10.03.2018
Artvin’de Hisarcıklıoğlu Katılımıyla İstişare Toplantısı Yapıldı TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ev sahipliğinde yeni hizmet binası açılışını yaparak ardından kentin iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Artvin’in potansiyeline ve birlik beraberliğine inandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Kurdele kesiminin ardından Artvin TSO Başkanı Kurtul Özel ile birlikte Oda’nın meclis üyeleriyle sohbet eden Hisarcıklıoğlu daha sonra ekonomi istişare toplantısına katılmak üzere odadan ayrıldı.

Ahmet Hamdı Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen ekonomi istişare toplantısına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Demirhan Elçin, banka müdürleri,kurum amirleri, oda yönetim kurulu üyeleri, eski başkanlar ve üyeler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak kürsüye Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel çıktı. Özel burada yaptığı konuşmada şunlara değindi; “Sizlere ilimizin ekonomisi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
ilimiz; Karadeniz’in doğusunda sarp sınır kapısı ile Gürcistan’a komşu, %57’si ormanlarla kaplı, nüfusu 170.000 civarında olan bir ildir.
Ticaret, genelde perakende alışverişe dayanmaktadır. Sanayi gelişmemiştir. Bunun nedeni, bölgesel pazarlara uzaklık, ulaşım, altyapı eksikliği ve halen Arhavi ilçemizde kurulması planlanan organize sanayinin hayata geçirilememiş olmasıdır. 
Ayrıca Artvin merkezde yeni bir küçük sanayi sitesi kurulması planlansa da, ilimizde küçük sanayi sitelerinin yetersizliğini de bu etkenler içerisinde sayabiliriz. 
 
Ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılığa dayalı olan Artvin’de; ağırlıklı olarak çay ve fındık üretimi yapılmaktadır. makineli tarımın yok denecek kadar az olduğu ilimizde Çoruh Nehri havzasında sebze ve meyve üretimi geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır.
 
İl haritasında iç bölgede bulunan Şavşat ve Ardanuç ilçelerimizde hayvancılık gelişmiştir. Ayrıca ilimizde 1500 ton civarında bal üretimi yapılmaktadır. 1000 civarında işletme buradan geçimini sağlamaktadır.
 
Sayın TOBB başkanım ve değerli katılımcılar;
Çoruh Nehri denilince akla enerji gelmektedir. Çoruh Nehri havzasında barajlar yapılmaktadır. 4 tane bitmiş elektrik üretimi yapan barajımız mevcuttur. Bunlardan bir tanesi olan Deriner Barajı, 250 metre ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 6. büyük barajıdır.
Bu baraj göllerinde kafes balıkçılığı yapılmakta olup bize gurur veren tarafı ise buradan Japonya’ya ihracat yapılmasıdır.
 
İlimizin ekonomik gelişimini eğitim ve turizm olarak belirledik. Üniversitemiz her geçen yıl büyümektedir. Öğrenci sayımız 10.000 civarındadır. Sayın rektörümüz öğrenci sayısını artırmak için büyük çaba sarf etmektedir. Bizler de kendisini bu konuda destekliyoruz.
 
 
Turizm ilimizin vazgeçilmezidir. Artvin, bölgesinde turizm ürün çeşitliliği bakımından zengin bir ildir. Karagölleri, milli parkları, biyosfer rezerv alanı, zengin kültürel yapısı ile özellikle eko turizm alanında önemli potansiyele sahiptir.
 
Bu potansiyelimizi değerlendirmek için Artvin Valiliği himayelerinde ve Sayın Valimiz başkanlığında, Artvin turizm üst konseyi toplantısı yapılarak, turizm eylem planı hazırlanmıştır.
 
Ayrıca, Artvin Belediyesi, esnaf odaları birliği ve ilgili kuruluşlarla birlikte, iş kolu olarak ilgili esnaflarımızı, turizme hazırlama eğitimi vererek “turizmde icraat” zamanı dedik. Bu konudaki çabalarından dolayı, sayın valimize ve belediye başkanımıza teşekkürlerimi sunarım.
 
Sayın TOBB Başkanım ve değerli katılımcılar, Kafkasör ve Atabarı Kayak Merkezi, kültür turizm koruma bölgesi ilan edildi. Ancak bu bölgenin bir an önce ulaşım ve alt yapı sorununun, acilen giderilmesi gerekmektedir.
Şavşat Sahara bölgesinin de ulaşım sorunları giderildiği zaman, iddia ediyorum bu destinasyon bölgesi turizmde en önemli bölgemiz olacaktır.
Ayrıca Ardanuç ilçemizdeki cehennem deresi kanyonuna da cam teras ve köprü gibi yatırımlar yapıldığında, bu bölgede en önemli çekim merkezlerinden olacaktır.
 
Yusufeli İlçemizin kültür ve inanç turizmindeki önemini biliyoruz. Buradaki kaleler ve kiliselerin restorasyonları, bir an önce bitirilerek turizme kazandırılmalıdır diyorum.
Çok değerli katılımcılar ve Oda üyelerimiz,
sizlere odamız hakkında bilgi vermek istiyorum.
Oda’mızın genel hizmetleri dışında neler yaptık, onlara değineceğim.
İŞKUr’la beraber 17 adet girişimci kursu açarak 525 kişiye girişimcilik eğitimi verdik. İstihdam seferberliğine katılan üyelerimiz +1 istihdamda 18.500 olan kayıtlı istihdamı 22.500’e çıkardı. Yani sizler yaptınız…
Geçen yıl Oda üyelerimizde Denizbank ve Ziraat Bankası aracılığı ile nefes kredisi altında %9.90 faiz oranı ile kredi verdik. Sayın Başkanım… Bu kredinin bu yıl da devam etmesini istiyoruz.
KOSGEb aracılığı ile 50.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verildi. Bu yılda faizsiz nakit desteğinin devam etmesini ve oranlarının da artırılmasını talep ediyoruz.
Üyelerimizin finansmana erişmekte zorlandığını biliyoruz. Kredi Garanti Fonu’ nun tekrar devreye girmesini istiyoruz. Artvin Ticaret ve Sanayi odası olarak, ilimizde bulunan bankalarla işbirliği protokolleri imzalayıp üyelerimizin uygun kredi kullanmalarını sağladık.
Oda’mızın faaliyetleri tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Başkan yardımcısı olduğum Trabzon ABİGEM (Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi) bünyesinde yaptığımız projelerle, talepte bulunan üyelerimize; doğu karadeniz kalkınma ajansı, Avrupa Birliği destek programları ve kırsal kalkınma destek programlarından proje desteği sağladık. Yine ABİGEM’den Artvin il ve ilçelerinde bulunan özel sektör, resmi kurum ve STK’lara, toplamda yaklaşık 22 milyon TL civarında hibe desteği sağladık. Oda olarak sunmuş olduğumuz proje ile Artvin’in ilk coğrafi işareti olan “puçuko” nun tescilini aldık.
Yönetim kurulu üyesi olduğum Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na Artvin il ve ilçelerinden 223 proje sunulmuş, girişimcilerimize DOKA aracılığı ile toplamda 15.067.000 TL destek sağlanmasında katkıda bulunulmuştur.
 
Bunların dışında yaptığımız çalışmaların birçoğunu burada sıralayarak, kıymetli zamanınızı almak istemiyorum. Ancak yapacağımız bazı yeni çalışmalardan bahsetmeden de geçemeyeceğim.
- Yeni hizmet binasında proje ofisi açarak üyelerimizin projelerini güvenilir ve profesyonel bir şekilde ve üyelerimizi yönlendirerek, yatırım ve teşviklerden doğru bir şekilde faydalanmasını sağlayacağız.
- Bugün açmış olduğumuz yeni hizmet binamızda odamızı akredite ederek üyelerimize 5 yıldızlı hizmet vereceğiz.
Son teşvik sistemimizde ilimiz 4. bölge teşvik kapsamındadır. Ama hak ettiği yer 6. bölge olmalıdır. Teşvik sistemimizin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. ilimizde Tarımsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu Koordinatörlüğünün de bir an önce kurulması gerekmektedir.
İlimiz göç veren illerden birisidir. Göçü önleme projesi kapsamında, ilimizde acemi er eğitim birliğinin kurulmasını talep ediyoruz.
Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasını talep ediyoruz. Çünkü sınır kapıları o bölgeye ekonomik hareketlilik getirir.
Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin açılması ile ulaşım sorunumuz bir nebzede olsa halledilmiştir. Başta hükümetimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah duble yolla ilimize kadar gelinir diyorum.
İlimizin sorunlarını burada fazlaca bahsederek, sizleri sıkmak istemiyorum.
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası olarak il ve ilçelerimizde istişare toplantısı adı altında toplantılar yaptık. Üyelerimizin ve ilçelerimizin sorunlarını burada dinledik tespit ettik. Rapor haline getireceğiz. Bunları ilgili kuruluşlarımıza valiliğimize ve üst kuruluşumuz TOBB ileteceğiz. Çözüm bulmaya çalışacağız.
Sayın Başkanım;değerli katılımcılar, bunların dışında sosyal sorumluluk kapsamında odamız TOBB katkılarıyla muhtaç ailelere gıda yardımı ve her eğitim öğretim yılı başında, öğrencilerimize destek olmak amacıyla 600-650 öğrenciye giyim ve kırtasiye yardımı yapmaktadır.
 
Yine eğitim konusunda birliğimizin gerçekleştireceği projeden bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu proje; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapıtırılacak olan “Tobb Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” projesidir. İhalesi de çok yakında yapılacaktır.
 
Bu okulun ilimizde yapılmasında karar veren başta Tobb Yönetim Kurulu başkanım Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve yönetim kurula huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
 
Kıymetli katılımcılar ve odamızın üyeleri,
sözlerimi fazla uzatmadan düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ticarette başarılı olan illere baktığımızda; örneğin Kayseri, Gaziantep, Denizli gibi iller başarıyı nasıl yakalamıştır?   İnceledim…. Birlik ve beraberlikle bu başarıyı sağlamışlar. Nasıl mı dersiniz? Bu iller başta valisi, milletvekilleri, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlik beraberlik içinde hareket etmişler ve karar almışlar.
Bu anlamda Sayın başkanımın sözü vardır. onu hatırlatmak istiyorum. “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. “
Onun için diyorum ki; ortak hareket etme kültürümüzü geliştirelim, güçlerimizi birleştirelim, rekabet etme seviyemizi en üst seviyelere taşıyalım.
Sözlerime son verirken, istişare toplantımıza katılan Sayın TOBB Başkan’ım Rifat Hisarcıklıoğluna ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Daha sonra kürsüye Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe çıktı. Başkan Kocatepe Artvin Ticaret Odası açılışına katılmak üzere Artvin’e gelen Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerini sundu.
 Artvin’in yeni yeni açılmaya çalışan bir gonca gibi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, bu ilin büyümesi için ekstradan bir şeyler vermemiz gerektiğini söyledi. Ulaşım en büyük sorun olduğunu ifade eden Başkan Kocatepe, bunu da geçtiğimiz günlerde Cankurtaran Tüneli ve Rize Artvin Havaalanını yanı sıra Hopa Limanı’yla çözeceklerini söyledi. Artvin’de hem şehre ulaşım hem şehir içi ulaşım çözüldükten sonra geri kalan sorunları adım adım çözeceğiz diyen Kocatepe, “Büyük şehir olmak değil butik şehir olmak. Büyük şehirlerde kaybedilen yaşama sevgisi tabiatı sevgisini, her şeyin natürelini yaşayacağımız bir Artvin hedefliyoruz.” dedi.
Son olarak iste kürsüye TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu çıktı. Artvin’in Kafkaslar ve Asya´ya açılan kapı olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Türkiye´de en yaşanabilir ilk 6 şehri arasında. Ayrıca en temiz hava da Artvin’de. Amerika’daki ünlü Grand Kanyon’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kanyonu, Cehennem Deresi Kanyonu burada. Türkiye´nin en yüksek cam seyir terası, yine burada, Hatila Vadisi Milli Parkı´nda. Artvin’in 60 yıllık bir hayali vardı. Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli, Cankurtaran Tüneli trafiğe açıldı. Cankurtaran Tüneli ile Artvin bir lojistik geçiş merkezi olacak ve turizm gelişmesini sağlayacak. Türkiye´nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı da 2020’de açılıyor. Öte yandan biz de TOBB olarak, Sarp Sınır Kapısı´nı modernize ediyoruz. Çalışmalarımız bitmek üzere, kullanım kapasitesi 2 katına çıkıyor. Gelirken Artvin’in rakamlarına da baktım. 2017’de faal işyeri sayısı (%7) ve çalışan sayısı (%22) ve ihracat (%35), Türkiye ortalamasının üstünde. Demek ki, Artvin ekonomisinde bir dinamizm var” dedi.
TOBB olarak neler yaptık?
TOBB olarak son bir senede neler yaptıkları konusunda da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, finans alanında nefes kredisi, KOSGEB kredileri, KGF kefaleti ile alınabilen krediler ile birlikte Türkiye genelinde toplam 681 bin firmaya dokunduklarını anlattı. İstihdam konusunda çok büyük bir kampanya olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hükümetin sağladığı kolaylıkların da büyük katkısı ile 1,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladıklarına vurgu yaptı.
Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Dünya iş-yatırım yapma kolaylığı endeksinde 60. Sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisiyiz, ilk 10’u hedefliyoruz. Ama bu tablo ülkemize yakışmıyor. 2 yıl içinde Türkiye´yi ilk 20’ye sokmayı hedef aldık. Bu kapsamda çok sayıda eylem planı üzerinde Bakanlarımızla birlikte çalıştık. 100´ün üzerinde reformu, hükümetimizle hazırladık. Mesela; İnşaat izinlerinde mevcut 18 ayrı prosedür var. Şimdi bunlar 6’ya iniyor. Yapı Denetim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı da 18’den 1’e düşürülüyor. Ayrıca Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Bir şirketimiz yılda ortalamada 40-45 beyanname veriyordu. Şimdi bu beyanname sayısı 12’ye düşürülüyor azalıyor. Bir diğer önemli reform KDV alanında. KDV alacaklarımız için de Maliye Bakanımızla çalıştık. Ayrıca esnafın üzerindeki KDV yükü de düşürülecek. Tüm bu öneriler şuan Meclis’te. İnşallah kısa süre içinde yasalaşacak.
Sıkıntılarımız yok mu? Elbette var. Ama hepsini aşacak iradeye ve imkâna sahibiz. Bakın birlik ve beraberlik içinde hareket ederek pek çok iyileşme sağladık. Kavga ile sıkıntı çözülmez. Ortak akılla diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Tüm Türkiye olarak hep birlikte el ele verdiğimizde, ülkemiz hak ettiği yere gelecek.”
‘HEPİMİZ GÖREVİMİZİ YAPACAĞIZ’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında odalar ve borsalar olarak insana fayda sağlayabilme yönünde çalışmalar yürüttüklerini ve bu anlayışı benimsediklerini belirterek “Ben öldükten sonra bir hayatın var olduğuna inanıyorum. Gerçek hayatın da orada olduğuna inanıyorum. Diyor ki; İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır. Eğer yaşadığımız şu devrede insanlara faydalı bir iş yapabiliyorsak ne mutlu bize. Benim oda ve borsa başkanlarımda yüzde 99 açık ve net söyleyeyim; hep bu anlayışla çalışıyorlar. Çünkü bizzat şahidim. Biz de en demokratik kurumlardan bir tanesiyiz. Bu görevler, makamlar herkes için gelip geçicidir. Hepimiz görevimizi yapacağız” dedi.
‘BABAN SANA KEFİL OLMUYOR, ODAN SANA KEFİL OLUYOR’
TOBB’nin kuruluşu olan Kredi Garanti Fonu (KGF) hizmetlerine ilişkin de konuşan Hisarcıklıoğlu, bu hizmetin dünyada bir ilk olduğunun altını çizdi. Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla 364 bin üyemize kefil olduklarını kaydeden Hisarcıkçıoğlu şöyle konuştu:
 
“Bugün baba oğluna, kardeş kardeşe, komşu komşusuna kefil olmuyor, senin bu kuruluşun Kredi Garanti Fonu, odalarıyla birlikte üyesine kefil oluyor. Dünyada yok böyle bir şey. Dünyada tüm iş örgütlerinin içindeyim, bunu böyle dünyada yapan başka bir kuruluş yok. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak’ diye bir söz vardır. Bazıları çıkıp ‘Oda ne iş yapıyor?’ diyor. Ya daha ne yapacak, baban sana kefil olmuyor, odan sana kefil oluyor be vicdansız.”
‘1 MİLYON 500 BİN İSTİHDAM SAĞLADIK’
2017 sonu itibariyle ilave tam 1 milyon 500 bin Türkiye’de istihdam sağladıklarını da ifade eden Başkan Hisarcıklıoğlu şöyle dedi: “İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya şampiyonuyuz. Hem işsizlik azalsın diyoruz, hem de ödediğimiz vergiyle dünyada birinciyiz. Geçen yık ki ekonomi şurasında konuyu Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlara durumu ilettik. Ortak şikâyet bu. Bu yükün kaldırılmasını istedik. Cumhurbaşkanımız da pazarlıksız iş yapmıyor biz bunu unuttuk. Yardımcı olacağı fakat kendisine her üyenin bir kişiyi işe alacağı yönünde söz vermemizi istedi. Yani ‘1 milyon 500 bin adam al’ dedi bana. Salondan alkış koptu, bizde söz vermek zorunda kaldık ‘hayırlı uğurlu olsun’ dedik. İşin sonu önemli ama. Tüccar verdiği sözle yaptığı icraatla ölçülür. Allaha çok şükür 2017 sonu itibariyle ilave tam 1 milyon 500 bin Türkiye’de istihdam sağladık. Bunlar sizler sayesinde oldu ve tarihimizde en yüksek istihdam katkısı oranıydı bu.”
OBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu kürsüde konuşma yaptığı sırada Artvin’in ilk Coğrafi işaret tescili alan ‘pucuko’ yemeğinin tadına baktı.  Program Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve ARTSO Başkanı Kurtul Özel’in Hisarcıklıoğlu’na değişik hediyeler vermesinin ardından sona erdi.
 
 

Bu haber 761 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com