13.01.2018
(HBYS) HASTANELERDE BİLGİ İŞLEMCİLER DE “KADRO” İSTİYOR Onlar hastanelerin olmazsa olmazı. Hava alanlarında kule görevlilerinin önemi ne kadar büyükse, Hastanelerde bilgi işlemci olarak çalışan “çok özel” kişilerin önemi de bir o kadar büyüktür. Bu çalışanlar olmasa doktorlar muayene yapamaz. Hastane çalışamaz duruma gelir. Tüm hastanelerimizin bilgisayar ağlarıyla donatıldığını düşündüğünüzde bilgi işlem operatörleri hastanelerin beynini oluşturmaktadır.

 Ne yazık ki böylesine önemli bir görevi taşeron aracılığıyla yapan, kadroları bulunmayan bu  özel kalifiye ve kendi alanlarında uzman çalışanlar da 696 KHK’ya dahil edilmesini,  kadroya geçirilmesini istiyor.

Kadrosuz, hiçbir güvencesi olmayan bilgi işlemcilerin, kadrolu olduklarında daha verimli olacakları ise  açıktır. Çünkü işlerinin güvenceli, kadrolu olmasıyla birlikte yarınlarından endişe etmeyen,  işine yüzde yüz odaklanan bilgi işlemcilerin performansı daha da artacağı kesindir. Hastane bilgi işlemcileri kadro verilmesiyle ilgili bakanlıklardan,  yetkililerden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kadro isteğini şu ifadelerle dile getirdiler;
BİLGİ İŞLEMCİLERİN HASTANE YÖNETİCİLERİNDEN İSTEKLERİ ŞÖYLE
“Bildiğiniz üzere Bilgiişlem ihaleleri personele dayalı olmayan ihale kapsamında yapılmaktadır. İhale sözleşmemizde personel sayısı, verilecek maaşlar ve personelin kurumda çalıştırılacağı açık açık belirtilmiştir. Personele dayalı ihalelerden ayrılan tek yönümüz personel giderinin %70 in altında olmasıdır. Bu da hastane yönetiminin belirlemiş olduğu maaş tutarlarından kaynaklanmaktadır ve bizim takdirimizle oluşan bir durum değildir. 
Bununla birlikte yıllık izinlerimiz siz kurum amirlerinin onayı ile gerçekleşmektedir. Kurum içindeki çalışma düzenimiz tamamen kurum idaresinin kontrolündedir. Nöbet evraklarımız siz kurum amirleri tarafından imzalanmaktadır. Bu süreçlerin hiçbirinde HBYS taşeron firması aktif rol almamaktadır. Firma tarafından kesilen faturalarımızda personel maliyetleri ile yazılım maliyeti ayrı ayrı gösterilmektedir. Bu şartlar altında hastaneniz bilgi işlem biriminde yıllardır görevimiz gereği 7/24 hizmet vermekteyiz. Kurum içerisindeki görevlerimizin niteliği, zorluğu ve gerekliliği sizin takdirinizdedir.
Görevimiz sadece hastane bilgi sistemine destek vermek değildir. Bunun yanında kurumdaki tüm yazılım donanım ve diğer bilişim süreçleri de bizim desteğimizle ayakta durmaktadır. Yine bilgiişlem personelleri, yönetimin takdiri ile kurum içerisinde Acil Servis, MHRS, PACS, Sağlık Net, HIMS, Kalite, EBYS, E İMZA, SGK süreçlerinde görevlendirilerek çalıştırılmış ve çalıştırılmaktadır. Bu sebeple bilgiişlem personelleri Hastane bilgi sistemi firmasının değil hastanenizin çalışanlarıdır.
BİLGİ İŞLEMCİLERİN MAĞDURRİYETİ SÖZKONUSUDUR
Bütün bu şartlara rağmen 24.12.2017 tarihinde yayınlanan 696 nolu KHK’nın 83. Maddesi ile taşeron personellere verilen kadro kapsamı dışında bırakılmış bulunmaktayız. Aynı kanun maddesi kapsamı ile hastanenizde çalışan Veri kayıt, temizlik, güvenlik ve teknik birimlerdeki taşeron çalışanlara kriter olarak 04.12.2017 tarihi baz alınarak kurumdaki işe başlama tarihleri dahi sorgulanmadan kadro verilmektedir.
Bu sebeple bilgi işlem personellerinin çalışma şartlarının, hastanelerdeki görev ve sorumluluklarının Sağlık Bakanlığımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından tam olarak bilinmediği düşüncesindeyiz. 696 nolu KHK’nın 83. Maddesi’nin bilgi işlem çalışanlarına yönelik çok büyük bir mağduriyet doğurduğu ortadadır.
Sonuç olarak mağduriyetimizin giderilmesi ve taşeron kadro yasasından yararlanabilmemiz için Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, bilgi işlem çalışanlarının hastanedeki durumu, çalışma şartları ve gerekliliği hakkında bilgilendirme yazısı yazmanız için gereğini saygılarımızla arz ederiz.
TÜRKİYE GENELİNDEKİ TOPLAM BİLGİ İŞLEMCİ ÇALIŞANI YAKLAŞIK 3 BİN KİŞİ
Öte yandan bilgi işlemcilerin kadroya alınması ile ilgili en net açıklama ise Giresun’dan geldi. 
Giresun Kamu Emekçileri Derneği Başkanı Fatih Öksüz, "01 Ocak 2018 tarihinde yaptığı açıklamada Türkiye genelinde sayıları yaklaşık 3 bin kişi olan hastane bilgi işlem personellerinin de verilecek olan bu kadroya dahil edilmesini ve kurumlardaki iş barışının sağlanmasını talep etmekteyiz" dedi.
Öksüz, hastane bilgi işlem çalışanlarıyla bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, özellikle hastanelerin 7/24 hizmet vermesi için gerekli olan birçok görevi yürüten personelin kadro kapsamına dahil edilmediği yönünde açıklamalar olduğunu söyledi.
HBYS personelinin kadro alamamasının tek nedeninin ihalelerinde personel giderinin toplam ihale bedelinin yüzde 70´inin altında olması olduğunu belirten Öksüz, şunları kaydetti: "Hizmet alımı kapsamında çalışmakta olup, ihale dokümanlarında sayısı belirlenen, mesaisinin tamamını kurumunda geçiren Hastane Bilgi İşlem çalışanlarının sırf ihale yönteminin farklı olması nedeniyle o kurum içerisinde yıllardır birlikte görev yaptığı çalışma arkadaşlarının kadroya alınacak olup kendilerinin alınmayacak olması o iş yerindeki iş barışını bozacaktır. Türkiye genelinde sayıları yaklaşık 3 bin kişi olan hastane bilgi işlem personellerinin de verilecek olan bu kadroya dahil edilmesini ve kurumlardaki iş barışının sağlanmasını talep etmekteyiz."

Bu haber 658 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com