13.01.2018
CHP’DEN AFGAD’A 10 OCAK ZİYARETİ CHP il Başkanı Ahmet Biber ve İl Örgütü yYönetim Kurulu üyeleri Orhan Atan ve İlyas Şahin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle AFGAD’ı ziyaret etti. Başkan Ahmet Biber, gerçek gazetecilerin bu iktidar döneminde ya görev yapamaz hale geldiğini ya tutuklandığını ya da işsiz kaldıklarını hatırlatarak;

 “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Bu vesileyle derneğinizi ziyaret ediyoruz. Sizin nezdinizde tüm gerçek ve çalışan gazetecilerin gününü kutluyoruz.  Demokrasinin en önemli  teminatlarından olmazsa olmazlarından birisi de basındır. Bundan dolayı 4. Güç olarak adlandırılmaktadır.  

ÇOK GAZETECİNİZ TUTUKLUYSA DEMOKRASİ AYIBIDIR!
Biz, medya sayesinde gerçekleri öğreniyoruz. Sizin sayenizde sesimizi kamuoyuna taşıyoruz. Sizler görmezseniz, gördüklerinizi kamuoyuna halka aktarmazsanız yolsuzluklar artar ve devam eder. Basın bu yönüyle çok iyi bir denetleyicilik görevi üstelenmektedir.  Basın özgür olmalı, hapiste tutuklu değil. Sırf yazdıklarından dolayı, yaptığı haberlerden dolayı gazeteciyi tutuklamak, tutuklu yargılamak çağdaş ülkelerde büyük bir demokrasi ayıbı olarak değerlendirilir.
BU ÜLKEDE HAVUZ MEDYASI YÜZDE 90’LARA ÇIKTI!
Tabii, gerçek gazetecileri konuşurken yandaş basını da konuşmadan geçemeyeceğim. Sadece güçten, iktidarlardan yana gazetecilik yapanlar sadece kendilerine değil, halka ve meslektaşlarına, mesleklerine de büyük  zarar veriyorlar. Ne yazık ki Türkiye’de havuz medyası okuduğumuz, izlediğimiz kadarıyla diyorum basınımızın yüzde 90’nını oluşturmaktadır.  Aman bizim gazetede yazmayalım, aman şu haberi yayınlamayalım, görmeyelim korkusuyla gazetecilik yapmak maalesef Türkiye’yi bugünkü noktaya getirdi. Havuz medyasının buna çok büyük katkısı oldu ve bunun vebalini taşıyor.
ARTVİN YEREL BASINI EN GÜZEL ŞEKİLDE GÖREVİNİ YAPIYOR
Yerel medyada da maalesef bu korku var. Bütün bunlara rağmen Artvin yerel basını gerçekten en güzel şekilde görevini yapmaya gayret ediyor. Ben gerçekten Artvin ve Artvin halkı için kalem tutan tüm gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, nezdinizde başarılar diliyorum. “dedi.
10 OCAK ETKİNLİĞİMİZİ HER YIL BAŞKA İLÇEDE YAPIYORUZ
 AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik de,”10 Ocak Çalışan  Gazeteciler Günü.” Biz 10 Ocak’ta dernekte bulunamıyoruz. Çünkü her yıl bir başka ilçemizde 10 Ocak kutlama etkinliğimizi yapıyoruz. Hangi ilçeye gidersek orada Atatürk Anıtı’na çelenk koyuyor, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşımızı okuyoruz. Oradan ilçenin belediye ve kaymakamlıklarını ziyaret ediyoruz. Yerel ve ulusal temsilci arkadaşlarımız haberler yaparak o ilçenin tanıtımına katkı sunuyoruz.
 BU YIL YENİ İLEÇMİZ KEMALPAŞA’DAYDIK
Bu yıl 10 Ocak’ta yeni ilçemiz olan Kemalpaşa’daydık.  Az önce anlattığım etkinliklerimizden sonra Kemalpaşa Belediye Başkanını makamında ziyaret ettik. Burada Kemalpaşa’nın sunumunu izledik, başkandan bilgi aldık. Kaymakamlık ziyareti ise gün yetmediği için gerçekleşemedi. Ancak Kemalpaşa Kaymakamlığını dernek olarak en kısa sürede  ziyaret edeceğiz.
“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” bir çok şeyin farkındalığını yenilemek adına önemli bir gündür. Maalesef gazetecilik ülkemizde en az güvenilir meslekler arasında yer alıyor. Bunun en büyük sebebi ise sizin az önce bahsettiğiniz ve neredeyse yüzde 90’ının havuz medyası adıyla yandaş yayın yapmalarıdır. 
GAZETECİLER TUTUKSUZ YARGILANMALI
Gazetecilik mesleğinin yeniden itibar kazanması için medya organlarının topyekün doğru ve tarafsız derken haktan, halktan yana bir anlayışla yayın yapmaları gerekiyor. Ne yazık ki ülkemiz en çok tutuklu gazetecisi bulunan ülkeler içinde 2. sırada bulunuyor. Eğer bir gazeteci terör, darbe gibi ağır suçlarla suçlanmıyorsa tutuksuz yargılanmasını istiyoruz.  Ceza alırsa zaten hükümlü olur. Ama almazsa tutukluluk süresince haber alma özgürlüğünü elinden alırsınız. Bundan dolayı da kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmesini engellemiş olursunuz. Biz dernek olarak bu yönde her zaman çağrılarımızı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.”dedi.

Bu haber 215 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com