13.01.2018
ŞARBON VAKASI MASAYA YATIRILDI Artvin İl Sağlık Müdürlüğü, Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa şarbon ve diğer bazı bulaşıcı hayvan hastalıklar hakkında halka yönelik eğitim faaliyeti gerçekleştirdi. Artvin’de yaşanan şarbon salgınının medyaya yansımasının ardından yapılan bilgilendirme toplantısına mahalle muhtarları ve hayvan üreticileri katıldı.

 Artvin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimde Artvin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Dündar, Merkez Toplum Sağlığı Merkezi hekimlerimizden Dr. Merve Uzal ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Veteriner Hekim Mikail Kaya tarafından bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Sunumda hastalığın bulaşması, korunması, tedavisi ile alınacak önlemler, hayvan aşılarının önemi, hayvan yaşamsal alanlarının temizliği hakkında çeşitli konulara değinilerek, sunum sonunda katılımcıların soruları yanıtlandı. Gerçekleşen bilgilendirme toplantısında şu konulara değinildi;
ŞARBON HASTALIĞI
Genelde ot yiyen hayvanlarda görülen, bu hayvanlarla temas ya da bunları besin olarak tüketmekle insana bulaşan, bakterilerin yol açtığı bir hastalıktır. Etkeni, şarbon basilidir. Basil, bir tür bakteridir. İnsandan insana nadiren de olsa yarasına temas vb. durumlarda bulaşabilmektedir. Hastalık, ölümle sonuçlanabilir. Bunu önlemek için bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının %90’ın üzerinde koruyucu olduğu tahmin edilmektedir.
ŞARBON MİKROBU        
Şarbona neden olan bir bakteridir. Çomak şeklinde ve hareketsizdir. Üremesi için oksijen gereklidir. Uygun çoğalma ısısı, 37 derece olduğundan insan vücudunda üreyebilmektedir. Hastalık oluşturan kapsülü ve toksini vardır. Bu yapı olmazsa hastalık oluşturamaz. Vücut dışında “spor” denilen bir yapı oluşturur ve kendini soğuk ve sıcaktan, zararlı ışınlardan, asitli ortamdan ve kuruluktan korur. Sporlu şarbon basilinin pasif hale getirilmesi için 140 derecede, yarım saat bekletilmesi gerekir.
ŞARBON TİPLERİ VE BELİRTİLERİ
İnsanlarda deri, sindirim ve solunum sistemi şarbonu olmak üzere 3 tip şarbon hastalığı vardır. Hayvanlarda görülen belirtilerle insanlarda görülen belirtiler benzerdir.
Akciğer şarbonunda; solunum yoluyla alınan mikrop, akciğerlere yerleşir. Burada yara oluşur ve nefes almada problemler ortaya çıkar. Bakteri vücuda girdikten sonra, bir hafta içerisinde belirtiler görülür. Başta soğuk algınlığı gibi görünür. Birkaç gün sonra ateş iyice yükselir. Lenf bezleri şişer ve nefes almada zorluk görülür. Hastada şok ve koma gelişebilir. Akciğer şarbonuna yakalanan kişiler, erken tedavi edilmediği takdirde menenjit tablosu ortaya çıkar. Antibiyotik kullanılması bir işe yaramaz. Hastalığın ortaya çıkması en az 10 bin bakterinin vücuda girdiğini göstermektedir.
Deri şarbonu; hayvanlardaki bakterilerin deriyle temas etmesi sonucu ortaya çıkan ve en çok görülen şarbon tipidir. Deride bir yara varsa mikrop, vücuda girer. Deride yaralar meydana getirir. Ateş yükselmiş, bulantı ve kusma görülmektedir. Antibiyotikler tedavi amacıyla kullanılabilir.
Sindirim sistemi şarbonu; şarbonlu hayvanların etlerinin yenmesiyle ortaya çıkar. Etlerin iyi pişmemiş olması ya da çiğ tüketilmesi, önemli bir faktördür. En çok öldüren şarbon tipidir. Çünkü sindirim sisteminde kanamalara yol açar. Kan kusma ve kanlı dışkı görülür.
ŞARBON NASIL BULAŞIR?
Şarbonun çeşitli bulaşma yolları vardır. Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmekle bulaşabilir. Bu hayvanların etinin yenilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesiyle, doğrudan temas sonucu şarbon bulaşır. Kasaplarda, veterinerlerde, hayvan besleyenlerde görülme ihtimali fazladır.
 
Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları ile şarbon bulaşabilir. Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan ve hayvan ürünlerini almak, hastalığın görülmesine sebep olur. Ayrıca laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse şarbon mikrobu bulaşabilir. Çok sık rastlanan bir durum değildir.
ŞARBON TEDAVİSİ
Şarbon tedavisinde kullanılan yöntem antibiyotik tedavisidir. Bir çok antibiyotik şarbon bakterisini yok edebilir. Akciğer şarbonu olan  hastalarda yüksek dozlarda antibiyotik verilir. Süresi yapılan testler sonucu bakterinin hala vücutta olup olmadığına bağlıdır. Deri şarbonu olan hastalarda ise, yaraların olduğu deri bölgesine pansuman yapılır. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek yoktur. Ayrıca şarbon insandan insana bulaşmadığından hastanın yakınlarına herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur.
 Sunumun ardından soru-cevap kısmına geçildi. Burada gazeteci Sami Özçelik, haberin medyaya yansımasına kadar  böyle bir toplantının yapılmamasının eksiklik olduğunu savunarak,”Şarbon Hastalığı’nın Artvin’de görülmesi insanları tedirgin etmiştir. İnsanlar bilmedikleri şeylerden tedirgin olurlar. Artvin’de hayvan hastalıkları 2017 yılı temmuz ayında başladı. Önce Cerattepe’nin hemen altında Kuvap mevkii’nde hayvanlar hastalandı. İl Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü hiçbir araştırma yapmadan,  numune alınmadan alacele bir açıklama yaptı. Madenin kirlettiği sudan  hiç bahsetmeden yemden, oıttan olabileceğine dair dayanaksız, bilimsellikten uzak bir açıklama yaptı.
Daha sonra Şehitlik köyünde 1 ay sonrasında bir hayvan daha öldü. Bu haberi manşetten yayınlayıp “ Bu hayvan bruselladan mı öldü diye başlık attık. Ama hiçbir cevap gelmedi. Derken. Orta Mahalle, Çakmakçılar, Balcıoğlu, Çamlık  ve başka mahallelerde, köylerde hayvanların hastalandığı haberleri peş peşe gelmeye başladı. Ben bu salgına karşın bir özensizlik, dikkatsizlik gördüm.
Başka illerde bu tür vakalarda ne kadar dikaktli çalıştıklarını internetten okuduğum haberlerle öğrendim. Bu eğitimlerin hayvancılık yapılan köylerde verilmesinin çok büyük katkı sunacağını düşünüyorum.
Onun için ilçelere herkesin gelemeyeceğini düşünerek, köylere gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada medya olarak biz de özeleştiri yapmak duruundayız. Bize gelen haberleri, ihbarları anında  dikkate almadık yada görmemmezlikten geldik.  Bundan sonra çok sıkı bir takip yapacağız. Her gaberi gündeme taşıyacağız.”dedi.
 Hayvan üreticileri Şarbonun da salgın hastalık olduğunu, bu hastalığında zararın karşılanması gereken hastalıklar arasına alınmasını istedi. 

Bu haber 929 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com