25.11.2017
TÜRK SAĞLIK SEN ARTVİN ŞUBESİ YENİ YÖNETİMİNİ SEÇTİ Türk Sağlık Sen Artvin Şube Başkanlığı 1. Olağan Genel Kurulu’nu tamamladı. Yapılan seçimin ardından, yeni başkan Turgut Ocakçı oldu.

 Kamu Sen Konfederasyonuna bağlı, Türk Sağlık Sen Artvin Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nu tamamladı. Sendika binasında yapılan genel kurula, Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İl Başkanı İsrafil Bayrak, Türk Sağlık Sen Başkanı Veli Küçük, Kamu Sen’e bağlı sendika temsilcileri, işyerleri temsilcileri, delegeler ve üyeler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda gündem maddeleri tek tek üyelerin oylarına sunuldu. Gündem gereği ilk olarak Divan oluşturuldu. Divana gelen teklife göre Divan Başkanı İsrafil Bayrak, yardımcıları Talat Akyüz ve Süleyman Kısa olarak belirlendi.

Divan başkanı İsrafil Bayrak, genel kurulu yönetirken, protokol konuşmaları bölümünde mevcut başkan Veli Küçük söz aldı. Küçük konuşmasına, aday olmadığını ifade ederken, yeni yönetimler birlikte çalışmaları her daim sürdüreceklerini söyledi.
Küçük, konuşmasının devamında şunları söyledi:”  Türkiye sevdamız ekmek için kavgamız diye çıktığımız yolda kurulduğumuz günden bugüne geçen çeyrek asırda başımızın hep dik olması bizim en önemli gurur kaynağımızdır. Cennet vatan Türkiye’mizin son birkaç yılda yaşadığı derin bunalımlar, parçalanması için yapılanlar ve ihanet zincirine halka olanlara baktığımızda -milli sivil toplum- örgütlerinin Türkiye için vazgeçilmezliği daha iyi anlaşılmaktadır.
Bunları düşündüğümüzde şükürler olsun ki Türkiye Kamu-Sen’liyiz, Türk Sağlık-Sen’liyiz diyoruz. 28 Şubat’tan 15 Temmuz’a, çözüm sürecinden toplu sözleşmelerde yaşananlara kadar duruşumuz her zaman hep aynı, inancımız tam, tavrımız cesur ve yüreklice, kararımız ise hep doğrudan ve ülkemizden yana olmuştur. 28 Şubat’tan bugünün tatlı su demokratları buldukları deliklere kocaman gövdelerini sıkıştırmaya çalışırken, bizler kesintisiz demokrasi diye alanlara çıkmıştık. 15 Temmuz’da birileri gidişata göre tavır alırken biz vatan ve millet için meydanlara inerek şehitler verdik.
Şehirlere bombalar yığılıp bin vatan evladının şehadetine neden olan çözüm sürecinde, birileri rol kapmak için yarışıp, akil adam olarak hayvanlarla bile iletişime geçerken biz Çözüm Süreci ihanet süreci diyerek, akil adam olmayı reddetmiştik.
Tüm bunlara baktığımızda zamanın bizi haklı çıkarması tesadüf değildir. Çünkü biz olaylara milli bir pencereden, devlet ve millet açısından bakıyoruz. Yapılan her işin ülkemize ve insanımıza neler getirip götüreceğini düşünüyoruz. Sendikal çalışmalarımızda da bu böyledir. Biz çalışanların her ne şart altında olurlarsa olsun kendi gelecekleri için Türkiye Kamu-Sen’i ve Türk Sağlık-Sen’i seçmeleri gerektiğini dile getirdik. Getirmeye devam ediyoruz.
Çünkü çalışanın gerçek anlamda temsilcisi biziz. Malum-sen ise kendisini yetkilendirenlerin temsilcisidir. Son toplu sözleşmede bunun adeta resmi bir belgesi olmuştur.
Bizler gerçekleşen enflasyonun üstünde, refah seviyesini arttıran bir ücret talep ederken, Malum-sen yüzde 30’larla başladığı zam talebini yüzde 3,5 tamamlamıştır. 4-5 puan artış olmazsa imzalamalıyız demesinin üstünden sadece 5 saat geçtikten sonra 0,5 zamma imza atarak sahiplerinin kim olduğunu göstermişlerdir.
Sağlık ve sosyal hizmet kolunda da aynı ibretlik durum yaşanmıştır. Toplu sözleşme taleplerini ambulansla Çalışma Bakanlığı’na götüren memur-sen’e bağlı sağlık-sen, çalışanların temel taleplerini masada bırakmış, hiçbir şey kazanmadan masadan kalkmıştır.
Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, yıpranma payının verilmesi, ek göstergelerin yükseltilmesi gibi temel taleplerin masada kapağı bile açılmamıştır. Çünkü onlar sadece toplu sözleşmeye gelmeleri için yetkilendirilmişlerdir. O masanın hakkını verip çalışanın sorunlarını çözmek için gelmemişlerdir. Sadece toplu sözleşme masası değil hizmet kolumuzda yaşanan sorunlara baktığımızda da çalışanların nasıl bir felakete bizzat bunların eliyle sürüklendiğini görmekteyiz.
               
Döner sermayelerin sabite mahkûm edilmesi, sonu gelmez nöbetler, sürekli yeni iş yükleri gibi sorunlar sıra dağlar gibi dizilirken hiçbir şey yapmamayı kendilerine ilke edinmişlerdir.
Bugün sağlık çalışanları ekonomik kayıpları ile geçinemez hale gelmelerinin bir önemli nedeni de yetkilendirilen sendikanın yaptıkları ve siyasi idare ve yöneticiler karşısındaki el pençe divan tavrıdır. Bu diğer sorunlarında kronikleşmesine de neden olmaktadır.
Mobbing, aşırı iş yükü ve yoğun çalışma sonucunda çalışanlarının yaşadığı tükenmişlik sendromu artık intiharlara neden olmaya başlamıştır. Şiddetin yerini ağır darp, bıçaklama gibi cinayete teşebbüsler almaktadır.
Sağlıkta yönetim sistemi ile yapboz gibi oynanmakta bununda faturası hala ve ısrarla çalışanlara çıkarılmaktadır. Hatırlayınız 6 yıl önce tüm uyarılarımıza rağmen sağlıkta 3 başlı yönetime geçilmiş ve bu bir reform gibi sunulmuştu. Biz 6 yıl önce bu yanlıştır. Sağlık sistemini yönetilemez hala getirir ve sadece birilerine makam ve mevki sağlamaktan öteye gitmez demiştik.
Malum senliler ise bunu reform olarak sunan siyasi iradeye alkış tutmuştu. Tarih bizi haklı çıkardı. Sistemin tıkandığı bizzat Başbakan tarafından itiraf edilerek bundan vazgeçildi. Eskiye dönüş veya yeniden yapılanmada da fatura yine çalışanlara çıkmış rutin işlemlerde bile sorunlar yaşandığı görülmüştür.
Tüm bunları değerlendirdiğimizde ortaya çıkan tablo gayet açıktır. Artık sabır taşı çatlamış, bardak taşmıştır. Zulme dayanılacak hal kalmamıştır. Bakanlık sağlık personeli arasında yaşanan adaletsizliklerin giderilmesi için üzerine düşeni yapmalı, çalışanlar içinde olumlu bir adım atmayı başarabilmelidir.
Sayın Bakanımız 5 ay önce göreve başladığından beri sağlık çalışanlarının memnuniyeti demekte fakat bir olumlu düzenleme hala hayat bulmamıştır. Biz suya yazılan ve ipe serilen çok vaat gördük. Sayın Bakan artık icraata geçmeli ve çalışanlara hakkaniyete uygun, kayıplarını telafi edecek düzenlemeleri hayata geçirmelidir.
 
Sorun çok ama ümit vardır. O ümidin adı Türk Sağlık-Sen’dir. Çünkü biz gösterdiğimiz onurlu mücadele, hak ve adaletten yana olan tavrımız ile sendikacılıkta marka haline gelmiş bir sivil toplum örgütüyüz.
Günlük menfaatlerin peşinde asla koşmadık. Her ne söyleyip yaptıysak, vatan, millet, devlet ve çalışan için yaptık. Çünkü biz sevdamızın peşinde hakkın çizdiği yol üzere olduk. Dilsiz şeytanlığa talip olmadık. Zulmü görmezden gelmedik. Bu çizgimizden zerre taviz vermeden de yolumuzda ilerleyeceğiz. Başarmak ve kazanmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Sözlerimin sonunda sizlere seslenmek istiyorum. Bugün burada teşkilatımızın 4 yıllık yeni bir döneminin adımını atmak adına oylarınızı kullanacaksınız.
Her şeyden önce şunu bilmenizi isterim ki bizim seçimlerimizde kaybeden asla olmaz. Kazanan tektir, o da Türk Sağlık-Sen’dir. Bizim seçimlerimizde esas olan birlik ve beraberliktir. Çünkü biz bir araya gelmenin bir başlangıç, bir arada bulunmanın bir gelişme ve birlikte çalışmanın ise başarı getirdiğine inananlarız.
Genel kurulumuzda bir araya gelmemizde birlikte hep beraber sendikamız için çalışacağımız anlamını taşımaktadır. Bizim için esas olan da budur Çünkü başarının anahtarı burada gizlidir.
Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde şube yönetim kurulu üyelerimizden temsilcilerimize kadar yılmadan baskılara boyun eğmeden mücadele eden tüm arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Hiçbirinizin hakkının asla ödenmeyeceğini de iyi biliyorum.
Bugün demokrasi şölenimiz sona erdikten sonra şubemizin yön verenleri olarak yapacağımız tek bir iş var. O da daha fazla çalışmak. Hiç durmadan duraksamadan çalışacağız, yorulmak kelimesini lugatımızdan çıkaracağız. İlimizde sendikamızı daha yükseğe taşımak için elimizden geleni yapacağız. Buradan ilimizde bizim sendikal mücadelemizi benimseyerek bizimle aynı safta yer alan tüm üyelerimize de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Mücadelemizin anlamı olan üyelerimize sizin hakkınızı için varız. Elimizin den geleni de her zaman yaptık yapmaya da hazırız diyorum.
 
Koşan elbet varır,düşen kalkar Kara taştan su damla damla akar Birikir sonra bir gümüş göl olur Arayan HAKK’ı elbet bulur.” İnançsız zümreyi yokluk kemirir, Ezelden ebede her var bizimdir. Kanundur zamanı zaman devirir, Zamanı kuşatan yer var,bizimdir.
Maddeye tapmayız ezelden geldik, Her şeyi kuşatan ebed bizimdir. Çirkini sevmeyiz güzelden geldik, Arkadaş son zafer elbet bizimdir. Diyor, Olağan genel kurulumuzun öncelikle şubemize, teşkilatımıza ve üyelerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.
Devamında ise yeni seçilen başkan Turgut Ocakçı söz aldı. Ocakçı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, Artvin Merkez Şubemizin Olağan kongresinin coşku ve heyecanını yaşadığımız toyumuzda hep birlikte olmaktan büyük bir şeref duyuyor ve sizlere hoş geldiniz diyorum.
Bugünlere gelmemizde büyük emeği olan, sendikamıza kuruluşundan bu yana hizmet eden, herkese şükranlarımı sunuyor ve hayatta olmayanlara Cenab-ı Allah´tan rahmet diliyorum.
Biz kongrelerimizi bir seçim günü olarak değerlendirmedik. Hiçbir zamanda kazanan veya kaybedenler olacak gibi anlamlandırmadık.
Biz kongremize birlik ve beraberlik içerisinde gücümüze güç katıldığı bir gün olduğu için toy dedik.
Başarıya ulaşmak için bir arada ve birlikte olmanın gerekliliğine iman eden insanlarız. Bizi birbirimize bağlayan imzalar veya oy pusulaları değil, gönül bağlarıdır.
Hak ve doğru yolda yürüyenlere de yakışan budur. Burada bir nimete veya makama talip olmak yok. İnandığımız dava uğruna cefaya talip olup sorumluluk alma gibi bir gaye vardır. Böyle bir gayesi olan davaya ayrılık, gayrılık en yakışmayandır.
Çirkini sevmeyiz güzelden geldik demiş atalarımız bizim güzelliğimiz birliğimiz ve beraberliğimizdir. Onun içinde bugün gelip geçer. Geçmiş kongreleri hafızamızda canlandırdığımızda kimlerin gelip geçtiğini gördük. Önemli olan ve baki kalan Türk Sağlık-sen, teşkilat ve inandığımız davadır. Bizim gayemizde hoş bir seda bırakmaktır. Olağan kongremizi de böylesine bir coşkuyla gerçekleştirmemiz bizim birliğimiz ve gücümüzü göstermektedir.
Kamuda yaşadığı her şeye rağmen asla teslim olmayıp, eğilip bükülmeden mücadeleye devam eden, siz değerli dava arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Yaptığımız mücadele asla boşa gitmeyecektir. Bundan emin olunuz. Sizler, cesur yürekleri ile çetin yolları aşanlar; kamu sendikacılığının yüz akı olanlarsınız.
Sizler hafızalara kazındınız. Hepinizden Allah razı olsun. Rabbim emeğimizi zayi etmesin.
Kıymetli Delegeler; Bugün burada Genel kurulumuzu gerçekleştirmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Her birimizin çoğu zaman ailemizden feragat ederek ilgi gösterdiğimiz sendikamız, bugün Türkiye´nin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olmuştur. Hizmet kolunun tek ve tartışmasız temsilcisi olan sendikamız hepimiz için övünç kaynağıdır.
Olağan Genel kurulumuzla birlikte sendikamıza siz değerli delegelerimizin takdiriyle yeni bir yol çizilecektir.
Konuşmamım başında beri dikkat çektiğimi hususu sizlere bir kez daha ve ısrarla ifade etmek istiyorum. Tekrardaki gayem buna inancım ve bunun bize her zaman kazandıracak tek gerçek olmasıdır.
Bizim seçimlerimiz;
İnandığı yola baş koyan, hiçbir menfaat gözetmeden hiçbir fedakârlıktan kaçmayan ve sadece hizmet aşkıyla yanıp, tutuşanların gerçekleştirdiği seçimlerdir.
Bizim seçimlerimiz Bayrağı alıp daha yükseğe dikme sevdasıdır.
Çünkü biz mevki ve makamların gelip geçici olduğunu, geriye sadece yapılan hizmetlerin ve hoş bir sedanın kaldığının bilincindeyiz Amacımız dudaklarda şarkımızın kalması içindir.
Bu anlayış içerisinde demokrasinin eşsiz bir örneğinin sergileneceği ve Türk Sağlık-Sen´in gücüne güç katacağına inandığım kongremiz şimdiden ülkemiz, milletimiz, sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için hayırlı uğurlu olsun diyerek sözlerini tamamladı.konuşmaların ardından seçime geçildi. Yapılan seçimin ardından yeni  başkan ve yönetim belirlendi.
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İl Başkanı İsrafil Bayrak ve aynı zamanda divan başkanı İsrafil Bayrak, yeni yönetime Başarlar dileyerek olağan genel kurulu tamamladı.
TÜRK SAĞLIK SEN YENİ BAŞKAN VE YÖNETİM
Şube Başkanı : Turgut Ocakçı. İdari işler sorumlusu: Köksal Atun. Mali İşlerden Sorumlu: Erdal Aslan. Teşkilat Sorumlu: Onur Yavuzdemir .  Eğitim İşlerinden Sorumlu: Lokman Yakut. Mevzuattan Sorumlu:Mumine Geçici Aydın. Sosyal İşlerden Sorumlu: Gökmen Beşiroğul. 

Bu haber 863 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com