09.01.2018
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNܒNÜN DE BİR HİKAYESİ VAR. Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün 57. yılı… Peki, bu gün neden gazeteciler günü değil de çalışan gazeteciler günü olarak anılmaktadır? 4 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarına önemli iyileştirmeler getiren ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın kabul edilmesi ve 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazetede yayınlanması üzerine 9 gazete sahibi (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul, Yeni Sabah), yasayı protesto etmek için 3 gün süresince gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.

 10 Ocak 1961 sabahı, gazetelerini ellerine alan okuyucular, “Gazetemizi 3 Gün Kapatıyoruz” başlığıyla ve altında da dokuz gazete patronunun ortak bildirisi ile karşılaştılar. Babıâli’de ‘Dokuz Patron Olayı‘ olarak anılan bu gelişme karşısında, gazetecilerde 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla, İstanbul Gazeteciler Sendikası binası önünde toplanarak, valiliğe kadar yürüdüler.

Gazeteciler Sendikası da aynı gün yaptığı toplantıda, patronların üç günlük boykotları süresinde, ‘Basın’ adlı bir gazete yayınlama kararı alarak, 11, 12, 13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini çıkardılar.
İşte o tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı.  Yalnız 12 Mart 1971 askeri müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak tarihi, “Bayram “olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı.
TEMEL OLAN GAZETECİLİKTİR
Günümüzde bu meslek ne yazık ki çok zor şartlar altında gerçekleştiriliyor. Gazeteciler en zor dönemlerden birini yaşıyorlar. İşsiz kalan gazeteciler, ceza evinde yatan gazeteciler, sansüre karşı işini yapmaya çalışan gazeteciler bile var. Haliyle gazetecilerin içinde bulunduğu bu durum bir takım sıkıntıları da beraberinde sürüklüyor.
Öncelikle gazetecilerin, bu mesleğin çatısı altında ortak zemini oluşturmaları ve gazeteciliğin ilkelerinde uzlaşma sağlamaları gerekiyor. Maalesef bunu unutup giden ve bambaşka noktalara kayan gazeteciler var. Gazetecilerin, gazeteci olup olmadığına hükümetler, siyasiler yani başkaları  karar vermemeli, gazeteciler bunun önüne geçmeliler. Gazeteciler önce mesleklerini kurtarmalılar, yoksa sürekli iktidarlar,  önünde eğilmeye mahkum bir meslek grubu haline gelecekler.
Ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi sorunumuz, geniş katılımlı çalıştaylar dizisiyle çözümlenmeli ve alınan kararlar, ivedilikle uygulamaya konulmalıdır. Özellikle çalışma koşulları mutlaka iyileştirilmelidir.
212 Sayılı Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız, çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından ne yazık ki 10 Ocak 1961´den çok daha kötü koşullara sahip.
Basın özgürlüğünü ele alan yasalar yeniden düzenlenmeli, özellikle vurgulayarak yeniden söylüyoruz ki terör suçları dışında cezaevlerinde yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler, derhal serbest bırakılmalıdır.
ARTVİN’DE GAZETECİLİK BÖLÜMÜ AÇILDI
Artvin özeline gelince. Yerel basında çalışmanın ayrı bir zorluğu vardır. Gazetecilik gerçekten yürek isteyen, bunun yanında emek isteyen onurlu bir meslektir. Biz Artvin’deki yerel basın olarak bu koşullar altında mesleğimizi yapmaya gayret ediyoruz.  Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin ortaya attığı Artvin Valisi Sayın Ömer Doğanay’ın destekleriyle Artvin’de ilk kez lise düzeyinde gazetecilik bölümü açıldı. Bu gazeteciliğin geleceği ve mesleğimiz için çok önemli bir çalışmadır. Bundan dolayı emeği geçen herkese ve desteğini esirgemeyen Valimiz Sayın Ömer Doğanay’a çok teşekkür ediyoruz.
Çalışan Gazeteciler olarak,   çeşitli kursların açılmasına da ön ayak olduk. AFGAD  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Gürcüce Kursu açtırdık. Bundan sonra da farklı kursların açılması için ilgili kurumlara paydaş olmaya devam edeceğiz. Gazetecilik mesleğini hep birlikte en güzel şekilde yapmaya devam edeceğiz.

Bu haber 371 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com