03.02.2018
ATABARI KAYAK MERKEZİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR Artvin’e 18 km mesafede bulunan Atabarı Kayak Merkezi hafta sonları kayak severlerin akınına uğruyor. Artvin Mersivan Yaylası’nda bulunan kayak tesisleri 2008 yılında hizmete açıldı. Ormanın içinde 1750 rakımda bulunan tesis, Artvin ilçeleri ve çevre illerden gelen doğa tutkunlarının uğrak mekanları arasında yer alıyor. Bölgeye çok sayıda doğa fotoğrafçısı da gelerek kışın güzelliklerini resmediyorlar.

 Öğrencilerin sömestri tatili boyunca kayak merkezine yoğun ilgi göstermesi nedeniyle Artvin Gençlik Spor İl Müdürlüğü her yıl kayak kursları açıyor.  Bu yıl 15 gün boyunca süren kurs 3 Şubat Pazar günü sona erdi. Mersivan Atabarı Kayak Merkezi’nde kayak kulüpleri de lisanslı sporcu yetiştiriyor.

Kar kalınlığının bir metreye  ulaştığı bölgede kayak yapanlar pistten memnun olduklarını ifade ediyorlar. Gençlik Spor görevlileri pisti kar sıkıştırma aracıyla teperek kayak için daha elverişli hale getiriyor. Hafta sonları yoğunluk nedeniyle tesis ve pistte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı 112 sağlık görevlileri, AFAD Arama Kurtarma timleri ve jandarma bölgede hazır bekletiliyor.
Tesiste bulunan kafe ve restoranda yeme-içme ihtiyacı karışlanırken kaymak isteyenler telesiyej aracılığıyla 2000 metre rakımlı zirveye çıkarak pist mesafesini uzatabiliyorlar. Tesiste ayrıca yeni başlayan kayakçılar ve kursa yeni katılanlar için 400 metrelik pist bulunuyor. Kayak yapamayanlar kiraladıkları kızaklarlar karın keyfinin çıkarıyorlar. Kaymaya yeni başlayacak olanlar için kayak hocaları özel ders veriyor.
Çam ve ladin ağaçlarının içinde bulunan Atabarı Kayak Merkezi, Artvin’in kış turizminde en gözde noktalarından biri. Bölge aynı zamanda turizm alanı içinde bulunuyor. Tur şirketleri bölgeye günü birlik seferler düzenliyor.
Bölgede konaklama 8 km aşağıda bulunan Kafkasör Yaylası’ndaki tesislerde ve şehir merkezinde yapılıyor. Tur operatörleri bölgede bungalov tipi evler ve bir otel yapılması halinde konaklama sorunun çözüme kavuşturulması sonrası yurt dışından yabancı turistleri de bölgeye getirebileceklerini belirtiyorlar.  Bölgeye gidecek olanları ulaşımı kendi imkanlarıyla sağlıyor.
Mersivan Atabarı tesisleri yıl 12 ay hizmet veriyor. Tesis yaz aylarında yayla turizmi ve doğa turizmi için önemli bir merkez konumunda.  Atabarı Kayak Merkezini ziyaret edenler belediyenin hafta sonları ücretli de olsa tesise sefer düzenlemesini talep ediyorlar.
 
 

Bu haber 716 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com