20.03.2018
Gürcistan Türk patatesini almaktan vazgeçti Türkiye’den Gürcistan’a gönderilen patatesin Gürcü hükümetinin çıkardığı kararname ile girişinin durdurulması ihracatçıları mağdur etti. CHP Milletvekili konuyu TBMM gündemine getirdi. Gürcistan Hükümeti çıkardığı kararname ile Türkiye’den patates ithalatını yasakladı. Türkiye’ye haber verilmeden uygulamaya sokulan karar nedeniyle Gürcistan sınır kapılarında dönen araçlardaki patates çürümeye yüztutarken şoförler ve ihracatçılar sıkıntı yaşamaya başladılar.

 CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Gürcistan’a giriş yasağı getirilen patatesi Meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Bayraktutan tarafından Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verilen soru önergesinde yasağın sebebinin araştırılması istendi.
 
Türkiye - Gürcistan arasında patates krizi yaşanmaktadır. Gürcistan Hükümeti 15 Mart 2018 tarih ve 598 nolu kararnamesi ile güvenlik sebebini gerekçe göstererek Türkiye Cumhuriyeti ile gerçekleşen patates ithalatının durdurulmasına yönelik kararnameyi Başbakan Giorgi Kvşrikashvili imzaladı.
Sağlığa zararlı ve kansere neden olduğu iddia edilen patateslerin ülkemizdeki tüm denetimlerde sorunsuz olduğu, gerekli tüm testlerden geçtiği ihracatçılar tarafından belirtilmektedir. Türk tarımını itibarsızlaştırma noktasında ağır itham taşıyan bu Kararname kabul edilir bir durum olmadığı gibi konunun biran önce araştırılması varsa sağlıksız koşullar ihracatının ülkemiz tarafından durdurulması, şayet sağlıksız bir durum teşkil etmiyorsa söz konusu yasağın nedenlerinin ivedilikle araştırılması gerekmektedir.
Türk makamlarına bildirilmeden, ithalatçı firmalara tebliğ edilmeden yapılan bu uygulama neticesinde ithalatçı birçok firmamız mağdur olmuş, nakliyeciler Sarp Sınır Kapı’mızda konvoylar oluşturmuştur. Yaşanan bu durumun araştırılması ve mağduriyetlerin biran önce giderilmesi gerekmektedir.
 
Bu bağlamda;
1-    Gürcistan Hükümeti Türkiye’den patates ihracatını neden yasaklamıştır?
 
2-     Söz konusu yasağı Türk makamlarına iletmiş midir?
 
3-    İhraç edilmek istenen patateslerin testleri yapılmış mıdır? Patateslerde Gürcü makamlarınca iddia edildiği gibi kansere mi neden olmaktadır?
 
4-    İhraç edilen ürünlerimiz ülkemizde gerekli testlerden geçmemekte midir? Söz konusu patates ihracatı ile ilgili hangi denetimlerden geçmiştir?
 
5-    Gürcistan makamlarının iddiaları doğru mudur? Şayet doğdu değilse, Türk tarımını uluslararası platformda itibarsızlaştırma anlamı taşıyan bu yasak ile ilgili Gürcistan makamlarına nasıl bir tepki göstermeyi düşünüyorsunuz?
 
 

Bu haber 851 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com