11.03.2018
Artvin başarıya doymuyor Tebrikler Gazi Ortaokulu Tebrikler Atatürk Ortaokulu

 

 

Ordu ilinde yapılan Okullar Arası Halk Oyunları Karadeniz Bölge Yarışması’na Artvin’den katılan okullar yarışmanın ikinci gününde de derece elde ettiler.
Artvin Gazi Ortaokulu Düzenlemeli Dal’da birinci olurken Atatürk Okul Otantik Dal’da bölge üçüncüsü oldu.
10 ve 11 Mart günlerinde Ordu ilinde yapılan Okullar Arası Karadeniz Bölgesi Halk Oyunları Yarışması’nda okullarımız büyük başarılara imza attılar.
10 Mart Cumartesi günü yapılan halk oyunları yarışmalarında Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Düzenleme Dalı’nda birinci olurken Artvin İbni Sina Meslek Lisesi Otantik Dal’da bölge üçüncüsü oldu. 11 Mart Pazar günü ise Ordu ilinde yine güzel haberler Artvin’e ulaştı.
Ortaokullar arasında yarışan Artvin Gazi Ortaokulu grubunda birinci oldu. Atatürk Ortaokulu ise bölge üçüncüsü olarak Artvin’e yine sevinç yaşattı.
Başta veliler olmak üzere okul yöneticileri, halk oyunları eğitmenleri harcadıkları emeklerin karşılığını almaktan gurur duydular.
 
Halk oyunlarında başarıya alışkın olan Artvin ilinde öğrencilerimizin başarısı vatandaşlarda da sevinç yarattı.
Başarı Radyo 08 aracılığıyla Artvin’e duyuruldu.
Halk Oyunları Artvin İl Temsilcisi Nurettin Albayrak, eğitmenler; Onur Dede ve Rana Çetin Radyo08’de telefon bağlantı yaparak gazeteci Sedat Varan’ın sorularını cevapladılar.
İl Temsilcisi Albayrak canlı bağlantıda şunları kaydetti: “11 Mart Pazar günü bugün Ortaokullar arasında yapılan Düzenlemeli ve Otantik dalda yarışma yaptık.
Atatürk Ortaokulu dereceye girdi ve bölge üçüncüsü oldu. Gazi Ortaokulu Düzenlemeli Dal’da bölge birincisi oldu. Gazi Ortaokulu ve Atatürk Ortaokulu finallere katılmak için 13-14 Nisan günlerinde Kayseri'ye gidecekler.
 
Valilikten izin aldıktan sonra Pazartesi günü Artvin’de bir kutlama yapacağız. Velilerimiz değerli Artvinliler, o meydanı dolduralım.
Çocuklarımızın morali çok iyi. Halk oyunları destek olmamız lazım.”
Yaşadıkları sıkıntılar konusuna da değinen Albayrak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu taşın altına bazı kişilerin elini koyması lazım. Ekiplerimizi zor şartlar altında yarışmalara götürüyoruz. Artvin’i daha iyi tanıtmak için bu gençlerimize daha iyi imkanlar sunmamız gerekir.
Bu hususta sizlerden de destek bekliyorum.”
Halk Oyunları İl Temsilcisi Albayrak, gazeteci Sedat Varan’ın üniversitede Artvin folkloru ile ilgili bir bölüm açılması önerisi sundu.
Albayrak, Güzel Sanatlar Akademisi veya halk oyunlarını kapsayacak bir bölüm açılmasının çok güzel olacağını söyledi.
 
Albayrak açıklamalarına şöyle devam etti.
“Başka illerde bile Artvin oyunları rağbette.
Geçen yıl Tekirdağ’a gittim orada bile yarışmalarda Artvin oyunları oynanıyor. Ben 64 yaşındayım. Bu çocuklara gönüllü olarak hiçbir maddi destek beklemeden destek veriyorum.
Çocuklarımız birinci oldukları zaman derece aldıkları zaman çok mutlu oluyorum.
Vali Bey bile bana ‘Artvinliler halk oyunlarını çok ilgi gösteriyor’ dedi. Onun bile dikkatini çekmiş. Ben, son nefesime kadar bu çocuklarla beraber olacağım. Herkesi Artvin halk oyunlarına destek olmaya çağırıyorum.”
 
 
Radyo08’deki canlı yayına halk oyunları ekiplerinin çalıştırıcılarından eğitmen Onur Dede ve Lale Kambur da duygu ve düşüncelerini paylaştı.
Onur Dede şunları söyledi: “Gazi Ortaokulu ve İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları eğitmeniyim. Cumartesi günü İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3. oldu. Bugün de Gazi Ortaokulu birinci oldu.
Bu tabii ki de bir aylık iki aylık bir çalışmanın ürünü değil. Bu 2 yıllık 3 yıllık bir çalışmanın sonucu. En büyük başarı çocuklarımızındır.
Yarışmalara zor şartlar altında geliyoruz. Verilen ödenekler yetmiyor.
Bizlere destek veren kişi ve kurumlara çok çok teşekkür ederim.
Bizim onlardan tek isteğimiz var, bizlere güvenmeleri. Ve bizlere her zaman destek olan Halk Oyunları Temsilcimiz Nurettin Albayrak’a da ayrıca çok teşekkür ediyorum.”
 
Halk oyunları eğitmeni Rana Çetin de mikrofonlar aracığıyla şunları söyledi:
“Gazi Ortaokulunda eğitmenlik yapıyorum.
Zor bir sürçten geçiyoruz. 40 kişilik bir kafile ile yola çıktık.  Sağ olsunlar Artvin halkı bize büyük destek oluyor. Nurettin Albayrak ağabeyimiz her zaman yanımızda. O da bizimle koşturuyor. Onsuz olmaz. “
Kambur, “Velilerimiz de bizi yalnız bırakmadılar. Artvin’de kalkıp buraya kadar geldiler.
Salonun hemen hemen yarısı Artvinli idi.“ dedi.
Ordu ilinde 10-11 Mart günlerinde yapılan Halk Oyunları Karadeniz Bölge Yarışması’na Artvin’de katılan ekipler başarı elde ederek döndüler.
Türkiye Şampiyonası’na liselerde Ayhan Şahenk ve İbni Sina Meslek liseleri katılma hakkı elde ederken ortaokullarda; Gazi Ortaokulu ve Atatürk Ortaokulu Türkiye finallerine katılacak.

 

Halk oyunları yarışmalarına katılan tüm ekiplerimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz. 
 
Muhabirler: Ayşegül AKDENİZ- Hafız ŞENTÜRK- Erbil SANCAR.

 

 

 

 

 

Bu haber 1065 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com