09.01.2018
İKİ GÖZÜ GÖRMEYEN ENGELLİ KEDİMİ OTOBÜSLER ALMADIĞI İÇİN 2 YILDIR ARTVİN’E GELEMİYORUM Hayvan dostlarının otobüs firmalarından bir ricası var. Evcil hayvanlarını yalnız bırakıp seyahate çıkmak istemeyen hayvan dostları otobüs firmalarından bir isteği var. Emekli öğretmen, hayvan dostu İlkay Odabaş Eyüpoğlu isteğini sosyal medya üzerinden yerel ve ulusal gazetecilere atfen yazdığı yazı ile iletti. Eyüboğlu yazısında;

 “Otobüs firmalarının, uygun gördükleri bağımsız, havalandırmalı bir bölüme, yolcuların küçük hayvanlarını koyabileceği bir yer ayarlamaları konusunda kamuoyu oluşturulması açısından, bu isteğimin bir haber değeri olarak değerlendirilmesini rica ediyorum.

İki gözü de görmeyen, engelli bir kedi sahibi olarak iki yıldır bu yüzden Artvin’e gelemiyorum.Ya almıyorlar, ya da yük bölümüne koyduruyorlar.Böylece bir çok kişinin kedisi, köpeği öldü.Küçük ve uyumlu hayvan olması kaydıyla nakliye yapılabilir sahibi eşliğinde ilden ile giden otobüs firmalarına Türkiye Otomobilciler Federasyonu kanalıyla resmiyet kazandırılabilir.Vatandaşın gözü kulağı olan siz kıymetli haberdarlardan rica ediyorum duyurun diye. Selam ve sevgiler.”
Emekli Öğretmen İlkay Odabaş Eyüpoğlu’nun bu isteğini haberlere taşıyan hayvan dostu gazeteciler, ilgili yetkililerin dikkatine sundu.
OTOBÜS FİRMALARI EVCİL HAYVANLARI SORUN ÇIKARMADAN TAŞISIN
Bundan 3 yıl önce 2015 yılında Zonguldak’tan A Ufuk Işık bu konuyla ilgili bir imza kampanyası başlatmıştı. Bu konu İlkay öğretmen ile yeniden gündeme gelmiş oldu. Peki, o kampanyada neler istenmişti?
TÜRKİYE OTOBÜSÇÜLER FEDERASYONUNA
Evcil hayvan sahiplerinin en büyük problemlerinin başında evcil hayvanlarıyla otobüs yolculuğu yapmak gelmektedir.
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ’nin 40. Maddesinin 6. Bendinde : ‘‘Özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir. Taşıtın içinde yolcularla birlikte canlı hayvan taşınamaz. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer ve servisler düzenlenebilir.’’ Maddesi yer almaktadır. Bu madde dahi tartışmalara açıkken kimi otobüs firmaları durumu daha da zorlaştırmakta, keyfi olarak ya hayvan almamakta ya da evcil hayvanın karnesi olması hatta sakinleştirici kullanılmasını şart koşmaktadır. Söz konusu durum hayvan sahibi müşterileri çok ciddi sıkıntıya sokmaktadır.
Keyfi olarak hayvanlara sakinleştirici verilmesi asla kabul edilebilir bir durum olmadığı gibi hayvanın ölmesi durumunda da sorumluluk hayvan sahibine yüklenmekte, hayvan sahipleri ciddi bir vicdani yükle baş başa bırakılmaktadır. Bagajda giden bir hayvanın havlaması ya da miyavlamasının otobüsteki diğer yolcuları rahatsız edebileceği ihtimalinden hareketle yapılan bu uygulamalar biz hayvan sahiplerini çileden çıkarmaktadır.
Unutulmaması gereken şudur ki otobüslerde hayvana gelene kadar yolcuları rahatsız edebilecek pek çok unsur mevcuttur. Ağlayan bir çocuk sesinin, horlayan bir yaşlının, sesli konuşan bir müşterinin bagajdaki hayvana kıyasla müşterileri çok daha fazla rahatsız edebileceği aşikârdır. Konu sağlıksa insandan insana hastalık geçme olasılığının, hayvandan insana hastalık geçme olasılığından çok daha yüksek olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla onların hayvan olması dışında mantıklı bir gerekçe bulunmamaktadır. Fakat unutulan şudur: Onlar hayvansa da sahipleri insandır ve diğer müşteriler kadar hak sahibidirler.
Olması gereken büyük ırkların ve araba yolculuğuna alışık olmayanların taşıma çantasında bagajda, kuş ve arabada yolculuğa alışık (hayvan sahibinin beyanına güvenerek) hayvanların ise hayvan sahibiyle birlikte gitmeleridir.
Konuyla ilgili olarak otobüs firmalarının bilgilendirilmesini, keyfi uygulamalara son verilmesini ve Karayolu Taşıma Yönetmeliğin ilgili maddesinin hayvan refahı ve hayvan sahibi müşterilerin memnuniyeti de göz önüne alınarak yeniden düzenlenmesini emir ve müsaadelerinize arz ederim.
Gönderilecek Adresler: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Yazılı ve Görsel Basın, Çeşitli Otobüs Firmaları.
Türkiye’de böyle bir kampanya başlatılmış ancak yeterince ses getirmemiş olacak ki sorun çözülememiş.
Otobüslerde bu hayvanlar için bir bölüm yapılabilir mi? Her hayvan araca alınmayacağı gerçeğini de gözönüne alarak, uysal, evcil olan, kimseyi rahatsız etmeyecek hayvanları, özel taşıma araçlarıyla otobüse alınması ile ilgili bir çalışma başlatılmasını isteyen hayvan dostları konuyu gündeme taşıdı.

Bu haber 357 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com