23.11.2017
KUAFÖR CAN LÖSEMİ HASTASI OĞLU İÇİN RESİM YAPIYOR Artvin merkezde 12 yıldır erkek kuaförlük dükkânı işleten Can Atan, 4 yaşındaki lösemi hastası oğlunun tedavisi için hobi olarak yaptığı ressamlığı mesleğe çevirerek elde ettiği parayı çocuğunun tedavisinde kullanıyor.

 Asıl mesleği berberlik olmasına rağmen çocuk yaşlardan itibaren resme ilgi duyan ve hobi olarak resim yapan Atan, berber dükkânın yanında açtığı resim atölyesinde müşteri olmadığı zamanlarda resim yapıyor.

 
Berberlikten arta kalan zamanın çocuğunu resim atölyesinde geçiren Atan, yaptığı tabloları sosyal medya aracılığıyla satarak kazandığı parayı yaklaşık bir yıldır Trabzon Farabi Hastahanesi kan kanseri tedavisi gören çocuğunun tedavisinde harcıyor.
 
Çocuğunun hastalığını öğrendiklerinde dünyaları başlarına yıkılan atan ailesi, Trabzon’da tedavi sürecine başlayarak umutlarını yeniden yeşertti. Tedavi sürecinin yaklaşık 4 yıl süreceğini bu yüzden eşi ve çocuğu için orada ev tutuklarının dile getiren Atan, mesleğinin berberlik olması dolayısıyla Trabzon’da yeni bir iş yeri açmanın bununla birlikte müşteri kazanmanın hayli zaman alacağını belirterek Artvin’de hobi olarak yaptığı ressamlığı atölye açarak mesleğe çevirdiğini söyledi.
 
TRT HABER MİKROFONLARINA
KOŞAN CAN ATAN ŞUNLARI SÖYLEDİ.
 
Atan ; “Mesleğim kuaför aynı zamanda resim atölyesi açtım. Resimde yapıyorum ve resimlerimi atölyeme taşıdım. Atölyemde devam ettiriyorum. Resim zaten hep vardı çocukluktan beri çalışıyordum çocukluktan beri çok sevdiğim bir meslekti yalnız hobi olarak devam ettirdim uzun yıllar çalıştım. İlkokulu okudum ilkokuldan sonra okuyamadım, eğitimimi devam ettiremedim. Aile durumumuz o kadar iyi değildi yani ben gidemedim bir yere. İnekleri otarıyordum inekleri otarırken resim yapıyordum gördüklerimi çiziyordum en son 17 yaşıma kadar bu böyle devam etti. 17 Yaşında ilk gurbete çıktım.
 
Gurbete çıktığım da ilk kazandığım para ile yağlı boya aldım. Yağlı boyalarla o zaman tanıştım. Onlarla bayağı bir zaman geçirdim sonra askere gittim askerden geri döndüğümde iş kurmam gerekiyordu o kuaförlük oldu. Kuaförlüğe geçtim. Uzun yıllar çalıştım kendi iş yerimi açtım. Kendi iş yerimi açtım yalnız resmi yine bırakmadım evde devam ettirdim. Dükkanın bir yerinde devam ettirdim. Yaptığım resimleri dükkana dekor olsun diye asmaya başladım ilgi görmeye başladı siparişler gelmeye başladı. Bu süreç böyle devam ederken çocuğumuzun hastalığı çıktı ve Trabzon’a gitmek zorunda kaldım. 7 -8 ay her şeyden uzak kaldım. Kuaförlükten de uzak kaldım resimden de uzak kaldım ve o süreç halen devam ediyor. Yalnız orda olmayacağını anlayınca tekrar Artvin’e geri dönüş yaptım.
Oğlumun rahatsızlığı Lösemi hastası ve 8 aydır tedavi görüyor yaklaşık 3 yıl daha tedavisi var. Siparişlerimizi internet üzerinden alıyorum aynı zamanda Artvin Valiliği ile çalışıyorum elimden geldiğince siparişlerimi çıkarmaya çalışıyorum yalnız iki tarafta zorluyor yani iki tarafta yoğun. Arada Trabzon’a da gitmem gerekiyor.
 
‘Vizörden Tuvale’ olmasının nedeni fotoğraf çekip fotoğrafı resim yapmak.
Gittiğim yaylalardan fotoğraf topluyorum aynı zamanda yine fotoğrafçı fotoğraf da çok iyi olan arkadaşlarımızın fotoğraf iznini alıp resime dönüştürüyoruz. Ondan dolayı atölyemizin ismini ‘Vizörden Tuvale’ diye düşündük. Kişisel sergimi yaklaşık bir yıl sonra düşünüyorum.
 
Bir tuvali yaklaşık bir hafta falan sürüyor yani bir haftaya çıkarıyorum. Aynı zamanda Trabzon’a da gitmem gerekiyor çocuğumun orda olması ailemin orda olması. 15’de bir veya 20 günde bir oraya gidiyorum. Onlarla birlikte oluyorum. Eğer büyük bir zamanım kalırsa orada atölyeme gidip orada da devam ettiriyorum. Onun için zaten resme dönmemim nedeni oydu yani Trabzon’a gittiğim zaman işsiz kalmamdı. Çünkü benim müşterim Artvin’de. Artvin’de olduğu için orada hiçbir işin yok. Hiçbir iş yapamazsın yani çünkü benim mesleğim Kuaför. Kuaförün haricinde resim yapıyorum. Sonra düşündüm bunu devam ettirmem gerekiyor diye düşündüm çünkü işin içinden çıkılmaz hale geldim. Buradan Trabzon’a gidiyorum inanılmaz derecede açığım çıkmaya başladı ve resime geri döndüm. Geri dönmemim nedeni de oydu.
 
Lösemi hastası ve uzun süreç 2 – 3 sene sürüyor. Bu süreçte 10 gün falan orada olmam gerekiyor 10 gün içinde de maddi kayıp yaşıyorum. O maddi kaybı buraya gelince iki taraflı çalışarak gidermeye çalışıyorum. Orada da şimdiden sonra bir atölye ayarlayıp gittiğim zaman 10’mü kalacam o on günün bir haftasını birkaç saat o atölyede resim bitirip kaybımı kapatmak istiyorum.
 
Evimizi Trabzon’a taşımak zorunda kaldık orada da bir ev açmak zorunda kaldık. Buda beni fazlasıyla maddiyatta sıkıntıya soktu. Trabzon’a gittiğim zaman artık iş düşüncesi olmayacak atölyede bir haftada çıkaracağım resim olacak. Buda bütçeme katkı sağlayacak. Bu süreç böyle devam edecek. 3 sene böyle olacak diye düşünüyorum.
Daha öne hobi olarak yaptığım resim sanatını çocuğumun hastalığı nedeniyle mesleğe çevirdim ve bu meslekten kazandığım parayı çocuğumun tedavisinde kullanıyorum.” dedi.
 

Bu haber 779 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com