21.02.2018
Gürcü işçiler, çay ve fındık toplama işinde çalışabilecek Gürcü işçilere 90 günlük çalışma izni muafiyeti getirildi İşkur Artvin İl Müdürü Cevdet Ertürk, katıldığı bir televizyon programında yabancı işçilere yönelik yaptığı açıklamada; Gürcü işçilere 90 günlük çalışma izni muafiyeti getirildiğini kaydetti.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Karadeniz Bölgesindeki Bazı İllerde Mevsimlik Tarım İşlerinde Çalışacak Yabancıların Çalışma İzninden Muaf Tutulmalarına İlişkin Usul ve Esaslar’da yaptığı değişiklikle Gürcü işçilere yönelik özel bir düzenleme yaptı. Bu düzenleme: Karadeniz illerinden; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerine kapsıyor. 

 
 

Muafiyet Çay ve Fındıkta Geçerli

 

İl Müdürü Ertürk, Artvin’de yayın yapan Radyo08 ve 08HABERTV ortak yayınına katıldı. Gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün sorularını cevaplayan Ertürk, yabancı işçilere yönelik yaptırımlar konusunda yaptığı açıklamada; yabancı işçi çalıştıran vatandaşlarımıza 6 bin TL, çalışan yabancı işçiye ise 2 bin 500 TL ceza kesildiğini hatırlattı.
Karadeniz özel bir düzenleme niteliğindeki değişiklikle artık Gürcistan’dan Türkiye’ye çalışmak için gelen çay ve fındık toplama işinde çalışacak Gürcü vatandaşlarının Kaymakamlıklara giderek Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçiler (YUMİ-Net) sistemine kayıt ettirmeleri ve buradan alacakları İzin Muafiyet Belgesi ile gidip çay ve fındık toplama işinde 90 gün süreli ile çalışabileceği kaydedildi. İl Müdürü Ertürk, bu uygulamanın mevsimlik tarım işlerinden sadece çay ve fındıkta geçerli olduğunu Gürcü işçilerin başka iş kollarında çalıştırılamayacağının altını çizdi.
Ertürk, Gürcü işçilere özel yapılan düzenlemenin gerekçesini çay ve fındık işinde çalışacak yerli işçi bulunamaması olarak açıkladı. Çay ve fındık mahsulünün tarlada kalması ve bunun da ekonomik kayba neden olmasını sonucu bu kararın alındığını ifade etti.
 
Sınır iki ülke olan Türkiye ile Gürcistan arasında imzalanan Vize Kolaylığı Anlaşması ile 2011 yılından itibaren Türk ve Gürcü vatandaşları kimlikle karşılıklı geçiş yapabiliyor. Bu uygulamanın başlaması ile birlikte Gürcistan vatandaşlarının kimlikle turistik giriş yaparak birçok iş kolunda çalıştığı kamuoyu tarafından biliniyor.
Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde Karadeniz bölgesine gelen mevsimlik tarım işçisi sayısındaki azalış sonucu çay ve fındık toplama işinde işçi temini zorlaşmıştı. Bu kararın mahsulün tarlada kalmaması için İşkur İl Müdürlüklerine gelen yoğun şikayetler ve bölge milletvekillerinin ve illerdeki ekonomiyi yönlendiren meslek örgütlerinin Bakanlık nezdinde yaptığı girişimler sonucu alındığı gelen bilgiler arasında.
Gürcü işçilere yönelik çalışma izni muafiyeti: Karadeniz illerinden Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerine kapsıyor. Gürcü işçiler, 90 günden fazla çalıştırılamayacak.  
 

Bu haber 2306 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN-08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com