12.02.2018
TİCARET ODASINDA SEÇİM HEYECANI Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nda proje üreten ve Oda üyelerine güven isim kazanacak. KURT ADAYLIĞINI AÇIKLADI Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimlere hazırlanıyor. Kurt, çalışma arkadaşlarını kamuoyuna tanıttı. 10 Şubat Cumartesi günü Artvin Tepe Restoranda basının karşısına geçen, seçimde aday üyeler adına basın açıklamasını Seçkin Kurt yaptı.

 Artvin iş dünyasına yön veren ve Başkan Kurtul Özel’e karşı liste çıkaran Seçkin Kurt ve ekibi basının karşısına geçerek -niçin aday?- olduklarını kamu oyununa duyurdular.  Rakip liste çıkaran Seçkin Kurt, yönetime aday olan A takımı adına projelerini basınla paylaştı. Kurt:”Ticaret ve Sanayi Odası’nda mutlak bir anlayış değişikliğine gitmek gerektiğinin” altını çizdi.  

Başkan Adayı Seçkin Kurt, açıklamasında şunları kaydetti:”  Bugün burada toplanmamızın nedeni; artık seçim gündemi içerisine girmiş bulunduğumuz ve Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimleridir. Seçim süreci ve sonrasında çalışacağımız arkadaşlarımızla beraber, uzun zamandır sürdürdüğümüz taban çalışmaları sonucunda, birçok işadamı ve esnaf dostlarımızla sohbet etme fırsatı bulduk. Üyelerimizin, ekonomik açıdan her sektörde çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren arkadaşlarımızın, çözüm noktasındaki ortak kanısı ise; kendilerini temsil etmesi gereken Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nda mutlak bir anlayış değişikliğine gitmek gerekliliği oldu.
Tamda bu noktada, bu anlayış değişiminin gerçekleşmesi için; Oda içerisindeki yapısal hizmet ağını geliştirip, Odamızın sadece üyelerimizin genel ihtiyacını karşılayan bir kurum kimliğinden çıkarılarak, şehrimizin bugünkü ve gelecekteki genel ihtiyaçlarını ve bütün sorunlarını dile getiren, projeler üreterek çözümler bulan, ilimizdeki bütün kamu kurumları ile üyelerimizin arasında, üyelerimiz lehine sağlam bir köprü kurarak, yalnızca seçim dönemlerinde değil her daim birlikte yürümek için; Nisan ayı içerisinde yapılacak olan Oda seçimlerinde, çalışma arkadaşlarımla beraber aday olduğumuzu, siz değerli basın mensupları aracılığıyla tüm Artvin halkına ve esnaf dostlarımıza ilan ediyoruz.”
Geçtiğimiz kasım ayında yapılması planlanan Oda seçimleri, erteleme kararının ardında 2018 Nisan ayında yapılacağı duyurulmuştu. Yeni bir erteleme kararı olmaz ise Nisan’da Oda seçimleri gerçekleşecek. Mevcut Başkan Kurtul Özel’in de adaylığını açıkladığı bu nedenle Oda’da seçimlerin çekişmeli geçeceği tahmin ediliyor. Yeni bir aday çıkmaz ise iki liste yarışacak.
 
Yönetime aday olan üyeler adına açıklama yapan Seçkin Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu vesile ile ilimizde, geçmişte ve bugün görev yapan, tüm Artvin Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanlarına, çalışma arkadaşlarına ve tüm oda personeline, ilimize ve ilgili ilçelerimize yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Şunu da, özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum ki Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçim yarışında Artvin’imize hizmet etme noktasında, mutlaka başka arkadaşlarımız da olacaktır.
Bizler diyoruz ki; gelin odamızda bir vizyon değişikliğine gidelim, ilimizde yapılması planlanan bütün yatırımlarla alakalı olarak, ilgili kuruluşlarla görüşüp, bu yatırımlardan Artvin esnafımızın azami şekilde faydalanmasını sağlayalım. Özellikle turizm ve eğitim alanında yeni projeler üreterek bu projelerin hayata geçirilebilmesi için yoğun çaba harcayalım. Yani ricacı değil, icracı oda olalım. Bu hizmet yarışının sonucu ne olursa olsun kazanan Artvin olsun. Bu yarıştan tek güçlü çıkan Artvin esnafı olsun. Çünkü oluşumun sloganı  -Güçlü Esnaf- demek; -gülen esnaf-, -Gülen Esnaf- demek;  -Mutlu Bir Şehir- demektir. Bizler bu mutlu şehri yaratmak için -Elimizi Taşın Altına, Yüreğimizi Avuçlarınıza Koyuyoruz.-  karar siz değerli üyelerimizindir.” açıklamasında bulundu.
Ardından Soru-Cevap Kısmına Geçildi.
Basın açıklamasına katılan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başar şu soruyu sordu:
-Son bir aya yakın İrfan Yıldırım’ın aday olduğunu, seçimler için aday olduğunu açıklayarak son anda sizin adaylık süreciniz nasıl gelişti?
-Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Seçkin Kurt; “Seçim çalışmalarında İrfan arkadaşımız ve ekibimiz, bir buçuk yıldır taban çalışması yapmaktaydı. Biz süreci sürekli istişare yapmaktayız. İrfan arkadaşımızla birlikte olma düşüncesi şöyle gelişti. Söz konusu Artvin ise gerisi teferruattır. Taşın altına elimizi koyduk. 42 kişi başkan adayını seçecek. Birlikten kuvvet doğar. Bu düşünceyle ortak düşünceyle çalışmamız gerek.” cevabını verdi.
Gazeteci Aydın Tatar ise şu soruyu yöneltti:
─ Artvin’in havasından mı, suyundan mı nedir, gelen koltuğu bırakmıyor? Bu muhtarlardan sivil toplum örgütlerine, siyasetçilere kadar. Siz göreve geldiğiniz takdirde görev süreniz ne olacak, hedefiniz ne? 
Kurt: “İki dönem dışında aday olmayacağımızı taahhüt ediyoruz. Göreve geldiğimiz takdirde çalışma programını yüzde 80 gerçekleştiremediğimiz takdirde yönetime aday olmayacağımı söylemek istiyorum. Beni tanırsınız gerektiğinde görevi bırakmasını da bilirim.” dedi.
RADYO08 ve 08HABERTV adına soru soran Hatice Nur Ersöz ise;
─Artvin’de ekonomik sorun olarak ilk önceliğiniz nedir ve ekibinizde pozitif ayrımcılık yapılarak kadın adaylarınız var mıdır?
Seçkin Kurt: “Artvin’de en büyük sorun nüfus sorunudur. İlimizde hizmetlerimizi ve ticaretimiz aynı kişilerle yapmaktayız. İlimize yatırım kazandırmak için turizm konusunda yatırımlar yapılmasını sağlayarak ilimizin gelişimini sağlayacağız. Maliyeden aldığımız verilere göre Artvin ticareti her yıl ekonomik olarak yüzde 300 daralıyor. Komşu illerimize bakarsak yüzde 30-35 gelişme var. Odamıza üye arkadaşlarımızın yatırımın karşılığını alması gerek. Ticaretimiz de yatırım yapabilmemiz için de kar dengesi gerek. İlimizde nakite kapalı, dışarıdan gelen insanlarımızın Artvin’de alışveriş yapmaması nedeniyle Artvin’in parası dışarı kaçmaktadır. Bunun için aday oluyoruz. Gelişen iller kategorisinde yer almak için çok çalışmalıyız.
Odaya kayıtlı 599 tacirlerimiz var. Ticaret Odasına kayıtlı yeterli kadın üyemiz yok. Bu seçimde sokaktaki vatandaştan oy istemeyeceğiz. Odaya kayıtlı tacirlerden oy isteyeceğiz. Yönetimimiz ona göre şekillenecektir. Beş iş kolunda faaliyet gösteren iş adamların oluşturacağı bir seçimle yeni yönetim oluşacaktır. Seçimlerde şirketler oy kullanacaktır.” dedi.
Tekrar söz alan gazeteci Hatice Nur Ersöz’ün “Madenle turizm iç içe olmuyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Seçkin Kurt şu cevabı verdi: “Biz turizm yatırımlarını yaparak bir ekonomik döngüyü hayata geçirmemiz önceliğimizdir. Bu konuda il merkezinde turizm yüksek okulu kazandıracağız. Ara eleman ihtiyacını sağlayarak yeni istihdam alanları yaratacağız. Asıl amacımız birlik olmak, işbirliği yaparak en büyük hedefimiz turizm. 600 bin turist Artvin’e gelirken bin TL’lik kazanımız olmadı. Atatepe, Atabarı Kayak Merkezi, Kafkasör Festival alanında oteller yapmalıyız. Bu iş kollarında çalışacak elemanlar yetiştirmeliyiz. Geriye göç için yoğun çalışmalıyız.“  
Gazeteci Temer Okur da son soruyu şöyle sordu:
─Ekonomik olarak daralma var. Ekonomiyi canlandırmak için hep turizm diyoruz. Bu da olacak ama ufak ölçekte olmak adına sanayileşme adına ilçeler dahil ne yapabiliriz? Artvin merkezde hiç sanayi yok. İşçimiz nerede çalışacak. Göçü nasıl engelleyeceğiz. Bunla ilgili ne gibi projelerimizi var?
Kurt: “Sanayi olarak ulaşım açısından merkezi yerlere çok uzağız. Ekonomik olarak kâr olması lazım. Ancak ana üretim malları burada olan hammaddelerimiz var. Ormanımız var. Daha önceden dediğiniz gibi Lif Levha Fabrikamız vardı. Mamul ürünü saf olarak gönderiyoruz. Yarı mamul olarak. Sanayileşmeye gidip, aynı yere aynı giderle kereste olarak gönderirsek bu 600 bin TL’yi 2 milyon TL yapabiliriz. Kamu kuruluşlarından ortak arsa temin edip, burada yapacağımız imalatla kereste olarak gönderebiliriz.
Geçenlerde bir toplantıya Ali Ağaoğlu gelmişti. Türkiye fındık ihracatında dünya biricisi. Dört buçuk milyon insanın çalışıp 7 milyar ülkeye katkı sağladığı bir ülke. Biz fındığın yüzde 80’ini İtalya’ya gönderiyoruz. İtalya fabrikada 730 kişi ile üretim yapıp ihraç ediyor,22 milyar gelir elde ederek piyasaya sürüyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
Basının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasına Seçkin Kurt’un listesinde yer alan adaylar ile üyeler de destek verdiler. Yeni aday olan Seçkin Kurt ve çalışma arkadaşları daha sonra Atatepe’ye giderek hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Basın açıklamasında öne çıkan Artvin’de göçü önlemek için turizm yatırımlarının ağırlık kazanması ardından hammaddesi Artvin’de olan doğal ürünlere yönelik küçük çaplı yatırımların desteklenmesi oldu.  

Bu haber 1626 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Güzel bir oluşum yapılmış Taze kan her zaman iyidir.Yeni ekibe başarılar dilerim.
 Ali Osman Uzun -- 13.02.2018 08:16
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com