23.11.2017
İLKİ ANTALYA’DA İKİNCİSİ ARTVİN’DE NEDEN OLMASIN Artvin’de yaklaşık 2 yıldır demans ve alzheimer hastalarına yönelik bir rehabilitasyon merkezi kurulması fikri konuşulmaya devam ediliyor.

 Artvin’in yetiştirdiği önemli değerlerimizden biri olan Dr. Yavuz Akaltun’un Artvin gündemine taşıdığı bu konu Valilik düzeyine kadar çıktı. Konu Vali Ömer Doğanay’a birkaç kez aktarılmış ve görüşmeler yapılmıştı. Vali Doğanay, projeye sıcak bakmış, gereken çalışmaların yapılmasını, kendisinin her zaman destek olacağını belirtmişti. 

Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İnce Türkiye’de ilk kez Antalya’da kurulan  Antalya Büyükşehir Belediyesi “Mavi Ev Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezini” gezdi.
DÜNYADA 40 MİLYON AZHEİMER HASTASI VAR!
ALZHEİMER HASTALARINA UMUT IŞIĞI DOĞUYOR
Dr. Yavuz Akaltun,  Türkiye’de bu konuda en önemli uzmanlardan birisi olarak gösterilen Prof. Dr. İsmail Tufan ile Antalya’da görüşmeler yaptı. Prof. Tufan, Artvin’de yapılacak  “Yeşil Ev Alzheimer Hastaları ve Hasta Yakınları Merkezi” için destek vereceğini söylüyor.  Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi,  İl Sağlık Müdürlüğü,  Artvin Engelliler Derneği gibi STK’ların da içinde yere alacağı çalışma ile projenin kolayca yapılacağı konuşuluyor. Artvin’de demans ve  alzhemier sayısının ise 4 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.
ARTVİN’DE  AZHEİMER  HASTALARI BULUŞMA  MERKEZİ AÇILSIN
Demans ve alzheimer hastaları ve hasta yakınlarına hizmet verecek olan “Yeşil Ev Alzheimer Hastaları ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi”nin  Artvin’e kazandırılması hususunda Artvin’deki yerel ve ulusal basın medya organlarının konuyu sürekli gündeme taşıyarak, çok önemli bir tesisi kazandırmak için çalışma yapması gerekiyor. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Alzheimer Merkezi’nin yeni yaptırılmakta olan  hastanenin altındaki  Semt Konağının bir katını tahsis edeceğini söyledi. Ancak,  böyle bir merkezin sakin müstakil ve Antalya’da yapılan Mavi Evin standardında olması gerekiyor.
Alzheimer hastalığıyla savaşmak. Belçika’daki JRC Araştırma Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacıların hedefi bu. Geliştirdikleri yöntem sayesinde dünyada 40 milyondan fazla kişiyi etkileyen Alzheimer hastalarına erken teşhis konulabilecek.
Hafıza kaybı, konuşma zorluğu, davranış bozukluğu… Alzheimer hastalığının semptomları aşikar olsa da, tanı koymak bazı durumlarda oldukça uzun sürebiliyor. Oysa ki, henüz bir tedavisi bulunamayan sinir hücrelerinin dejenerasyonu hastalığı Alzheimera karşı hızlı önlem almak kritik öneme sahip.
Farklı tanı metotları arasında, araştırma biyolojik işaretleyiciler etrafında ilerleme kaydediyor. Bilim insanları beyinde hastalığın işareti olan lezyonları gösteren moleküller üzerinde çalışıyor, özellikle A Beta 42 molekülü üzerinde. Euronews´te yer alan habere göre, Geel’de bulunan JRC araştırma merkezi, bu molekülü referans olarak kabul ediyor.
BİYOKİMYACI INGRİD ZEGERS, ÇALIŞMALARINI ŞU ŞEKİLDE ÖZETLİYOR:
“Alzheimer hastalarında beyni çevreleyen beyin omurilik sıvısının moleküler yapısı değişiyor. Yani sıvıda bulunan A Beta 42 işaretleyicisinin seviyesi değişiyor. Bu yüzden beyin omurilik sıvısındaki bu molekülün seviyesini ölçmek, bize o insanın beyniyle ilgili önemli ipuçları veriyor. Yaptığımız şey aslında şu: referans olacak bir molekül sunuyoruz. Tanı şirketleri, bu referans molekülden yola çıkarak birçok test kiti hazırlayabilir ve elde ettikleri bulguları üniversitelere, hastane laboratuvarlarına sunabilir. Bu da bize zamanla karşılaştırabileceğimiz bir veri bankası oluşturma fırsatı sunar.”
Projet başarısını 6 yıllık emek ve uluslararası işbirliğine borçlu. Teşhis için yapılan testlerin standartlaştırılması ise büyük öneme sahip. Nörokimya Profesörü Kaj Blennow, hastalığın tedavisinde yeni ilaçların da test aşamasında olduğunu belirtiyor:
“Tedaviler, seviyesinin değişmesinin nöronlara zarar verdiğini düşündüğümüz A Beta 42 molekülünü hedef alıyor. Molekülün seviyesini hasta olmayan kişilerle aynı seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Hastalığın son evrelerindeki kişiler üzerine yapılan klinik deneyler son derece umut verici. Hastalığın ilerlemesini gerçekten durduracak veya iyiye gitmesini sağlayacak bir ilaç geliştirdiğimizde ise elimizde güvenebileceğimiz ve farklı ülkelerdeki sonuçları karşılaştırmamıza olanak sağlayacak tanı araçlarının olması gerçekten çok büyük önem taşıyacak.”
Biyolojik işaretleyiciler üzerinde kaydedilen ilerlemeler Alzheimer hastalığının tedavisi veya en azından hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması umudunu da beraberinde getiriyor.

Bu haber 1472 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com