09.11.2017
BAĞIŞLANAN ORGAN FİLİZLENEN CANDIR Her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Artvin’de Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde İl sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinliğe, Vali Yardımcısı Seda Başoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Müftüsü Kemal Uçkun, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik ve vatandaşlar katıldı.

 Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından açılış konuşması yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İrfan Akalın, organ bağışının önemine değindi. Akalın yaptığı konuşmasında; Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında Organ ve Doku Bağışı Haftası’nı kutluyoruz. Maalesef ülkemize baktığımızda organ bağışında çok gerilerdeyiz. Bu etkinliklerle farkındalık kazandırmak için çalışıyoruz. Ülkemizde bunun çok düşük olmasının en büyük nedenlerinden birisi dini sakınca olduğu yönündeki çekinceler. Ancak, dinimizde organ bağışı ile ilgili sakınca olmadığı ayetlerimizde yer alıyor. Maide Suresi’nin 32. ayeti:“Kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermiş gibi olur.”  Buyuruyor.

Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.
Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.”dedi.
 Organ nakli ile ilgili sunum yapan Anestezi Uzmanı Beyhan Murat “Organ Naklinin” önemine değinerek, nasıl gerçekleştiğini, yasal boyutlarını anlattı. Ardından böbrek nakli olan Emin Batur, nakilden sonra sağlığının nasıl düzeldiğini, mutluluğunu dile getirdi. Diyaliz hastası Rabia İlbeyi ise organ beklediğini,  diyalize girmek zorunda olduğunu, yaşamını bu şekilde sürdürdüğünü söyleyerek organ bağışı ile birçok hayatın kurtulabileceğini belirtti..
Konuşmaların ardından organ nakli ile ilgili tiyatro gösterisi yapıldı. Tiyatroda gerçek doktorlar, esnaf ev Öztürk Serengil Tiyatrosu oyuncuları yer aldı.
Doku ve organ bağışı, nakli nasıl yapılır? Organ bağışının tarihçesi, kimler bağış yapabilir, hangi organlar ve dokular nakledilebilir, hakkında bilgi.
DOKU VE ORGAN NAKLİ
Doku ve Organ Nakli Nedir? Organ Nakli (Transpontasyon) günümüzde başka hiçbir tıbbi çözüm olmadığı için, bir insanın organ ya da dokularının ihtiyacı olan başka bir insana, tedavi amacıyla nakledilmesi işlemidir. Bu nakil işlemi ameliyatla ya da çeşitli tıbbi yöntemlerle yapılır.
ORGAN NAKLİNİN GEÇMİŞİ
 
Tarih öncesinden itibaren organ nakli güncelliğini ve önemini korumuştur. Dünyada modern anlamda ilk kez Macar kökenli bir Cerrah olan Dr. Ullman tarafından Viyana’da 1902 yılında hayvanlar üzerinde böbrek nakli ile denenmiştir. 1933 yılında Sovyet bilim insanı Dr. Voronov kadavra (ölü organı) böbrek naklini gerçekleştirmiştir. 1950’li yıllardan itibaren organ nakillerindeki başarı oranı giderek artmıştır.
Türkiye’de ilk kez 1969 yılında Ankara ve İstanbul’da iki kalp nakli yapılmış fakat bunlarda başarı sağlanamamıştır. İlk başarılı organ nakli 1975 yılında Dr. Haberal ve ekibince Hacettepe Hastanesi’nde, anneden oğluna canlı böbrek nakli ile gerçekleştirmiştir.
1978 yılında ülkemizin çağdaş yasalarından biri olarak gösterilen Organ ve Doku alınması, saklanması, aşılanması ve nakline ilişkin 2238 sayılı yasa çıkarılmış ve organ nakli yasal bir çerçeveye oturtulmuştur.
Dinimiz olan İslam dini de organ bağışı konusunda şüpheye yer bırakmayacak şekilde, Organ bağışı ile hayat kurtarmanın sevap olduğunu bildirmiştir.
“KiM BiR KİMSEYE HAYAT VERİRSE O SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞCESİNE SEVAP KAZANIR.”
(Maide Suresi: 32. Ayet) Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı 1980 yılında 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu, dinimizce hiç bir sorunun olmadığını bildirmiştir.
HANGİ ORGAN VE DOKULAR NAKLEDİLEBİLİR?
Dünya’da: Kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve ince bağırsak gibi organlar ile kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücreleri nakledilebilmektedir. Türkiye’de: Kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, kornea, kemik iliği ve kan nakilleri yapılabilmektedir.
KİMLER ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR? YASALAR NE DİYOR?
***Canlıdan organ nakli için 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olmak ***Organ naklinde maddi çıkarı olmamak ***Kadavradan nakilde beyin ölüm belgesinin hazırlanması ***Ölen kişilerin yakınlarının rızası ve olurunu almak
ORGAN NAKLİ’NDE ZORLAMA VAR MI?
Kişiler sağlığında organlarını bağışlayabilir bunun için organ bağış kartı doldururlar. Sonradan fikrinizi değiştirirseniz bağış kartınızı yırtıp atmanız yeterlidir. Ülkemizde bilindiği üzere sadece doku ve organ bağışı değil aynı zamanda kan bağışı da yapılmaktadır. Bu bağışlar Kızılay ve ilgili merkezlerce koordine edilmekte ve alınmaktadır. Kan bağışıda organ nakli kapsamında değerlendirilmiştir.

Bu haber 1091 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com