28.02.2018
Artvin’in fahrihemşehrisi sanatçı Onur Akın’ın Artvin için bestelediği Artvin’Bahar TRT radyo ve ekranlarında yasaklandı. Darbe döneminde sansürün merkezi olan TRT’de yasaklar yeniden hortladı. Aralarında ünlü sanatçılar Sıla, Berkay, Bengü, Nükhet Duru’nun da bulunduğu çok sayıda ismin şarkıları TRT tarafından yasaklandı.

 12 Eylül döneminde de TRT tarafından, “Lambaya Püf De” şarkısı ‘´Erotik´´, Musa Eroğlu´nun “Yolun Sonu Görünüyor” türküsü ise ‘´İntiharı özendirici´´ bulunmuş, Orhan Gencebay´ın “Batsın Bu Dünya” adlı parçası da ‘´Düzene isyan´´ olarak nitelenip yasaklanmıştı. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, TRT KİT Alt Komisyonunda yasaklanan program ve şarkıları sordu. TRT yönetimi tarafından verilen yanıtta “Akıl Çıkmazı”, “Dört Duvar Özgürlük” isimli programların ve 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkının yasaklandığı belirtildi.

 
 
 
 
Şarkıcı Onur Akın TRT´nin haklarında verdiği yasak kararına isyan etti ve şunları söyledi.
 
TRT’nin yasak kararı sonrasında Sözcü’ye konuşan Onur Akın bir dönem TRT’de program da yaptığını söyleyerek verilen karara isyan etti. Akın şunları söyledi: “TRT bizim vergilerimizle yönetiliyor. Vergi toplarken “Sağcı-solcu” diye ayırmıyor. Vergi ödediğimiz TRT´de yasaklıyız. Eskiden haftada bir iki kez TRT´de program yapardım. Hatta yolda görenler ‘Siz TRT sanatçısı mısınız?’ derlerdi. Eskiden daha renkli ve eşit bir kanaldı. Son 5-6 yıldır ambargo koydular. Farklı düşünen sanatçıları yıllardır davet etmiyorlar. Bir süre önce TRT Müzik´te program yapan bir arkadaşım davet etti. Ona, ‘Beni çıkarmazlar´ dedim. Çok ısrar etti. Son dakikada iptal olduğunu söyledi. Ben bu yaklaşımı protesto ediyorum. Sanatçının sesini kısmak isteyen devlet olamaz. Ben 30 yıldır bu ülkede sanat yapıyorum. Ölene kadar da yapacağım…”
 
 
İŞTE ONUR AKIN’IN YASAKLANAN ARTVİN’DE BAHAR ADLI ŞARKISI
Oy nazına yandığım
Yıllardır sevdanı kuşandığım
Çoruh deyince sen gelirsin aklıma
Yokluğun fırtına olur sevinçlerimi kırar
Ülkem gibi ağlarım yâr
Seni görüşüm Artvin´de bahar
Kaçkarların tepesinde
Bir çınarın gölgesinde
İçilen rakı gibi gelirsin aklıma
Yokluğun fırtına olur sevinçlerimi kırar
Ülkem gibi ağlarım yâr
Seni görüşüm Artvin´de bahar
 

Bu haber 1350 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sözcü-Başak KAYA

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com