01.01.2018
ATABARI KAYAK MERKEZİ SEZONU AÇTI Artvin Atabarı Kayak Tesisinde kayak sezonu açıldı. Artvin şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta 2 bin rakımlı Mersivan bölgesinde bulunan Atabarı Kayak Tesisi kayak sezonun başlamasıyla Artvin merkez ve çevre illerden gelen kayak severleri ağırlamaya başladı.

 Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu kayak tesisleri hafta sonunun değerlendirmek isteyen doğa ve kayak sevenlerin akınına uğruyor.

Haftalık ortalama 500-600 kişiyi ağırlayan kayak tesisleri hafta sonunu değerlendirmek isteyen vatandaşların yanı sıra kayak eğitimi almak için Rize ve Trabzon’dan gelen Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerini de ağırlıyor.
Kayak eğitimi almak için 21 kişilik öğrenci grubuyla Atabarı Kayak Tesislerini tercih eden Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Arslan Kalkavan kayak dersi kapsamında öğrencilere geçen hafta sonu ve bu hafta kayak eğitimi verildiğini söyledi.
Kalkavan, "Biz kayak derslerimizi 3’üncü sınıfa koyduk. Bu yıldan itibaren burada faaliyete başladık. Seçmeli ders kapsamında olduğu için 21 öğrencimiz ile birlikte buradayız. Geçen hafta geldik, temel eğitimde dönüşler, düşmeler, kalkmalar hepsi bunu başarı ile yaptı. Sosyal farkındalığı da ak arttırmak için, öğrenci olmayıp da hocalarımız da bu işi öğreniyor." dedi.
Kayak tesislerinin bölgenin ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap veren bir tesis olduğunu kaydeden Kalkavan “Doğayla iç içe ormanların arasında güzel bir tesis. Eğitim için Türkiye’deki birçok pistten daha iyi bir piste sahip. Kayak severleri buraya davet ediyoruz” diye konuştu.
Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Kayak Eğitmeni Fikri Özkan da kayak merkezinde bir haftadır sezonun açıldığını söyledi.
 
Artvin Çoruh Üniversitesi ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ortaklığıyla öğrencilerin burada kayak eğitimi aldığını kaydeden Özkan “ Hocalarımla birlikte ben öğrencilerimize kayak dersi veriyorum. Trabzon’dan gelen öğrencilerimiz var. Bunların dışında değişik yaş gruplarından birçok sporsevere temel kayak eğitimi veriyoruz” dedi.
 
Atabarı Kayak Merkezinin bölgedeki kayak pistlerine kıyasla daha güzel pistlere sahip olduğunu savunan Özkan, "Buranın en önemli özelliği 11’inci ayda başlayan kayak sezonu Nisan ayına kadar devam ediyor. Geçen yıl en son kayak dersini 24 Nisan’da işledim. Yani uzun süreli bir sezona sahibiz." diye konuştu.
Artvin´in yaz ve alternatif turizmin yanı sıra kış turizminde de adından söz ettirebilmesi için 2009´da yaptırılan, toplam uzunluğu bin 200 metreyi bulan 3 ayrı pistten oluşan Atabarı Kayak Merkezi, ladin, köknar ve çam ağaçları arasında kaliteli kar yapısıyla 7 yıldır kayak sevenlere en sahipliği yapmaya devam ediyor.

Bu haber 675 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com