21.11.2017
ÖMER NACİ KAYA BUGÜNÜ O GÜN GÖRMÜŞTÜ! Artvin denince akla Arhavi’den Yusufeli’ne, Şavşat’ından, Ardanuç’una kadar muhteşem cennet diye tabir edilen coğrafya akla gelir. Orman Bölge Müdürü Eski Ömer Naci Kaya ile “Kayın Mantarı”nı adını duyan ve tanıyan Artvin’in bu değerli besini yetiştirerek önemli bir ekonomik girdi sağlanacağı konuşuluyor. Bugünlerde Artvin’de muhtarlar birlikte konuya el atmış durumda. Tarım İl Müdürlüğü, Artvin Valiliği bu konuda oldukça duyarlı.

 17 Kasım 2017 Cuma günü kayın mantarının çok mantıklı zekice bir tanıtım etkinliği yapıldı. Adını duydukları ama henüz atmadıkları, bazılarının ise acaba zehirlenir miyim diye tatmaktan, yemekten korktuğu kayın mantarını tadan Artvinliler bu lezzet karşısında  söyleyecek söz bulamadılar. Neden bugüne kadar böyle bir lezzetle tanışmadıklarını kendilerine sordular. Ömer Naci Kaya 6 yıl önce şöyle söylemişti; Artvin kayın mantarında marka olacak. Bütün şartlar çok uygun.  Pazar sorununu aştığınızda bu ürün Artvin’i kurtaracak kadar gelir getirebilecek çok önemli bir ürün. Aynen dediği gibi oldu. İnsanlar bu ürünle yeni yeni tanışıyor. Pazarı oluşmaya başlıyor.

Artvin’i mantar vadisi yapmak için uzun yıllardır sürekli konuşan, koşturan ve yaptığı programlarda sürekli dile getiren Artvin Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Hatice Bur Ersöz, kayın mantarının üzerine gidilmesi gerektiğine inanıyor ve şunları dile getiriyor;
KAYIN MANTARINDA ARTVİN MARKA OLACAK HER İL BİR ÜRÜNLE
ANILIYOR. ARTVİN KAYIN MANTARIYLA NEDEN ANILMASIN!
 Bugün iller ürünleriyle anılırlar. Rize çayı ile Ordu- Giresun fındığı ile Çorum leblebisiyle, Kars kaşar peyniriyle anılıyor. Artvin kayın mantarı ile neden anılmasın? Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Ben bu konunun peşindeyim. Köyün delisi misali bunun peşine düşmüşüm. Orman Bölge Müdürümüz Sayın Ömer Naci Kaya geldiğinde Artvin halkıyla önce çok iyi bir diyalog kurmayı başarmış. Onların ormandan sadece odun ve kütük olarak yararlanmasında çok daha farklı değerlerinden de faydalanmalarını istemiş.
Birlikte Artvin’deki ormanları dolaştık. Bal ormanlarını gezdik. Böğürtlen ve soğan yetiştiren tesislerde gezdik. Çok geniş ufku olan bir müdürümüz var. Ona buradan saygılarımı iletiyorum. Şimdi ben diyorum ki, Artvin’de mantar üretiminde bir marka yakalayabilir. Bunun için her şeyi var. Çok kolay ve ucuz bir şekilde kayın mantarcılığı yapılabilir. Bakın ben Sayın Bölge Müdürünün anlattıklarını paylaşıyorum. Bir kütüğün maliyeti 10.00 TL bilemediniz 11.00 TL. Bir kütükten yılda 150 TL kazanabilirsiniz. Bunu 100 kütük olarak hesapladığınızda ayda 15 bin, yılda 180 bin TL kazanma şansınız var. Bunun bütün sermayesi 2 bin ile 3 bin TL. Yani çok büyük yatırımlar istemiyor. Çok malzeme istemiyor. Uygun bir iklim, size en az 10 yıl boyunca ürün verecek olan kayın veya başka ağaç kütüğü.
 BASINIMIZA ÇOK BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR!
 Ben halkımıza kayın mantarcılığının daha iyi anlatılmasına gereksinim olduğuna inanıyorum. Bunun için siz basın yayın kuruluşlarına, gazetecilere çok büyük görevler düşüyor. Bu ürünün en çok konuşulan kısmı Pazar oluyor. Önce ürünü yetiştirmek gerekiyor. Daha sonra bunun tanıtım kısmına geçilmeli. Siz ürünü çıkarmadan tanıtıma başlarsanız daha sonra piyasaya cevap veremeyebilirsiniz. Kayın mantarının faydalarını anlatan, mantarı tanıtan broşür ve tanıtım yazıları yayınlayarak insanlara ulaşılmalı. Bunun için tüm iletişim unsurları kullanılmalıdır.
ARTVİN HALKI BU FİKİRDEN FAYDALANMALIDIR!
Bence tüm Artvin halkı, Orman Bölge Müdürü Sayın Ömer Naci Kaya’nın bu fikrinden faydalanmalı. Kayın mantarcılığı imkanları onların bu fırsatı değerlendirmeli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Artvin Valiliği, İl Özel İdaresi gibi kamu kurum ve kuruluşları birlikte bu projeye el atarlarsa Artvin’den göç olmayacaktır. Meseleye bir de bu yönden bakmalı diye düşünüyorum. Atıl durumdaki tüneller bu işi için kullanılabilecek. Bu tüneller Artvin-Yusufeli Erzurum yolu için yapılmış, ancak bu yolun çok tehlikeli olduğu kanaatine varılarak tüneller ve bağlantı yolları iptal edilmişti. Şimdi burası mantar üretim tüneli olabilir. Bunun için bazı prosedürlerin işlemesi gerekiyor.
Bir kere daha yineliyorum; Artvin’de sanayi kurma şansınız yok, turizm’de de bir miktar yol alabilirsiniz. Ama Artvin’i asıl kurtaracak olan kayın mantarcılığıdır. Mantarın nasıl bir lezzette olduğunu bilmedikleri için şu an bu yazıyı okuyanlar beni anlamayabilirler. Besleyici özelliği ve ekonomiye sağlayacağı katkıları düşündüğümüzde mutlaka bu yolda adımlarımızı hızlandırmamız gerektiğine inanıyorum. “ dedi.
 Kayın mantarıyla ilgili bilgiyi i Artvin eski Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya verdi. Kaya;  6 yıl önce Artvin’de mantarın “M”sinin bulunmadığı bir dönemde kayın mantarcılığını gündem taşıdığını, Artvinlilerin buna sahip çıktığını ve bugünlere kadar gelindiğine işaret ederek; “ 6 yıl önce kayın mantarıyla ilgili olarak bir çalışma başlattık. Sayın hocamız mantarlar hakkında genel bilgiler verdi. Kendileri mantar konusunda uzman Türkiye’de az sayıda bulunan çok değerli bilim insanından birisidir. Bu bakımdan verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu salonda tanımadığım bir iki kişi ancak olur. Herkesi yakından tanıyorum.
 Üç yıl önce Türkiye’de pek bilinmeyen, Artvin’de adı bile bilinmeyen kayın mantarcılığının bu aşamaya gelmesinden büyük mutluk duydum. Evet, artık amatörlükten profesyonele geçme vakti gelmiştir. Artvin’in %54’ü ormanlarla kaplı…  Ormanlarımızı artık odun dışı ürünlerle değerlendirmemiz gerekiyor.
 Kayın mantarı nasıl üretilir. Dilerseniz kısaca anlatalım: Ana kütüğün kesilen yüzeyine  tahıl misali ve kestiğiniz kütükten çıkan taze  talaş karışımı serilir.Kesilen üst kapak tekrar kütüğün üzerine bir kaç çivi ile çakılıp sabitlenir.Ek yerleri  koli bandıyla iyice sarılır.Nemli kalması için üzerine bir siyah poşet geçirilir.Poşetin üzerine toplu iğneyle 10-15 tane delik delinir. Bir ay sonra poşet çıkarılır. 2-6 ay arasında ilk mantarlar görülmeye başlar.  Mantar üreticileri artık bir araya gelmeli. Bir tarafta üreticiler, diğer tarafta bu mantarları kurutma, soğuk hava tesisleri kurarak ihraç edecek işadamlarına da ihtiyaç olacak. Üreticilerden bu ürünleri ihracatçı bir firma dünyaya pazarlayacak. Bundan herkes kazanacak.
 Bugün Artvin genelinde 10 binin üstünde kayın mantarı var. Sadece Artvin’de 10 bin kütükten söz ediliyor. Tam bir mantar cenneti olması gereken coğrafyada bulunuyoruz. Bir buçuk iki yılda 40 yakın mantar tespit ettik. 6 adet dünyaya endemik tür tespit ettik. Allah her şeyi insanlar için yaratmış. Artvin’de her şey var. İklimi, coğrafyası, insanı çok özel.
 Burada Kayın mantarcılığının yanı sıra birçok odun dışı ürün elde edilebilecek imkânlar var. Likapasından Ahududu’ya, Alıç’a kadar ürün yetiştirilebilir. Yeter ki birlik içinde hareket edebilin. Artvin şu an itibarıyla önemli bir aşamayı geride bırakmış görünüyor.
 NE ZAMAN İHTİYACINIZ OLURSA HER ZAMAN YANINIZDA OLACAĞIM.
 Bize ne zaman ihtiyacınız olursa her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyorum. Ben buraya geldiğimde evime geldim hissini yaşıyorum. Biz değerli hocalarımızla birlikte bu konuda araştırmalarımıza devam edeceğiz. Aklıma gelmişken, hatalı yapılan o tüneller mantarcılık için çok ideal bir alan sunuyor.
 ARTVİN KAYIN MANTARCILIĞI İÇİN ÇOK İDEAL ŞARTLAR SUNUYOR
"Arazi yapısından dolayı Artvin´de birçok projeyi hayata geçiremezsiniz. İlin coğrafyası engebeli, arazi çok sert. Ancak kentte doğal endemik zenginlik çok fazla... Kayın ağacı bu bölgede doğal olarak yetişen bir tür. Müdürlük olarak orman köylüsüne az maliyetle çok para kazandırmak için kayın mantarı projesini uygulamaya koyduk. Köylülerimize kurumdaki uzman personel kayın mantarı projesini anlattı
Bir kütüğün 10 lira dolayında maliyeti olduğunu ifade eden Kaya, "Bir kütük yaklaşık 6 yıl ürün verebilir. Her bir kütükten en az 15 günde bir ürün alınabilir. Yani bir kütükten yaklaşık 4 kilo mantar elde edilebilirsiniz. Bu mantarın kilosunu ortalama 15 ile 20 liradan satan köylümüz, bir kütükten bir yılda yaklaşık bin 500 lira kazanabilir. Gideri 10 lira olan bir kütükten yılda bin 500 lira gelir elde edilebilir. Kayın mantarı, haftada bir kez sulama yapılan, son derece zahmetsiz bir gelir kaynağıdır" diye konuştu.
KAYIN MANTARCILIĞI PROJESİ ORMAN KÖYLÜSÜ İÇİN ALTIN FIRSATLAR SUNUYOR
 Orman Bölge Eski Müdürü Naci Kaya, Artvin’de kayın mantarcılığının yapılmasının önemli bir girdi sağlayacağına vurgu yapıyor. Kaya, "Projeyle il genelinde kayın mantarı işiyle uğraşan üreticilerin, bir yılda yaklaşık 40 ton mantar üreteceğini ümit ediyorum. Üreticilerimize üretecekleri mantarların pazarlanmasında kooperatif kurmalarını öneriyoruz, biz de pazarlamada yardımcı olacağız. Hedefimiz mantar üreticiliği konusunda Artvin´i Türkiye´nin lokomotif şehri yapmak. Bu proje ile köylümüzün yüzünü güldüreceğimize inancım tamdır" dedi. Kaya, kayın mantarı üretimini ise şöyle anlattı:
15 GÜNDE BİR ÜRÜN ALINABİLİR!
"Kayın ağacı kökünün üst kısmından 3-4 santimetrelik kısmını keserek ayırıyoruz. Kütüğe mantarın tohumunu döküyoruz. Yüzeyi tamamen kapladıktan sonra üzerine çok ince odun talaşı döküyoruz, sile nemlendirip etrafına pamuk yerleştiriyoruz. Kestiğimiz parçayı üzerine çakıyoruz. Bunu yaparken tohumların sıkışıp çatlamamasına dikkat etmek zorundayız. Daha sonra tavada erittiğimiz mumu kesik bölgenin etrafına sürüyoruz. Kütüğü, nemlendirdiğimiz siyah bir poşetin içine yerleştirerek ağzını sıkı şekilde kapatıyoruz. Bir ay sonra poşet açıldığında kütüğün çevresinde beyaz bir tabakanın oluşur. 15 gün sonra mantarlar boşluklardan çıkar. Hava sıcaklığının 8 ile 24 derece arasındaki yerlerde, bu kütükten 15 günde bir ürün alınabilir. Bana verdiğiniz bu fırsattan dolayı çok teşekkür ediyorum. Artvin basını bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor" dedi.

Bu haber 738 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com