26.11.2017
ATATÜRK’E BAŞÖĞRETMEN ÜNVANINI VERİLMESİNİN 89. YILINI KUTLUYORUZ Eğitim Sen Artvin Şubesi 24 Kasım Öğretmenler Günü’nünde etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlikte; 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü değil, Atatürk’e Başöğretmen Ünvanının verilmesi ve Millet Mekteplerinin 24 Kasım 1928 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarih olması nedeniyle kutlanıldığına vurgu yapıldı.

 Aşağı Şehitlik Köyü’nde bulunan Doğa Restorantta yapılan Eğitim Sen Artvin Şubesi’nin gecesine  Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, CHP İl Başkan Yardımcıları  Ayhan Tekin, Akın Erdi, CHP Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk ve İlçe Yönetimi, CHP Merkez İlçe Eski Başkanı İlyas Şahin, ADD Başkanı Ayla Varan, ADD Eski Başkanı Ahmet  Biber, ESOB Başkanı Demirhan Elçin,  ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar,  Yardımseverler Başkanı Neriman Biber, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik Yeşil Artvin Derneği  Başkan Yardımcısı Nursal Bülbül, Yönetim Kurul Üyesi Bedrettin Kalın, Halkevleri Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Ali Koyuncu ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

EĞİTİMDE GERİLEŞME SÜRECİ KATLANARAK DEVAM EDİYOR!
Eğitim Sen  Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş gecede yaptığı konuşmasında, “ Eğitim iş kolun da mücadele ediyoruz. Eğitim bir ülkenin geleceğini var eden toplumsal yaşamı şekillendiren en temel araçtır.
Köy Enstütüleri nin kapatılmasıyla başlayan eğitimde gerileşme süreci günümüz AKP iktidarıyla da katlanarak devam etmektedir.
Cumhuriyetin kurucu iradaresinin yarattığı kültürü ve temel değerleri sosyal ve toplumsal yaşamdan halen atabilmiş değillerdir.
Bu durum onları son derece rahatsız etmektedir. Bu topluluğun varlığı bu topraklarda hiçbir zaman cumhuriyet düşmanlarının heveslerine geçit vermeyecektir. Eğitim Sen tarihi ve varlığı ile yarattığı mücadele geleneği sizlerin de desteği ile daha da büyüyecektir.
DEĞERLİ DOSTLAR
Eğitim sen sadece iş kolunda mücadele eden bir örgüt değildir. Bizler yaşamın her alanında ülkemizin geleceği çocuklarımızın çıkarları için toplumsal muhalefetin yanında olan bir örgütüz. İlimizde talancılara hırsızlara geçit vermemek için Cerattepe mücadelesinin her aşamasında olduğumuz gibi buğun de yanın da bu ateşin sönmesine  izin vermeyeceğiz. Bugünler geçecek Dostlar! Bu topraklar çok darbeler görmüş akıl olmaz zalimlikler yaşamıştır. Bizler Enver Karagöz’den,Cengiz Aksakal ‘dan ve adını sayamadığımız birçok devrimci ahilerimizden çok iyi biliriz zalimlerin zulmünü. Kuruluşundan bugüne darbelerle mücadele tarihimiz çok açık ve nettir. Her tür darbe= faşizimdir.
15 Temmuz sonrası ülkemizde ilan edilen OHAL ilimizde 2 katıdır. O güne kadar FETÖ terör örgütüyle her türlü işbirliği yaparak tüm kurumlan ele geçirmesini sağlamıştır.
Devletin varlığını FETÖ’cülere emanet eden AKP iktidarı ders almamış olmalı ki şimdi de başka cemaat ve tarikatlarla benzer işbirliğine devam etmektedir. Özellikle Millî Eğitim üzerin den bakanlığın dernek ve vakıflarının yaptığı protokeller doğrultusunda değerler eğitimi adı altında dindar ve kindar nesiller yetiştirmek amacıyla bu gerici kurumların resmi olarak eğitim hizmetleri vermesini sağlamaya çalışıyorlar. Halen bunu başarabilmiş değillerdir fakat eğitim de yarattıkları kaos ve belirsizlik korkarım ki onlara bu fırsatı yaratacaktır.
Akp her krizi fırsata dönüştürme alışkanlığını 15 Temmuz sonrasında ele geçirdiği OHAL sopasıyla yaşamın her alanına müdahale etmektedir. Galiba bu sefer kriz fırsata dönüşmeyecek çünkü Ekonomimiz mahalle bakkalına, muhtaç İç politika; cebir ve şiddet ve KHK´lardan ibaret dış politika; Çok yakında ey.... Diyecek kimse bulamayacak sanırım. Temel gıda ürünlerinde bile dışa bağımlı hale geldik, daha ne olsun; Akp için bu durumun önüne geçmenin tek yöntemi kalmıştır.
Toplumun tüm kesimlerini kamplaştırmak kendi seçmenini daha da mobilize etmektir. Kendileri hariç toplumun tüm kesimini düşman ilan etmiş durumdadır. Gün geçtikçe baskıları ve zalimlikleri artmaktadır. Bir Anadolu atasözü vardır, "Ey zalim, zulmün artsın ki sonun çabuk gelsin" gidişleri yakındır. Dostlar buna herkes hazır olsun. Tarihin hiçbir dönemin de aydınlarla solcuların insanlığa hiçbir kötülüğü olmamıştır. Türkülerimiz, halaylarımız, horonlarımız ve hayallerimiz çıkarsız ve hesapsıdır. Bunun içindir ki kazanan bizler olacağız gelecek bizimdir...
Başkan Gümüş’ün konuşmasının ardından Eğitim Sen Sekreteri Emel Meriç’in hazırladığı slayt izlendi. Bu slayt içinde Cerattepe mücadelesinden HES’lere kadar çevresel ve toplumsal konularda yapılan etkinlikler, Eğitimdeki sorunların sokağa taşınması, bunun yanında emekli 4 Eğitim Sen’li üyenin tanıtımları yapıldı.
Slaytın ardından emekliye ayrılan Eğitim Sen Eski Başkanı ve 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Fen Bilgisi Öğretmeni Reşat Altıkulaç, Beden Öğretmeni  Bahattin Altuntaş,  memurlar, turan Doğan ve  Hidayet Akçay Kesim ve Tansel Kaya’ya  eğitime verdikleri  emeklerinden dolayı teşekkür belgesi ve plaketi verildi.  İl dışında olduğu için geceye katılamayan  emekli öğretmen Bahattin Altuntaş’ın plaketi ve belgesi daha sonra kendisine takdim edilecek.
 Plaketlerin verilmesinin ardından müzisyen Ali Avcı ve Bahadır Ural’ın müzikleri eşliğinde  türküler söylendi, horonlar oynandı. İyi dileklerle gelecek yıl yine buluşmak üzere gece sona erdi.

Bu haber 1175 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com