12.03.2018
ARTVİNLİ KADINLAR TÜRKİYE’NİN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI SADİYE HANIM İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATACAK CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir kere daha gündeme gelen Türkiye’nin ilk Kadın Belediye Başkanı Sadiye Hanım (Ardahan) için bir anıt yapılması için imza kampanyası başlatıyor.

 Sadiye Hanım’ın sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin Artvinli tüm kadınların gururu olduğunu, Mersin Belediyesi’nin 1950 yılında seçilen Mersin’in ilk Kadın Belediye Başkanları’na anıt yaptırdığını, Artvin’in de böyle bir çalışma yapması gerektiğine inandığını söyledi. Düşüncesini sosyal paylaşım sitesinden açıklayan Kurul, bunun için girişimlerde bulunacağını, diğer siyasi parti kadın kolları il başkanlarıyla, kadın platformu, girişimci kadın dernekleriyle görüşmelere başlayacağını belirtti. Kurul, paylaştığı kısa notunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Artvin’de seçilmiştir ...1930 ve 1932 yıllarında Sadiye Hanım Kılıçkaya’da, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak seçilmiş. Mersin’de 1950 yılında seçilen Müfide Hanım ise 2. Kadın Belediye başkanıdır. Sadiye Hanı’mdan tam 20 yıl sonra seçilmiş. Tartışmasız Sadiye hanım Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanıdır. Büyükşehir, küçük şehir kategorisine ayırmadan baktığımızda Sadiye Hanım Atatürk’ün yaşadığı yıllarda Belediye Başkanı olmuştur. Bu Artvinli kadınlar olarak bizim gururumuz.
Bu nedenle biz Artvinli kadınlar onu ölümsüzleştirmek için bir sokağa veya bir yere adının verilmesi yetmez, Mersin’deki gibi güzel bir Sadiye Hanım adını taşıyan park ve anıtının yapılması için kampanya başlatmak gerekir diye düşünüyorum. Bu düşüncemi de hayata geçirmek için hemen girişimlerde bulunacağım. Tüm kadınları destek olmaları için çağrı yapıyorum biz kadınlar birbirimize destek olmalıyız.
Aydın, çağdaş, demokrasiye güç veren, renk katan Artvin’in duyarlı kadınları. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Artvinli Sadiye Hanım´ın anıtı için imza kampanyasını birlikte, tüm partiler, STK’lar girişimciler, odaların kadın temsilcileriyle birlikte başlatalım. Bu çalışma hepimizin ortak çalışması olsun. Cumhuriyet kenti Artvinli kadınlara bu yakışır … Tabii ki destek her kesimden bekliyoruz kadın erkek ayrımı yapmadan. Ancak burada öncülüğü biz kadınlar yapacağız. Düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim. (Not : Artvin’imizin arastırmacı gazetecisi Sami Özçelik´in yaptığı çalışma sonucu böyle bir düşünce oluştu...Bunu da burada belirtmek isterim.) 

Bu haber 1479 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com