15.11.2017
PLAKA MÜHÜR VE BERATLARI ŞOFÖRLER ODALARINA TÖRENLE TESLİM EDİLDİ Plaka mühür ve beratları törenle şoförler odalarına teslim edildi. Artvin genelinde plaka basma yetkisi bulunan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odalarına, yeni plaka mühürleri ve beratları teslim edildi.

 "TERÖR VE DİĞER SUÇLARA ÖNLEM"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu yetkilisi Ali Seydi Aydoğmuş,  Artvin’e gelerek plaka basma yetkisi bulunan TESOB´a bağlı merkez ve ilçe Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlarına, Darphane tarafından bastırılan yeni mühürlerini törenle teslim etti. 
Teslim etmeden önce kısa bir konuşma yapan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu yetkilisi Ali Seydi Aydoğmuş, yurt genelinde son dönemlerde sahte plakalı araçların terör olayları başta olmak üzere gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığını, bu nedenle plakaların mevzuata uygun, orijinal ve okunaklı olmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Aydoğmuş, bu tür olayların önüne geçilmesi amacıyla sahtesinin yapılması imkânsız olan, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan mühürleri ilgili odalara tutanak karşılığında teslim ettiklerini vurguladı.
3 TEMMUZ’DAN SONRASINA DİKKAT!
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı´nca belirlenen ve araç muayenelerinde geçerli olan kusurlar tablosunda, 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yönetmelik ile belirlenen özelliklere sahip olmayan plakalı araçların "ağır kusurlu" sayılacağını vurgulayan Aydoğmuş, "3 Temmuz´dan itibaren yetkisi olmayan yerlerden ve internet üzerinden temin edilmiş plakalar TÜVTÜRK muayenelerinden geçemeyecek. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için mevzuata uygun plaka basımı yapmak üzere yetki almış meslek odalarımızda plakalarını bastırmaları yasal bir zorunluluktur" diye konuştu.
Konuşmanın ardından Ardahan Şoförler Odası Başkanı Yılmaz Özer,  Artvin Şoförler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, Arhavi Şoförler Odası Başkanı  Yaşar Kocaman, Borçka Şoförler Odası Nusret Kambur, Hopa Şoförler Odası Başkanı İsrafil Kotil, Şavşat  Şoförler Odası  Başkanı Ömer Ural  ve Yusufeli Şoförler Odası Başkanı  Fevzi Polat’a berat ve mühürleri teslim edildi.
ARTVİN ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI ALPASLAN FEDERASYON
BAŞKANI  FEVZİ APAYDIN’IN AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI
Artvin Şoförler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan,  araç sahiplerini ve şoför esnafını plakaların hatasız, mevzuata uygun olması konusunda uyardı.
 Daha önce, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanımız Sayın  Fevzi Apaydın, plakaların basım ve dağıtımının, TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildiği ile ilgili açıklamalarda bulunmuş, basında yer almıştı. Ben hatırlatmak adına basında da yer almış Federasyon Genel Başkanımız Sayın  Fevzi Apaydın’ın açıklamalarını bir kere daha hatırlatmak istiyorum.
Araç muayenelerinde uygulanan kusur tablosunda yapılan değişiklikle standartlara uygun olmayan plakalar, muayeneden geçemeyecek. Genişliği 11 santimetre, uzunluğu 52 santimetre olacak plakalarda, silik, bold, italik veya kapatma şeklindeki yazı ve rakamlar ağır kusur kapsamında değerlendirilecek.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yayımlandı.Buna göre, Hızlı Geçiş Sisteminde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.
Söz konusu düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik Kanunu´nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar, TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.
"MERDİVEN ALTI PLAKALAR STANDART DIŞI"
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, plakaların basım ve dağıtımının, TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığını ifade etti.
Sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun gibi işlerde kullanıldığını dile getiren Apaydın, sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını anımsattı.
TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla "sahte" olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakaların birinci derecede ağır kusurlu sayılacağını belirten Apaydın, "Silik, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçmeyecek. Bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek." ifadelerini kullandı.
"PLAKALAR 31 LİRAYA DEĞİŞTİRİLECEK"
Apaydın, aracın kimliği niteliğindeki plakaların, standartların dışında olması halinde otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından okunamadığına dikkati çekti.
Söz konusu plakaların değişimi için araç sahiplerinin öncelikle Trafik Şube Müdürlüklerine başvurarak, buradan temin edecekleri formları doldurmaları gerektiğini kaydeden Apaydın, daha sonra bu belgeyle il ve ilçelerde TŞOF ile Kayıt Tescil Bürolarında 31 lira karşılığında yaklaşık 10 dakikada değiştirilebileceğini kaydetti.
Plaka mühür ve beratların Oda başkanlarına teslim edilmesinin ardından birlikte fotoğraf çekinildi ve hayırlı, uğurlu olması temennilerinde bulunuldu.

Bu haber 837 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com