04.03.2018
KURTUL ÖZEL EKİBİ İLE BASININ KARŞISINA GEÇTİ ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDA ADAYLAR YARIŞIYOR. Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayında seçime gidiyor. Seçimlerde iki adayın listesi yarışacak. Mevcut Başkan Kurtul Özel tekrar aday olduğunu söyleyerek yeni ekibiyle basının karşısına geçti.

 Kurtul Özel, 4 Mart Pazar günü Artvin Çoruh Park Toplantı Salonu’nda basına, listesinde yer alan isimleri tanıttı.

Özel, basına açıklamasında Suriye’nin Afrin kentinde şehit düşün askerlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize geçmiş olsun dileklerini iletti.
Başkan adayı Kurtul Özel açıklamalarına Oda’nın kuruluş tarihçesini anlatarak başladı. Oda’nın vizyonunu kuruluşundan beri ticaretten daha fazla pay alan, bölgesinde ekonomik oluşumları üyelerinin yararları doğrultusunda yönlendiren ve vizyonunu buna göre belirlediğini söyledi.
Özel: “Sizin de bildiğiniz gibi bu tür özel kuruluşların misyonları ve vizyonları olmak zorundadır.
Artvin’i ülke ve bölgede fark yaratan bir anlayışla hep ileriye taşımaktır.” ifadelerini kullandı.
 
Açıklamalarını sürdüren Kurtul Özel rakibi olan Seçkin Kurt ve ekibine isim vermeden eleştirilerde bulundu.
Özel: ‘’Oda’mız bir süredir birileri tarafından kamuoyunda bilinçli bir şekilde yanlış lansettiği gibi, yerel yönetim anlayışı ile yatırım yapması asla mümkün değildir. Ticaret odalarının yatırım yapması demek üyelerine rakip olması demektir. Bu kuruluşumuzun doğasına tamamen aykırıdır. Buna kuruluş kanunumuz müsaade etmez.’’ dedi.
Diğer aday gruba karşı eleştirini şu şekilde sürdürdü: “Bizler yeni oluşacak yönetime aday olurken kişiler üzerinden değil ilke ve dayanışmaya önem veren, hizmet etme anlayışını önemseyen popülist değil, mütevazı bir anlayışı benimseyen insanların yönetime gelmesini amaç edindik.
Buradan hareketle Artvin Ticaret ve Sanayi Odası hiçbir zaman şahısların istikbali için bir basamak olmayı düşünmemiş, buna aracılık etmemiştir. Ben ve bize destek veren tüm arkadaşlarımız bundan sonra da ilke ve dayanışmayla çalışmalarımıza devam edeceğimize söz veriyorum.’’
 
Başkan Adayı Özel, Açıklamalarına Hizmetlerini Anlatarak Devam Etti.
 
Özel konuşmasına kendi döneminde alınan ve tadilatı devam eden hizmet binasının yakın zamanda hizmete açılacağını duyurdu.
Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetleri anlatan Özel, Ticaret Odası bünyesinde sinerji odası kuruduğunu söyledi. Sinerji odasında; Küçük Orta Ölçekli işletmelere maddi destek sağlamak amacıyla 6 yıldır faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.
Özel ayrıca KOSGEB İl Müdürlüğünün kurulmasına öncüllük ettiğini söyledi. Önemli hizmetlerinden birinin de elektronik ortamda hizmet verilmesi olduğunu kaydetti. Özel bu sayede 12 ayrı belgenin, Oda’ya gelmeden üyeler tarafından internet ortamında temin edildiği bilgisini verdi.
 
Sosyal destek projeleri kapsamında Artvin il genelinde 600 öğrenciye giyim ve kırtasiye yardımı yapıldığını açıklayan Özel, Oda olarak eğitim konusunda en ciddi yatırımın Artvin‘e bir okul kazandırmak olduğunu söyledi.
Özel okul yaptırma konusunda şunları açıkladı:
“Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında protokol imzalandı. TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaptırılacak, toplam maliyet 10 milyon TL’dir ve parası hazırdır.
Ayrıca ABİGEM aracılığıyla Kırsal Kalkınma Avrupa Birliği fonlarından üyelere ve sivil toplum kuruluşları toplam 22 milyon TL kaynak sağlanmıştır. Kredi Garanti Fonu’ndan proje yapan üyelerimizin faydalanmasını sağlamıştır.
Daha verimli hizmet verebilmek açısından yeni hizmet binasında Kredi Garanti Fonu Şubesi açmayı planlıyoruz.”
 
Özel öte yandan Artvin’deki bankalarla görüşerek üyelerinin bu bankalardan her yıl düzenli, ucuz kredi alınmasının önünü açtığını ifade etti.  
 
Kurtul özel ve ekibi seçildikleri taktirde yapacakları projeleri şu şekilde açıkladı;
Yeni hizmet binasında yeni proje ofisi açacağını söyledi. Teşviklerden doğru bir şekilde yaralanmasını sağlanacağını belirtti.
Özel her yıl düzenlenen Artvin Günleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
“Artvin Günleri etkinliklerinde ilgili kuruluşlarla birlikte hareket edeceğiz. Ekonomik girdi ve reklam konusunda yardımcı olacağız.” diyen Başkan Adayı Özel, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Etkinliklerde yer alan esnaflardan stant parası almayacağız. Şimdiye kadar olduğu gibi yurt içi ve yurt dışındaki tüm fuarlara, ilgili meslek dallarındaki üyelerimizin ulaşım ve stant ücretleri odamız tarafından karşılanacaktır.”
Yaptığı hizmetleri anlatan Kurtul Özel, gelecekte yapmayı planlandığı projeler hakkında vaatlerde bulundu. Diğer aday gruba eleştiriler yöneltti.
Yeniden aday olan Kurtul Özel ve ekibi, aday olurken kişiler üzerinden değil ilke ve dayanışmaya önem veren, hizmet etme anlayışını önemseyen; popülist değil, mütevazı bir anlayışı benimseyen insanların yönetime gelmesini amaç edindiklerini kaydetti.
Basın toplantısını sonunda Kurtul Özel ve listesinde yer alan adaylar ile Oda üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’na Artvin Merkez, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinden yaklaşık 590 üye kayıtlı. Oda’da 5 meslek grubu var. Üyeler, 15 kişiden oluşan Oda Meclisi’ni seçecek. Ardından seçilenler, 5 kişilik yeni yönetim kurulunu seçecek. Kurtul Özel 3 dönem bu göreve seçildi. 
 
 
Muhabirler: Ayşegül AKDENİZ- İlkay CİN- Ceyda Nur ALTUNTAŞ
Kamera: Hafız ŞENTÜRK- Erbil SANCAR
 
 
 
 

Bu haber 1866 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Kurtul bey öncelikle başkanlık adaylığın hayırlı olsun ama söyleyeceklerim var.tobb Artvin’e yatırım yapıyormuş mesleki ve teknik Anadolu Lisesi bu sizce doğrumu bizim artvinimizin hastanenin az ilerisinde mesleki ve teknik Anadolu lisemiz var ve devletimize ait o okulda milyarlarca lira değerindeki makineler üzeri kapalı duruyor neden biliyormusun.yeterli öğrenci gitmediği için bazı bölümler kapalı. Peki soruyorum sorun burda sizce nedir Artvin’de Göç oluyor neden işsizlikten.toob a birşey yaptıracak iseniz dünyaca ünlü kafkasörümüz var. Ve şurda komşu ilimizde ayder yaylası var ne ile kalkındı Turizm ile kafkasör Yaylası’nda neden 4-5 yıldızlı otel olmasın 2.ve 3. Lig takımlarının kamp yapabileceği bir tesisimiz neden olmasın.gelen yerli ve yabancı turistlerin kalacağı oteller yapılsın.istihdam artar ve şehire hareket getirir. 3 dönemdir başkansınız ve 1-2 hafta önce bir banka ile konuştunuz faizleri düşük değil ama neden bir hafta önce bu görüşme yapıldı.siz kaç yıldır başkansınız bu hizmet değil bunu hizmet olarak görmek hatadır. Sizi yakından tanıyan biri olarak soruyorum başkanlık döneminizde ticaret odasına en erken geldiğiniz saat kaçtır ben o saatin 10:30 veya 11:00 olduğunu çok iyi biliyorum.artvin esnafına iş dünyasına hizmet eden Başkan esnafa hizmet etmek için orada mesainin her dakikasında orda olmalıdır. Artvin Ticaret odasının bu güne kadar odanın gerekli olan matbu evrak vermekten öteye gitmediğini herkes çok iyi biliyor. kurtul bey projeleriniz turizm kenti olma yolundaki artvin için Yok denecek kadar az seçime daha 1,ay var sanırım artvin esnafı için daha fazla birşey yapmak İçin esnaf İçin daha fazla proje olması lazım ticaret odasına bağlı Ardanuç Yusufeli Şavşat için 3 dönemdir kaç tane projenizi gerçekleştirdiniz.burdaki esnaflarında Başkanısınız. Burada Artvin esnafı için elini taşın altına koyacak başkan lazım .gece gündüz demeden artvin esnafını kalkındıracak projeler lazım Son birşey daha söyleyip başkan adaylığınızın hayırlı olmasını diliyorum. Ticaret odaları işyeri açmaz esnafa rakip olamaz söylüyorsunuz ama artvindeki aynı iş kolundaki esnafı birleştirip kurumsal yapıya ulaştırabilirsiniz. Sadece bir örnek 25 ulusal markete karşılık gıda esnaflarını birleştirip artvin markası olan bir marketler zincirine sahip olabilirdiniz bunun örnekleri çevre illerinde var. Başkanlık adaylığınız tekrar hayır lı olur inşallah
Sürmeli Diken -- 04.03.2018 21:38
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com