04.12.2017
‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNܒNDE ENGELLİLİK UNUTULMADI Artvin´de ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ çeşitli etkinlikler yapıldı. Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki etkinlikte yaptığı konuşmada, engelliler gününün bir günle sınırlandırılacak bir gün olmadığını söyledi.

 Yılın 365 günü engellilerle birlikte olduklarını belirten Doğanay, şunları kaydetti:

 “Bu yavrularımızın yaptığı eserler görülmeye değer hepsi çok güzel eserler göremeyen varsa tavsiyem program çıkışında sergiyi gezsinler. Bizlerin ne kadar tembel olduğumuzu görsünler ayrıca halk oyunları ekibini de çok beğendiğimi ifade etmek istiyorum. Neredeyse kusursuz bir oyun sergilediler kendilerine teşekkürlerimi gönderiyorum.” dedi.
 Engelliliğin bir insanlık hali olduğuna vurgu yapan Doğanay,” Buna hepimiz inanmalıyız. Her sağlıklı birey,  birer engelli adayıdır. Bunu sakın unutmayın. Dünyada yaratılmışların en güzeli olan insanların bizlerin inancımıza göre bu dünyada sadece ve sadece imtihan için varız. 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla o günden bu güne 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak değerlendiriliyor ve çeşitli faaliyetler yapılıyor. Peki, 1992’den önce engelli yok muydu?  Dünyada ve Türkiye’de insan var olduğu müddetçe hep var."diye konuştu.
 -ENGELLİLERE YASALARLA POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLANDI-
 Bizim inancımıza ve kültürümüze göre 1992’den önce de vardı engelli kardeşlerimiz. Bundan 200 sene öncede vardı. Bu günü çeşitli faaliyetlerle kutluyoruz ama sadece bir günle kalmasın. Yılın 365 günü varsa devlet de var olmalıdır. Şunu memnuniyetle ifade etmeliyim ki 2002 den bu tarafa 15 yıldır engellilerimiz ile alakalı Türkiye’de çağ atlatacak adımlar atılmıştır.  Türkiye’de engelliler ile ilgili bir kanun var mıydı? Yoktu,  ne zaman çıktı engelliler ile ilgili yapılan tüm düzenlemeler 2005’teki yasal düzenleme ile çıktı ve 2010 yılında anayasal düzenleme getirildi. Engelli kardeşlerimize pozitif ayrımcılık getirildi. Bu yasal düzenlemeler engellilerimiz için gerçekten gurur vericidir. Milletim adına bu düzenlemeyi yapan herkese başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekibine buradan Türk milletinin bir ferdi olarak şükranlarımı arz ediyorum. Dolayısıyla 365 gün sizlerle beraber olmamız lazım,   bunu bilmenizi istiyorum. Bu manada bugün sizlerle bir araya gelmek istedik,  inşallah bu birlikteliğimiz Artvin’imiz için hayırlara vesile olur diyorum” diye konuştu.
 -HER SAĞLIKLI BİREY,  BİRER ENGELLİ ADAYIDIR-
 Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili İsmail Ermiş ise, her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
 “Nice insanlar sağlıklı iken geçirdiği bir trafik kazası,  iş kazası, kalp krizi damar tıkanması veya bulaşıcı bir hastalık sonucu sağlıksız felçli ortopedik ve görme engelli olabilmektedirler. Sebebi ne olursa olsun engelli dediğiniz kişi birimizin evinde evlat bir başkasının evinde ise kardeştir,  abidir, abladır veya bazen bir annedir ve babadır. Neticede her engelli, birimizin canıdır ciğeridir. Engelli bir kardeşimizi bağrımıza basmak için akrabamız ya da yakın komşumuz olması gerekmiyor. Yüce dinimiz İslam engelli ve düşkün insanlara yardım etmeyi sadaka olarak görmüştür. O halde sokakta, parkta, okulda, hastanede veya başka bir yerde konuşma engellisine dil,  işitmeyene kulak,  görmeyene göz,  uzanmak isteyene kol,  yürümek isteyene yol olabiliriz. Düşmez kalkmaz bir Allah’tır. Bugün biz başkasına kim bilir yarında birileri bize yardımlaşırsak güçlükleri daha kolay aşabiliriz. Bir engelli kardeşimize el uzatmak için insan olmak fikretmek varlığın sınavının da yokluk kadar ağır olduğunu bilmek yetiyor. Peygamber Efendimizin,  ‘Allah sizin suretlerinize ve servetlerinize bakmaz fakat kalplerinize ve amellerinize bakar’ manasındaki hadis-i şeriflerinde buyurdukları gibi insanı değerli ve güzel kılan şeyin dış görünüş olmadığını hatırlatmak yetiyor aslında” dedi.
 Devletin üretime katılma imkanı olmayan engelli vatandaşları sahipsiz bırakmadığını kaydeden Ermiş, “Öz bakım dediğimiz kendi temel ihtiyaçlarını gideremeyecek düzeydeki ağır engelli vatandaşlarımıza evde bakım ücreti ile destek sağlanırken bakım hizmetini yürütecek bir yakını bulunmayan yada evde bakımı yapılamayan engellilerimizi bakanlığımız tarafından kurum bakımıyla koruma altına alınmıştır. Artvin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak sizlerle beraber sevinç ve kederlerin paylaşıldığı büyük bir aile olduğumuza inanıyoruz sizler toplumsal vicdanın bize emanetlerisiniz. Günümüzün engelli kardeşlerini ve siz fedakar ailelerini daha iyi anlama ve sorunlarınıza çözüm üretme çabamıza katkı sağlaması temennisiyle hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.
 Konuşmaların ardından etkinlik, engelli öğrenci Ahmet Çimendere’nin ‘15 Temmuz’ konulu şiir okumasıyla devam etti. Şiirin ardından Çimendere’yi salondakiler ayakta dakikalarca alkışladı.
 Artvin Valiliğince geçtiğimiz aylarda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlediği İşaret Dili Eğitim Kursunun Eğitmeni Emine Elagöz’ün işaret diliyle İstiklal Marşı’mızı okuması katılımcıların beğenisini toplandı.
 Doğu Karadeniz Korosu Birliğince verilen ve Türk müziğinden eserlerin yer aldığı konser katılımcılardan bol bol alkış aldı.
 Arhavi’de yaşayan ve 3 çocuğu bedensel engelli olan İsrafil ve Zübeyha Çelik çiftine,  Vali Doğanay tarafından ‘Yılın Ebeveyni’ plaketi verildi.
 Ardanuç Engelsiz Engelliler Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Folklor ekibinin yaptığı gösterinin ardından engellilerin el emeği göz nuru ürünlerinin yer aldığı sergi gezildi.
 Öte yandan etkinlikler kapsamında Artvin Valiliği’nce engelliler ve aileleri onuruna yemek verildi.
 Programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, eşi Esma Doğanay Hanımefendi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, bazı daire amirleri, engelliler ve aileleriyle vatandaşlar katıldı.

Bu haber 564 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com