04.04.2018
ALMANYA’DAN GELEN TÜRK ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADIK Yurt Dışı Türkler Daire Başkanlığı (YTB) tarafından “Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Destek Programı” kapsamından Almanya’dan gelen 40 üniversite öğrencisini Artvin’de ağırladık.

 Almanya Diyanet Türk İslam Birliğine (DİTİB) ve Artvin Diyanet Vakfı tarafından “Evliya Çelebi Gençlik Köprüleri Destek Programı” kapsamında Almanya’da yaşayan ve Alman Üniversitelerinde eğitim gören 40 üniversite öğrencisi için Türkiye turu düzenlediler. Program içerisinde Artvin’e de gelen öğrenciler Şavşat Karagöl’ü gezdikten sonra Artvin Belediyesi Sosyal Tesisi olan Artvin Sofrasında Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin misafiri oldu.

Öğrenciler Artvin Sofrasında, Karadeniz Bölgesinin en uzun ziplineyına bindiler ve Artvin Belediyesine ait tekne ile Borçka Baraj gölünde tur atarak Artvin’in bakir coğrafyasını daha yakından tanıma fırsatı buldular.
Program kafilenin, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe, İl Müftü Vekili Muhammed Aydın ile yemek yemesinden sonra Başkan Kocatepe’nin Artvin’e özgü hediye vererek hatıra fotoğrafı çektirmesi ile son buldu.
 
Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Almanya’dan gelen 40 Türk Üniversite öğrencisi ile yaptığı konuşmada, Avrupa Konseyinde yaptığı konuşmalara dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:”
Sizleri burada misafir etmek bizim büyük bir onurdur. Avrupa Konseyinde Türkiye’nin ve Dünyanın konjonktürül durumu o kadar belli oluyor ki Türkiye’nin 9 üyesi vardı onlardan birtaneside Artvin Belediyesi olarak biziz. Avrupa Konseyinin bu toplantıdaki ana konusu baskı altındaki Belediye Başkanlarıydı böyle kasıtlı konular koyarak Türkiye’yi nereden sıkıştırılacağını düşünerek her toplantıda bahane buluyorlar. Mesala başka bir toplantıda terörle mücadele altında insan hakları başka ülkelere bir iki dakika Türkiye’ye gelince saatlerce konuşuyorlar. Eskiden savunma yapıyorduk şimdi ülkemiz güçlendikçe lafımızı da anlamaya başlıyorlar. Avrupa Konseyin Türkiye’de Terörle mücadelesinde neden belediye başkanlarını görevden aldınız diyorsunuz ama Danimarka’da farklı dil konuştu diye içişleri bakanlığı 6 tane belediye başkanının seçimi kazanmasına rağmen imzalamadı. Bunu hiç gündem yapmıyorsunuz. Katalan bölgesinde milletvekilleri hapishanede onu da hiç gündem yapmıyorsunuz. İnsanlar bize büyümemiz konusunda yavaş yavaş alışmamıza başladı bu rahatsızlıkta size yansıyor çünkü bizim lig atlamamızı istemiyorlar. Dolayısıyla bizim de şuan doğum sancımız olacak sizin Almanya’da yada Avrupa’da yaşadıklarınız bizimde uluslar arası toplantıda yaşadıklarımızın tamamı doğum sancılarıdır. Hamdolsun artık kendi dış politikasıyla söz söyleyen ve sözü dinlenen ülke oldu. Çok kısa sürede dünyada Türkiye yeni bir güç olacak. Buralarda size çok ihtiyacımız olacak bizim yabancı dili olan Avrupa’yı dünyayı bilen kendi ülkesini bilen genç dinamiklere ihtiyacımız olacak. Almanya bizden daha yıkımla çıktı savşalardan disiplinle azimle çalışkanlık bir yere geldiler bunu yaparken de sömürgelerde bulundular biz bunun adil olanını doğru olanı yaparak ülkemiz için hep beraber çalışacağız.” diye konuştu.
 
İl Müftü Vekili Muhammed Aydın ise öğrencileri Artvin’de ağırlamanın heyecanını yaşadıklarını ifade ederek; “Yurt dışına çıkıldığında görevli yüzünüze bakmadan önce pasaportta yazılan ülkeye bakıp ona göre muamele yapar. Yarın ne olur bilinmez burası sizin anavatanınız eviniz ona göre kıymetini bilin. Burası ne kadar güçlü ise siz oralarda daha güçlü olursunuz” dedi.
 
 
 

Bu haber 679 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Artvin.Bel.Tr

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com