02.11.2017
ZAMANLAMA- ORGANİZASYON HATASI VE YER SEÇİMİ 3’NCÜ ARTVİN TANITIM GÜNLERİNİ AKAMETE UĞRATTI Profesyonel anlamda, Artvin dışında Artvin Günleri ilk kez 2011 yılında Ankara Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 3-6 Mart 2011 tarihleri arasında “Çoruh Başkentte akacak” sloganı ile Ankara’da başlatıldı. 270 Bin kişinin AKM’ye giriş çıkış yaptığı bu etkinlik ilham kaynağı oldu. İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi diğer illerde de yapılmaya başlandı. Ancak her geçen yıl bu etkinlikler amaç dışı ticari bir kazanç olarak görme anlayışı öne çıktı. Tanıtım, kültür, sanat etkinlikleri daha çok ticari kaygıya, ranta dönüşünce bir çok sıkıntı da ortaya çıktı. Bu işi sadece ticari amaç için yapan bir çok sözde organizasyon şirketleri türedi. Bu tür etkinliklere en büyük darbe de buradan gelmeye başladı.

 Amacı güzel olan, çıkış noktası, özleme, kültürü, gelenekleri yaşatmaya dayanan;  birlik, beraberlik, dayanışma, hasret gidermek için büyük bir fırsat sunan bu tür programlar yapılırken çok iyi bir ekip kurulmalı. Planlama ve program en az 1 yıl önceden yapılmalı. Etkinliği yapacak STK’lar  organizasyon şirketlerine teslim olmadan,  işi verdikleri şirketi adım adım izleyerek, takip ederek, aksaklıklara meydan vermemeli.

İstanbul-Artvin 3. Tanıtım günleri sona erdi.   İstanbul Maltepe’de Büyük Şehir Belediye etkinlik alanında gerçekleştirilen tanıtım günlerine Artvin’den çok az katılım oldu. Bunun yanında İstanbul ve İstanbul’a çok yakın illerde yaşayan  yüz binlerce  Artvinliler  var olmasına rağmen etkinliğe katılmadı. Bunun bir çok nedenleri var.  En önemli nedenlerden birisi İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı  hemşehrimiz Kadir Topbaş’ın İstifa etmesi  3. Artvin günlerine  vurulan en büyük darbe oldu.
Bir başka çok önemli neden. Zamanlama hatası oldu.  Sonbaharın kışa döndüğü bir tarihte üstelikte İstanbul’un  bir ucunda Maltepe’de  bu etkinliğin  yapılması büyük bir hata olarak görüldü.   5 gün boyunca yapılan etkinliğin 3 günü aşırı soğuk ve yağmur insanları evlerine hapsetti. 3 gün boyunca ilgi yok denecek kadar az olurken, en çok  gıda, yiyecek çadırları ziyaret edildi.
 2 AY ÖNCE ARTVİN’DE 10 GÜN SÜREN TANITIM GÜNLERİ ARTVİN’İ VE ARTVİN HALKINI YORDU
Artvin’de 2  ay önce Ağustos ayında  10 gün süren Artvin Günleri, katılımcı esnafı, halkı herkesi yordu. Bu nedenle Artvin’den esnaf  katılamadı, bu riski göze alamadı.  Bu organizasyonu Artvin’deki etkinliği gerçekleştiren aynı şirketin yaptığını öğrenenler en başından katılmak istemedi. Artvin Merkez  Hopa, Ardanuç ve Arhavi Belediyeleri dışında diğer belediyeler katılmadı.  Artvin Belediyesi en zayıf donanım ile sadece katılmak için katıldı. Kurumlar olarak Artvin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü dışında diğer önemli kurumlar bu günlere katılmadı.
İstanbul- Artvin 3. Tanıtım Günleri Açılışına konuk olarak İstanbul Valisi Vasip Şahin katıldı.  Açılış kurdelesini Artvin Valisi Ömer Doğanay  ile birlikte kesen Şahin’in gazetecilere,” arka tarafları çekmeyin, ayıp olmasın” cümlesi herkesin dikkatini çekti. Böylesine iddialı bir etkinliğin sorumluluğunu alan organizasyon şirketinin açılışı bile amatörce yaptırmaları, bu işi bilmediklerini, sadece kendi kazançlarını düşündüklerini, bunun dışında kalan işlere önem göstermediklerini gösterdi. Bu da katılımın çok az olması, etkinliğin amacına ulaşamamasının bir nedeni olarak 3. Artvin Tanıtım günleri arşivdeki yerini almış oldu.
 KADİR TOPBAŞ’IN İSTİFASI BU ETKİNLİĞİ ZAYIFLATTI.
İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaklaşık 1 ay önce 22 Eylül 2017 tarihinde görevinden istifa etmesiyle 3. Artvin Günleri tanıtım etkinliği ilk darbesini almış oldu. 13,5 yıldır İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yapan Topbaş,  eğer istifa etmemiş olsa etkinliğin açılış kurdelesini kesenler arasında olacaktı.  Topbaş, bu etkinliğin açılışına gelmediği gibi 5 gün boyunca da etkinlik alanına gelmedi. Artvinlileri yalnız bıraktı. Bu durumdan kaynaklanan burukluk fazlasıyla hissedildi.
ETKİNLİK ALANININ UZAK OLUŞU
Bu yıl Artvin 3. Tanıtım Günleri Maltepe’de yapıldı.  Bundan ilk 2’si Avrupa yakasında Feshane’de yapılan etkinliklere katılım oldukça yoğun olmuş, üçüncüsünü yapma cesareti de buradan gelmişti. Ancak Maltepe etkinlik alanı gerek ARDEF’İ, gerek buraya gelen Artvinlileri hayal kırıklığına uğrattı. Ulaşımı karmaşık ve zor olan böyle bir yerde etkinliğin yapılması etkinliği olumsuz olarak etkiledi. Yer seçiminin ne kadar önemli olduğu gerçeği ARDEF Genel Sekreteri Ömer Tabak tarafından etkinlik sonrası değerlendirilmek üzere yapılacak olan toplantıda dile getirilmesi için özellikle not edildi.
ORGANİZASYON ŞİRKETİ ZAYIF NOT  ALDI!
Böylesine büyük ve önemli etkinliklerde profesyonel organizasyon şirketleri ile anlaşma yapılması gerekir.  3. Artvin Tanıtım Günleri etkinliğinin organizasyonunu alan şirket, amatörleri aratacak bariz hatalar yaptı.  Açılış gününe kadar eksiklikleri giderememiş, altyapı çalışmasını bitirememiş, tanıtım ve duyuru noktasında yeterince çalışma yapamamış, katılımcıların nerede konaklayacağı, nasıl gidip geleceği bildirilmemiş. 
Etkinlik alanında internet bağlantısı kurulmamış, 1.500 kilometreden gelmiş stant kuracaklara yeterince yardımcı olamamıştır. Verilen sözlerin çoğu tutulmamış, birçok şikâyet dile getirilmiştir.  Bu etkinliğe katılmış olan Artvinlilerin ortak görüşü, bir daha bu şirketin Artvin Günleri ile ilgili hiçbir görev almaması yönünde olmuştur. Organizasyon şirketinin başındaki kişiyi Artvinliler,  bu kişi de Artvinlileri tanımadığı için, etkinliklere Artvinlilerden çok Artvinli olmayan, ticari amaç güden kişi ve esnafların katılmasına neden olmaktadır.
Organizasyon hatalarını iletirken bile kime ulaşmaları gerektiğini bilmeyen katılımcılar, 5 günlük program ile ilgili neden bir broşür, bilgilendirme metni, sorunlarla ilgili çözüm noktasında neden bir danışma stantı kurmadıklarını, bunun için neden bir ekip oluşturmadıklarını da soran katılımcılar, böylesine önemli organizasyonlarda Artvin’i bilen, Artvinlileri tanıyan, sevilen, tanınan, Artvinlilerin kendisine kolayca ulaşabileceği organizasyon şirketi tercih edilmeli. 
Gelecek yıllarda aynı şirketle çalışılması durumunda Artvin bu tanıtım günleriyle aksine büyük zarar görecektir. 3. Tanıtım günlerinde 10’larca Artvinli olmayan dönerciler Yusufeli Döneri markası adı altında döner satarken, çok kötü yapılan dönerler nedeniyle,  yiyenlerin “Yusufeli Döneri” bu mu?  Diyerek kötü yönde tanıtımına neden olundu. Bu etkinlikte Onlarca dönerci içinde tek Artvinli dönerci yer aldı.  Bu da düşünülmesi gereken ayrı bir konudur.  Yusufeli Butko Zeytini diye Gemlik Zeytinleri satıldı. Organizasyonlarda bu sahteciliklerin önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılan etkinlikler içinde yapılan bu tür bariz hatalar Artvin’in kötü tanıtılmasına neden olmaktadır.
 3. Artvin Tanıtım Günlerine İstanbul’da yaşayan Artvin’in önde gelen işadamları, siyasetçiler, sanatçılar neden katılmadı?  Programa çıkacak sanatçıların isimlerini kimler belirledi? Aralarında birkaç isim olmasa etkinliğin kültür ve sanat yönü fiyaskoya dönecekti.
Artvin’in görsel tanıtımlarında hep güzellikleri, yeşili, dağları, yaylaları gösterildi. Ancak son 20 yıldır yapılan doğa katliamlarıyla ilgili tek bir fotoğraf, afiş yer almadı. Özellikle HES, Taş ocakları, Maden ve Yüksek gerilim hatlarının neden olduğu korkunç tahribatlara dikkat çekebilmek için, hiç olmasa “Artvinimizi, doğamızı, çevremizi, yaşam alanlarımızı koruyalım.”, ”Balın, sağlığın başkenti Artvin.” Gibi afişleri etkinlik alanının çeşitli yerlerine asılmalıydı.
Tanıtım günlerinde doğa ve sorunlarla ilgili konuşulamadığı, aksi durumda yer tahsisi yapılamadığı gerçeğinden hareketle, bu etkinliği gerçekleştiren STK’ların tanıtım programı sonrası, Artvin’in konuşulacağı bir etkinlik yapabileceklerini dile getirmeleri, Artvin sevgisinde,  Artvin’e sahip çıkmada tamamlayıcı bir çalışma olur.
Artvin tanıtım günleri hangi ilde ne zaman yapılacaksa en az 1 yıl önceden tarih belirlenmeli. Program çıkarılmalı. Sık sık yapılan organizasyonlar bıkkınlığa, yorgunluğa neden olmaktadır. Bu şekilde ticari kaygı öne alınarak, organizasyon şirketlerinin gazıyla yorucu ve plansız yapılan programlar ileride rağbet görmeyeceği için fiyaskoya dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardır. Bu tür programlar en sonunda bu tür hatalar sonucunda kendiliğinden sona erer.

Bu haber 1019 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Tanıtım Bu Değil
Değerlendirmelerinize tamamen katılıyorum. Tanıtım işi bilimsel bir konudur uzmanları ile yapılmalı. Biz son yıllarda Ankara'da yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle (Valiliğin Artvin sorunlarını dile getirmemize koyduğu ambargo başte olmak üzere diğer nedenlerle) bu işi farklı formatta yapmaya çalışıyoruz. İş artık satış yapma boyutuna dönüştü. Bizler ise ilimizi kültürüyle, sanatıyla, insanıyla sorunları ve çözüm önerileriyle özellikle ulusal çapta tanıtmaya çalışacağız.
 demir akın -- 02.11.2017 18:44
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com