01.02.2018
ARTVİN’DE SEPET ÖRÜCÜLÜĞÜ KURSU Artvin Belediyesi Engelsiz Yaşam Kültür Sanat Merkezinde, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan ‘Sepet Örücülüğü’ kursu açıldı. Artvin Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezinde Arhavi Halk Eğitimi Merkezi Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatları ve Sepet Örücülüğü Usta Öğreticisi Perihan Şentürk tarafından verilen ‘Sepet Örücülüğü’ kursuna katılan kursiyerler bambudan, mısır kapçığından sepet ve ip yaparak el becerilerini pekiştiriyorlar.

 Sepet Örücülüğü Kursu’nu ziyaret eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, kurs hakkında bilgi alarak Artvin’e ve Karadeniz’e özgü bu sepetlerin hediyelik olarak üretilmesi konusunda gerekli çalışmanın yapılmasını isteyerek şunları söyledi:“Engelsiz yaşam merkezi yaklaşık 2 yıldır açıldı. Burası ev hanımlarına, engelli, engelsiz şehrimizin kültür sanatına hizmet etmek isteyen tüm kardeşlerimize açık. Burada bugüne kadar sayısız kurs açıldı. Sepet Örücülüğü Kursu ilk defa açıldı. Sepet örücülüğü unutulmaya yüz tutmuş bir meslek el sanatı.  Sepet Artvin ve Karadeniz kültürünün en önemli simgelerinden biri, bunu gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz.  Sepet örücülüğü sanatını, mesleğini yeniden canlandırmak için Belediyemiz bünyesindeki engelsiz yaşam merkezinde kurs açtık. Sadece sepet değil, aklınıza ahşaptan örme tekniğiyle yapılabilecek ne kadar ürün varsa hepsi. İşin çok başındayız ama ilerleyen aşamalarda bu merkezimizde akla gelebilecek her türlü hediyelik eşyanın yapılacağından eminim. Bu sayede burada hediyelik eşya üreten engelli kardeşlerimizle ev hanımlarımız kendi bütçelerine katkı sağlamış olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Artvin her geçen gün daha bir ilki hayatına sokuyor.” dedi. 

Usta Öğretici Perihan Şentürk; geleneksel sepet örmeyi aileden öğrendiğini ve bu unutulmaya yüz tutmuş el sanatının herkes tarafından yapılabileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:
” Bambuları alarak önce ıslatıyoruz sonra yapacağımız sepetin formuna göre keserek uygun tekniğe göre örüyoruz. Mısır kapçığından ise mısırlar hasar edildikten sonra kurutulup ve şoklanıyor sonrada ihtiyaca göre istediğimiz formda ebatta geleneksel sepetleri örüyoruz. Örülen bu sepetler ihtiyaca göre dokunur ve dayanıklıdırlar. Bambu ve mısır kapçığından sepet, tabure sandalye masa hatta eskiden valiz bile örülüyor.  Bir sepetin yapım süresi boyutuna göre değişse de ortalama olarak bambular 2 mısır kapçığı ise 1 gün içinde örülebiliyor. Pazarlama konusunda ise yapılan ürünlere bayağı bir rağbet görüyor.” diye konuştu.
Kursa katılanları çoğunluğunu Halk Eğitimi bünyesindeki usta öğreticiler oluşturuyor. Kursiyerler; el sanatları konusunda yetenekli olduklarından dolayı öğrenmede zorlanmadıklarını sepet örerken stresten arındıklarını ve kendi kurslarında öğrencilerine öğreteceklerini söylediler.
 

Bu haber 669 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com