01.04.2018
ARTIK ŞİRKET KURMAK ÇOK KOLAY Şirket kuruluş işlemleri, artık başka bir yere gitmeden ticaret sicil müdürlüklerinde yapılacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ilimizi ziyaretinde de dile getirdiği konu hakkında, Artvin Ticaret Sicili Müdürü Yaşar Kars’dan konuyla ilgili bilgi aldık.

 Şirket kuruluşlarında yaşanan evrak kalabalığı, maliyetlerin ve uygulanan bazı prosedürlerin kaldırıldığını söyleyen Yaşar Kars, Merkezi Sicil Kayıt Sisteminden gerekli başvuru işlemini yaparak, ibra edilmesi gereken belgeleri getiren şirket kurucusu veya kurucuları, eğer teknik bir aksaklık yoksa, 1-2 saat içerisinde şirketini kurarak, aynı gün faturasını kesebiliyor dedi.

Yaşar Kars, 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen 7099 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yürürlüğe giren uygulamayla, Artvin Ticaret Sicili Müdürlüğünde de bu kapsam dahilinde işlemlerin yapıldığını ifade etti.
Yürürlüğe giren uygulamayla; yatırımcıların karşılaştığı sorunların hızla çözülmesi, bürokratik süreçlerin daha akılcı hale getirilerek, zaman ve maliyet kaybının azaltılması ve Ticaret Sicili Müdürlüklerinin bu anlamda tek temas noktası olması amaçlanmaktadır diyen Kars, yürürlüğe giren kanunla 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun 40,64,575,585 ve 587’inci maddeleriyle, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 2, 61 ve 89’uncu maddelerinin değiştiğini söyledi.
Uygulamaya koyulan değişiklikleri kısaca açıklayan Yaşar Kars, şu bilgileri paylaştı;
Yeni değişikliklerle artık limited şirketler ve kooperatiflerin kuruluş sözleşmeleri sadece Sicil Müdürlüklerinde yapılacak. Kurucular artık notere gitmeyecek. Şirket ve kooperatif ana sözleşmeleri sicil müdürü huzurunda veya yetkilendirilmiş personel tarafından onaylanacak. Ayrıca bu uygulamayla limited şirketlerin sermaye bloke zorunluluğu da kaldırılmıştır.
Bunun yanında, kuruluş veya sonradan yetkilendirilen kişilere düzenlenen unvan altında imza beyannameleri (Tescil Talepnameleri) Sicil Müdürlüklerince düzenlenecek. Kooperatiflerin Genel Kurullardan sonra alınan Görev Dağılım Kararları da yine Sicil Müdürlüklerince onaylanacak.
Kooperatiflerin kuruluşları sırasında alınan mali harçlar da kaldırılmış olup, devir-birleşme ve sermaye artışlarında da harçlar kaldırılmıştır. Bu meyanda limited ve anonim şirketler ile kooperatiflerin kuruluş sırasında tasdik ettirmek zorunda oldukları defterlerin tümü de sadece sicil müdürlüklerinde tasdik edilecek.
Kurucular tarafından zorunlu olan SGK bildirimleri de yine sicil müdürlüğünde yapılan işlemle, MERSİS üzerinden elektronik ortamda ilgili kuruma iletilecek. Aynı şekilde vergi dairesi bildirimi de sistem üzerinden iletilmiş olacak. 

Bu haber 722 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com