05.11.2017
SANAYİ ESNAFI KİLİT VURACAK NOKTAYA GELDİ!.. Artvin Küçük Sanayi Sitesi 3 kasım 2017 Cuma günü ilin Valisi Ömer Doğanay’ı ağırladı. Vali öğle yemeğini sanayi esnafıyla yiyerek sorunlarını yerinde dinledi. Ziyarete Artvin Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Rıdvan Peker ve yönetim kurulu ev sahipliği yaparak sorunları esnaf üyeleriyle birlikte Vali Doğanay’a anlattı.

 İŞİMİZ VE SORUNLARIMIZ ÇOK AĞIR!

Esnaflar en çok şikayet ettikleri konu ise ihtiyaçları olan nitelikli  kalifiye eleman bulamamaktan dert yandı. Esnaf İşkur kapsamında stajyer öğrenci, İşbaşı Eğitimi kapsamın da eleman çalıştırmak istemelerine rağmen sanayide çalışacak eleman bulamadıklarını söylediler.  Esnaflar, “Bizler yatırım yaparak tırnaklarımızla kazarak işletmelerimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. İşimiz ağır ekonomik yükümüz fazla, riskli bir şehirde sanayi esnafı olarak hizmet vermekteyiz. Sayın Valim bizlere sahip çıkın, öncelikle nitelikli eleman açığını gidermek için meslek lisesine ağırlık verilmesini yetenekli öğrencilerin ihtiyacımız olan eleman yetiştirilmesini sağlanmasını istiyoruz.
ARTVİN ZANAATKAR ESNAFI ELEMAN BULAMAZSAK DÜKKANLARA KİLİT VURACAĞIZ DEDİ
Esnaflar,  bu gidişle eleman olmadığından dolayı bu sıkıntıları kaldıramayacaklarını ve dükkanlarına ekmek teknelerine kilit vurmak zorunda kalacaklarını söyleyerek,  istemeyerek göç edip Artvin’den vazgeçeceklerini söylediler.  Sanayi esnafı, “ Bu acı gerçeği Artvin halkı da bilmeli ve esnafına sahip çıkmalıdır. Sanayi esnafı İŞKUR kapsamında asgari ücretle geçici işlerde insanları istihdam ederek adete çalışmadan masa başında bir anlamda maaş veriyorlar. Herkes rahat iş istiyor.  Bu sistem insanları tembelliğe alıştırdı. İŞKUR “Toplum yararına çalışma sistemini” tekrar gözden geçirmeli gerekirse kalkmalıdır. Bu gidişle sanayide çalışacak eleman bulunamayacak. Şuan düşük kapasitede az elemanla Artvin’de mesleğimizi sürdürüyoruz. İnsanlar işsizlik var diyorlar ama biz eleman arıyoruz, arıyoruz ama bulamıyoruz.
 MESLEK OKULLARI ACİLEN ARA ELEMAN YETİŞTİRMELİ
Sanayide en az şuan 100 nitelikli eleman istihdam edilecek talep var. İŞKUR yetkililerine sesleniyoruz lütfen gelsinler bizlerle görüşsünler taleplerimize göre bize eleman bulsunlar.  İŞKURA talep için. gittiğimizde bizimle kimse çalışmak istemediğini söylüyorlar bu çok acı dediler. Artvin’de zanaatkarlık bu gidişle biter. Acil meslek liseleri eleman yetiştirilmeli. O meslek liselerine bakınca öğrenci bulamadıklarını bazı meslek bölümleri kapandığını öğreniyoruz. Bakıyoruz ki bir kısım öğrenci düz liseleri çoğunluğu İmam Hatip Liselerine yönlendiriyorlar bu yanlış.
Dengeli bir kapasite ile topluma nitelikli elaman yetiştirilmelidir.  Türkiye ilme, bilimi ve  sanata, zanatkarlara gerekli önem verilmelidir.  Yoksa her türlü göç akını başlar önüne geçemeyiz. Bu sadece Türkiye’nin bir başka köşesine göç değil. Geri dönmemek üzere başka ülkelere göç devam eder Türkiye kan kaybeder. Allah korusun tedbir alınmazsa sanayide hizmet sektörü de çöker paramparça oluruz. Acil çözüm ve planlama yapılmasını talep ederek Vali Doğanay’a ilettiler.
ARTVİN’DE DEVASA YATRIRIMLAR YAPILDI. BİZ BUNDAN İSTİFADE EDEMEDİK!
Sanayı esnafının bir diğer şikayet konusu; kamunun sanayi esnafından alışveriş yapma eğiliminde olması, kamunun en küçük hizmeti dahi il dışından almak istemesi konuşuldu. Rekabet şartları bizleri zorlamakta devletin imkanlarını düşünmeden kullanmaktadırlar. Artvin Artvinliye sahip çıkmalı kurumlarda bizim bu katma değer Artvin’de üretiliyor bizler vergilerini ödeyen bir çok insana ekmek veren yoğun kir pas içerisinde ekmeğimizi kazanan insanlarız. Artvin’de devasa yatırımlar yapıldı. Örneğin Deriner Barajı bütün alışverişini il dışından sağladılar.  Artvin esnafına katkısı olmamıştır. Bize  Artvin’deki yatırımların esnaflara kazandırılması anlamında bir fırsat yaratamadığımızı üzülerek söylemek istiyoruz.”
 Sanayi esnafı zanaatkarlara gazetecilerin sorduğu soruda eğer dükkanınızı kapatsanız devlet memuru olu r musunuz? Sorusuna “hayır” cevabı verdiler. Zanaatkar olmak mesleğine aşkla bağlı olmak demektir, devlet memuru olmak basit kolay iştir. Burada yoğun emek mücadelesi  vardır. Bizler olmazsak kim Artvin de imalat ve tamir yapar. Bunu her Artvinli kamu idarecileri düşünmelidir diyerek işin vahametini dile getirdiler.
VALİ DOĞANAY: “YERLİ ESNAFTAN ALIŞVERİŞ YAPIN TALİMATINI VERDİM!”
Vali Ömer Doğanay sanayi esnafının sorunlarını dinledi ve özellikle kurumlara geldiği günden beri yerli esnaftan alışveriş yapılması talimatı verdiğini ve bu konuyu takip ettiğini söyledi. Kendi şahsi alışverişini Artvin’den sağladığını dile getirdi.
Vali Doğanay: “Artvin halkı alışveriş eğilimi için katkı sağlamalı piyasada fiyat il dışındaki fiyatlarla uyumlu olmalı arasında çok uçurum olmamalı. Bir kampanya başlatarak Artvinli Artvinliye sahip çıkmalı ekmeğimizi burada kazanıyorsak burada da harcamalıyız. Çünkü   Artvin ekonomisinin  dinamikleri olan sanayi  ve tüccar esnafını  destekleyerek Artvin’in  kalkınmasına katkı sağlamalıyız göçün önüne geçmeliyiz.” dedi.
Vali  Doğanay, “Sorunların çözümün konusunda elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak benim görevim sizlerle birlikte  bu sıkıntıları aşacağız.” dedi.

Bu haber 939 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com