20.03.2018
BALI FABRİKA DEĞİL ARI ÜRETİR! Artvin’de internet üzerinden yayın hayatına başlayan 08 Haber TV aynı şekilde ortak yayın yapan Radyo 08 ile Artvin’e ve Artvinlilere hizmet vermeye başladı. Canlı yayınlarla Artvin’i ve Artvin insanını konuşan STK, siyasi parti, kurum ve kuruluş yetkilileri dertlerini anlatıyor, çözüm önerileri sunuyor.

 Artvin gündemi programını sunan Hatice Nur Ersöz’ün konuğu ORKOOP ve Taşlıca Köyü Kooperatifi Başkanı Hasan Yaşar oldu. Yaşar, Hatila Vadisi’nde yapılan arıcılığın çok önemli bir marka olduğunu belirterek, yakın gelecekte Artvin balının en çok aranan ve istenen bal olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Hatila Balı’nın markasını da aldıklarını belirten ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar, balı fabrikanın değil, arının yaptığına vurgu yaparak bal olmayan sahte ballara dikkat çekti.

 HATİLA BALI İLİMİZDE TANINAN BİR ÜRÜNDÜR
Hatice Nur Ersöz’ün sorularını yanıtlayan Hasan Yaşar, öncelikle Artvin için çok önemli bir hizmeti sunduğunuz için 08 Haber TV’yi kurucularını tebrik ediyorum. Burada bize düşen size maddi manevi destek verebilmektir. Bugün internet üzerinden dünyanın neresinde olursanız olun eğer memleketinizi izleyebiliyor ve dinleyebiliyorsanız bu çok takdir edilecek bir hizmettir. Ben Hasan Yaşar. ORKOOP Başkanıyım. 
Ayrıca Taşlıca Kooperatifi Başkanlığını yapmaktayım. “ Bilindiği üzere Hatila Balı ilimizde bilinen bir üründür. Ancak bu ürünümüz ne yazık ki yıllar boyunca hep belli bir çevrede bilinir olmuştur. Bizim amacımız, balımızı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmaktır. Biz bu düşünceyle yola çıktık. Kooperatifimizi kurduk, markalaşma çalışmalarımızı başlattık, tescillerimizi aldık, verimliliği daha yüksek hale getirmek için çeşitli çalışmalar yaptık.  Bir çok tanıtım organizasyonuna katıldık.
HATİLA BALI HATİLA MİLL PARKI İÇİNDE ÜRETİLİYOR
Hatila Balını anlatmadan önce Hatila Milli Parkı’nı anlatmamız lazım. Bu vadi gerçekten çok özel bir izole vadidir. Macahel ve Papart sınıra komşudur. Oradaki arılar sınırı aşabilir. Hatila Vadisi’ndeki arılar bu vadinin dışına çıkamaz. Çünkü arı ancak 6-7 km uzağa gidebilir. Bize yakın yerde arıların karışacağı bir yer yok. Bu nedenle gen koruma açısından muhteşem bir koruma merkezidir. Kısaca Hatila Milli Parkı’nı anlatmak gerekirse;
İli: ARTVİN Adı: HATİLA VADİSİ MİLLİ PARKI  Kuruluşu: 1994 Alanı : 17.138 ha.  Konumu: Artvin ili, Merkez ilçe sınırları içerisinde, Çoruh Nehri’nin ana kollarından biri üzerinde bulunmaktadır. Vadi yaklaşık 25 km. uzunluğunda olup, birçok yan dereyle beslenmektedir. Ulaşım: Vadinin orta ve yukarı ağzında çok zengin ve yoğun olan vejetatif örtü, bünyesinde çok çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır. Bu türler içerisinde dikkati çeken belirgin özellik bitki örtüsünün genel olarak Akdeniz iklim karakterini yansıtmasıdır. Dolayısıyla buradaki bitki örtüsü relikt bir özellik gösterir. Ayrıca bitki türleri içerisinde endemik karakterde olanlar da vardır. Bu türlerin sayısı 500’ ü geçmektedir.
 FLORA: Vadinin orta ve yukarı ağzında çok zengin ve yoğun olan vejetatif örtü; bünyesinde çok çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır. Sahada 530 çeşit bitki türü mevcuttur. Bunlardan 85 adedi relik-endemik türdür. Bitki türlerinden 50 civarındaki türler ilaç sanayiinde kullanılan bitkilerdir. (Kaynak; Kafkas Üniversitesi, Artvin orman Fakültesi, Yüksek lisans tezi. Özgür E.) Sahada bulunan bitki türlerinden bazıları, ağaç olarak; Ladin, Göknar, Sarıçam, Kayın, Gürgen, Kızılağaç, Meşe, Alıç, Karaağaç, Akçaağaç, Kavak, Kestane, Porsuk ve Ihlamur, Ağaççık olarak; Orman gülü, Fındık, Şimşir, Kara yemiş, Üvez, Çalı Olarak ; Yaban Gülü, Böğürtlen, Ayı Üzümü, Otsu Bitkiler Olarak da ; Çoban Püskülü, Çilek, Eğrelti Otu, Kekik, Mürver ve ısırgan türleri bulunmaktadır.
http://www.milliparklar.gov.tr
Eski adı Hatila, yeni adı Taşlıca Köyü olan köyümüz; Artvin’in ve Türkiye’nin en ilginç köylerinden biridir. Dört mevsimi birlikte yaşar. Sevayil kesimlerinde üzüm, incir yetişirken yüksek mezralarda Ağustos Eylül aylarında kiraz yetişir. Sonbahar ayında sofranızda incir kiraz üzüm bulursunuz. 22.500 hektarı kaplayan vadi içerisinde 1.349’u bitki türü bulunan doğal ormanlarda üretilen Hatila Balı her derde ilaçtır. Yöre halkı 1974 yılında, Sınırlı Sorumlu Taşlıca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurmuştur. Kooperatif üyeleri öteden beri arıcıkla uğraşırlar. Arıcılık köyümüzün önemli geçim kaynaklarının başlıcalarındandır. Hatila vadisinin en önemli özelliklerinden birisi de her türlü kimyasal atıklardan uzak olmasıdır. Vadi sertifikasız organik tarım bölgesidir adeta. Vadide tamamen doğal, kaliteli bal üretilmektedir.
Taşlıca Köyü (Hatila) 18 mahalle, 96 hane, yaklaşık nüfusu 400 olan bir köydür. Bir mahallesinden diğer mahallesine 8 (sekiz) saat yürüyerek gidilebilir. Ulaşım Artvin İl merkezinden 10 km’lik stabilize bir yol ile ulaşılır. Konaklama Milli Park Artvin İl Merkezine 10 km. uzaklıkta olup Artvin’de konaklamak mümkündür.
Bu köyün kooperatif başkanı ve yöneticileri olarak diyoruz ki bizim balımız kaliteli ve doğaldır. Bütün müşterilerimiz bizden bal almadan önce bu doğallığı gezsinler görsünler daha sonra karar verip bizim müşterilerimiz olsunlar.
BÖYLESİNE MUHTEŞEM BİR CENNETE HATİLA BALI ÜRETİLİYOR
Biz Hatila Balını böylesine muhteşem bir yerde üretiyoruz. Üretiyoruz dedim de yanlış anlaşılmasın. Balı fabrika değil Arı yapar. Bunu neden söylüyorum. Günümüzde çok fazla bal olmayan sahte bal satılmakta, insanlarımızın sağlığı ile oynanmakta ve gerçek arıcılara da büyük zarar verilmektedir. Maalesef  TV’lerde 10 kavanoz balı 100 TL’ye satıyoruz diyorlar. 10 Kavanoz reçeli bu paraya alamazsınız. Üstelikte yanında uyduruk hediyeler de veriyorlar.   Bu konuda ilgili bakanlıkların bunu önlemek için çalışma yapması lazım. Bakın biz arı görememiş bal gördük. 
Son günlerde tartışma konusu olan ve Avrupa’da Amerika’da kontrollü olarak belli oranda kullanılmasına izin verilen NBŞ Yani Nişasta bazlı şekerden yapılan şurup üstüne de Çin’den getirilen bal aroması serpiliyor. Kokusunu baktığınızda bal ama hiç arı görmeden şuruptan yapılmış sahtekar insanların kendisini düşünen yasadışı yollardan para kazananların ürettiği bu zehir bal diye satılıyor.
ARILAR ÇOK HASSAS CANLILARDIR
Ben şunu söyleyeyim. Bizim ürettiğimiz balın maliyetini çıkardım. İnanın 85 TL’ye geliyor.   Doğal değerlerde bal üretmek için her daim kovanlarınızın yanında olmak zorundasınız. Onlara bakım yapmak zorundasınız. Arı çok hassas bir canlıdır. Onlar sadece temiz havada, bitkilerin, çiçeklerin bol olduğu yerlerde, doğanın bakir olduğu yerlerde çalışırlar.
 Bu nedenle arıcılık yapılan yerlere bakın, doğanın en güzel olduğu yerlerdir. Hatila Milli Parkında 1400’den fazla bitki çeşidi var. Artvin genelinde ise tespit edilip kitaplaştırılan 2727 tür bitki var ve henüz keşfi yapılmamış bitkilerin olduğu biliniyor. Bu sayı tek başına Türkiye’de en çok bitki çeşidi bulunan il olma yanında Avrupa’nın ve dünyanın bir çok bölgesinde bile bu kadar çok bitki türü bulunmuyor.
 RİZE’DE İSİM YAPMIŞ BİR BALIN BİZİM HATİLA BALINDAN HİÇ BİR FARKI YOK!
Şimdi Rize’de üretilen ve fiyatı da çok yükse olan marka olmuş bir balın şunu açık ve net söylüyorum Hatila Balı’ndan farklı bir yanı yoktur. Fark şu; onlar kendilerini tanıtmışlar, kabul ettirmişler, biz henüz tanıtım yapamamışız. Buradan iddia ediyorum. Artvin Balı, Hatila Balı dünyanın en çok aradığı ve tercih ettiği bal olacak. Biz bu yönde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bunu yapabilmenin en önemli yolu ise biz Artvin’de ürettiğimiz balları dünya standardında, doğal, arının yaptığı bal dışında hiçbir katkı olmadan bal üreten bir il olacağız. Hatila Balı bunu başlattı.
HATİLA BALI TAHLİLİLERDE MUHTEŞEM ÇIKTI
Hatila’da kovanlarımızı özellikle ayılardan korumak için özel bir yer yaptık. Bal dolum tesislerimizi bitirdik.  Burada bize desteklerini veren İl Tarım Müdürümüze, Tarım Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Balımızı tahlile gönderdik. Gelen sonuç gerçekten Türkiye’nin ve dünyanın kabul ettiği en iyi ballar arasındaki kategoride olduğu tespit edildi. Şeker oranı, kalıntı oranı ve diğer kategorilerde olması gereken en yüksek değerler tescillendi.
ARTVİN’İN KÜLTÜREL SİMGESİ BOĞA OLABİLİR AMA NASIL RİZE’NİN ÇAY, GİRESUN’UN ORDUNUN FINDIK OLMASI GİBİ ARTVİN’İN EKONOMİK SİMGESİ KESİNLİKLE KAFKAS ARISI VE BALIDIR.
Biz ülkemize ve hatta dünyaya sağlıklı bir bal üretiyoruz. Tabii böyle bir ürünün de maliyeti ona göre yüksek oluyor. Bugün dünyada markasız merdiven altı hiçbir şeyi kimseye satamazsınız. Biz Hatila Balı ile çok iddialıyız. Yakın gelecekte Hatila Balı ve diğer yerlerde üretilen ballarımız Artvin’in gerçek simgesi olacak. Boğalar Artvin’in kültürel simgesi olabilir. Ama gerçek katma değer üretmede rakipsiz sembol bal ve arıdır. Nasıl ki Rize’nin çay ve demlik ise, Giresun, Ordu’nun fındık ve fındık ürünleri ise Artvin’in gerçek sembolü Kafkas Arısı ve balımızdır.
 KAFKAS ARISI  VE BALIMIZIN HEYKELİNİ YAPALIM
Ben bu yönde bir çalışma başlatılması gerektiğine inanıyor yetkililerimize de öneriyorum. Gelin Artvin Balı ve Kafkas Arısının heykelini yapalım. Mesela Köprübaşı girişine koyalım. Şehrin değişik yerlerine reklamlarını asalım. Bize bu destek verilirse Hatila Balı, Artvin Balı hak ettiği değeri artık görecektir. Bunun için hep birlikte elele vereceğiz ve balımızı Artvinimizi dünya markası yapacağız. Çünkü Artvin’in coğrafyası, iklimi, bitki örtüsü yaylaları, alpin çayırları, mezraları, köyleri arıcılık için çok uygun bir cennet diyebiliriz. Bana bu imkanı verdiğiniz için 08 Haber TV’ye, bizi izleyen ve dinleyen herkese teşekkür ediyoruz. Bal kaşık kaşık yenen bir yemek değildir. Bal tıpkı tedavi eden, enerji veren sizin sağlığınızı ve bağışıklık siteminizi koruyan arı denen mucize bir canlının yaptığı sırrı henüz tam olarak çözülmemiş Allah’ın biz insanlara verdiği mucize bir ilaçtır.
Bilgi almak veya Bal siparişi için bize online üzerinden https://hatilabal.com/galeri/ adresine tıklayarak veya Telefon Numaralarımız TEL: 0466 212 14 27 0466 212 37 88 CEP: 0532 246 32 86 FAX: 0466 212 35 86 ulaşabilirsiniz.”dedi.

Bu haber 963 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com