15.11.2017
ŞAMPİYON BOĞALARIN EGE KAPIŞMASI MUHTEŞEMDİ AYDIN´ın Sultanhisar ilçesi Atça mahallesinde, 2´ncisi düzenlenen Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası´nda, 64 şampiyon boğa güreştirildi. Şampiyonada Artvin’den Katılan Mahir Gülseçgin’e ait Kadirağa ve Aziz Yiğit’a ait Ağbaş isimli boğa birincilik elde etti. AYDIN´ın Sultanhisar ilçesi Atça Mahallesi’nde, 2´ncisi düzenlenen Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası´nda, 64 namlı boğa güreştirildi. Güreşler kıran kırana geçti. Renkli görüntülerin yaşandığı güreşlere ilgi büyük oldu.

 Aydın Boğacılar Derneği ile Artvin Boğacılar Kulübü´nün ortaklaşa düzenlediği Aydın Büyükşehir Belediyesi´nin desteklediği Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası Atça Arenası´nda yapıldı. Bölgelerindeki grubunda şampiyon olan boğaların çatımı ile gerçekleştirilen özel müsabakalarda kıran kırana geçen güreşleri binlerce kişi izlerken güreşlerde Türkiye Şampiyonları da belirlendi.

Sabah saatlerinde Sultanhisar İlçesi Atça Mahallesi´ndeki arenada başlayan güreşleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Vali Yardımcısı Günay, Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, ülkenin dört bir yanından gelen boğa güreşi severler ve binlerce kişi izledi.
Artvin’den müsabakalara özel olarak getirilen boğaların da katıldığı güreşlerde, boğalar kıran kırana güreşti. Zaman zaman arenaya sığmayan boğalar güreşlerine saha dışında da devam ettirirken, bazen de rakibinden korkup kaçan boğalar korkulu anların yaşanmasına neden oldu.
Kendi bölgelerindeki gruplarda kategorisinde şampiyon olmuş 30 çift boğanın Türkiye şampiyonluğu için mücadele ettiği müsabakalar, izleyenlerden tam not aldı.
İlki 13 Ağustos´ta Artvin´de yapılan boğa güreşleri Türkiye Şampiyonası´nın ikinci ayağı Aydın´da yapıldı. Artvin, Muğla, İzmir ve Aydın´da güreşe toplam 64 şampiyon boğa katıldı. Boğalar 4´erli gruplarda 13 grup halinde güreşti. 52 boğa gruplarda güreşerek birinci oldu ve kupalarını aldı. Baş güreşlerde ise 12 boğa mücadele etti. Atça Boğa Güreşi Arenası sabahın erken saatlerinde vatandaşlar tarafından dolmaya başladı. Biletler 20 TL´den satılırken güreşleri, CHP´li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu´nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi izledi. Havanın güzel olmasını fırsat bilerek aileleri ile gelen birçok kişi de piknik yaparak boğa güreşlerini izledi.
GRUP BİRİNCİLERİ KUPA ALDI
13 grupta mücadele yaşayan boğalar, izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Güreşlerde 15 dakikaya yakın güreşen boğalar oldu. Bazı boğalar ise rakiplerinden korkup, kaçarak sahiplerine zor anlar yaşattı. Müsabakalarda bazı boğalar, rakiplerinin boynuz darbeleri ile başta baş olmak üzere çeşitli yerlerinden yaralandı. Boğa güreşlerinde, gruplarında birinci olan 13 boğanın sahibi kupa ve Türk bayrağı ile ödüllendirildi. Başa güreşecek şampiyon boğalara ise güreş sonunda belli olacak gelirin yüzde 75´lik bölümü ödül olarak verileceği bildirildi.
KURA İLE İLK KEZ YAPILIYOR
Boğa Güreşleri Komisyon Üyesi İzzet Bayer ise "Şampiyonaya, Artvin, Muğla, İzmir ve Aydın´dan toplam 64 boğa katılıyor. 13 grupta 4´derli gruplar şekilde güreşler yapılıyor. İlk defa kura sistemi ile boğa güreşi şampiyonası yapılıyor. Güreş alanında kimsenin olmadığı, seyircinin rahatça izleyebildiği bir güreş düzenledik. İnşallah bu şekilde bundan sonraki güreşleri de yapmayı amaçlıyoruz. Bu konuda Artvin, Muğla, İzmir ve Aydınlı boğacılarda bize destek verdi. Seyirci ve hava mükemmel olunca, boğalarda çok iyi güreşiyor. Güzel bir şampiyona oldu" dedi.

Bu haber 723 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com