01.01.2018
HÜSNÜ ŞENTÜRK’Ü ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA RAHMETLE, SAYGIYLA, SEVGİYLE ANIYORUZ Bundan tam bir yıl önce 31 Aralık 2016 tarihinde 83 yaşında sonsuzluğa uğurladığımız, Türkiye’nin ünlü ozan ve aşıklarından Âşık Efkari’nin (Adem Şentürk 1900-1980) son yadigarı Hüsnü Şentürk’ü rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

 Babası Âşık Efkari’nin tüm şiirlerini 08 Haber gazetesi’nde yayınlatan ve Efkari’yi bir kere daha Artvin’e anlatan Hüsnü Şentürk, Efkari anısına 2011 yılında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından yapılan Efkari özel gecesinde sahneden babası Âşık Efkari’yi anlatmıştı. Onun ölümünün ardından ise yerel basında şu haber çıkmıştı.

ÂŞIK EFKARİ’NİN SON YADİGARINI DA SONSUZLUĞA UĞURLADIK
Artvin’in ünlü âşıklarından Âşık Efkari’nin (Adem Şentürk 1900- 1980) son ve tek yadigarı Hüsnü Şentürk, yılın son gününde son yolculuğuna uğurlandı. 30 Aralık 2016 Cuma günü hayata gözlerini yuman 83 yaşındaki Hüsnü Şentürk, Artvin Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Doktorların çabaları onu hayata tutmaya yetmedi. 31 Aralık 2016 Cumartesi günü Çayağzı ( Korzul) Camii’nde öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Yeni Çayağzı Mezarlığı’ndaki aile mezarlığında son solculuğuna uğurlandı.
YİNE BİR ARALIK AYINDA 2014 YILINDA BURADAN
ANNEMİ DE SON YOLCULUĞUNA UĞURLAMIŞTIK
 Taziyeleri kabul eden oğlu Selami Şentürk,” Babamı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Dostlarımızın, akrabalarımızın, arkadaşlarımızın gerek telefonla,  gerek mesajla, gerekse bizzat cenazeye katılarak acımızı paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Hayat böyle birşey. Günü dolan sessizce gidiyor.
2014 yılında yine Aralık ayında, Aralık’ın 11’inde annemi kaybetmiştim. O zaman da acımızı paylaşan dostlarımız bizi yalınız bırakmadı. Bugünde görüyorum ki, bütün Artvin buraya gelmiş. Gelemeyenler mesaj çekerek, telefon açarak taziyelerini bildirdiler. Ben herkese özellikle Artvin Devlet Hastanesi, yönetimine, çalışanlarına, personeline çok teşekkür ediyorum.”dedi.
BUGÜN GÖZÜM DOLU DAĞLARIM YASLI/ KALAN KEREM İSE GİDEN DE ASLI..
Merhum Hüsnü Şentürk 2011 yılında eşi Neriman Şentürk’ü kaybetmenin ardından; “Bugün gözüm dolu Dağlarım yaslı/ Kalan Kerem ise giden de Aslı/... Diyerek, sevginin ölümsüzlüğünü bir kere daha taziyeye gelen dostlarına nasihat etmişti. 2 yıl sonra kendisi de eşine kavuşmuş oldu.
 “Dünyayı toplasan bir Artvin etmez” diyerek Artvin’e olan aşkını, tutkusunu en tiz perdeden haykıran Âşık Efkari ve oğlu Hüsnü Şentürk’e, aramızdan ayrılan tüm ozan, şairlerimizi saygı sevgi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Bu haber 602 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com