29.10.2017
CHP ve ADD Atatürk Anıtına Çelenk Sundu Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 94. yıl dönümü nedeniyle CHP Artvin İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şube Başkanlığı Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 94. yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanlığı Artvin Valiliği önünde düzenlenen programda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

 Programa CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Vekili Saniye Meriç, partililer ve dernek üyeleri katıldı.

Atatürkçü Düşüce Derneği adına çelengi Saniye Meriç sunarken, CHP adına ise il Başkanı Ali Yücel Kurt sundu.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arından çelenk sunumu ile devam eden programda, valilik tarafından sabah düzenlenen programdan kalan sahneler nedeniyle çelenk sunma işlemi sırasında zor anlar yaşandı.   
Daha sonra CHP Gençlik Kolları Adına konuşan Anıl Öztürk, Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare cumhuriyet idaresidir.” birileri ne kadar da cumhuriyeti ve onun kazanımlarını yok saymaya çalışsa da Ulu Önderimizin bize bıraktığı mirası bizler sonuna kadar yaşayacağız ve yaşatacağız. Cumhuriyet sadece 29 Ekim’de kutlanan bir bayram değildir. Tarih kitaplarını dolduran savaşlardır. O savaşlarda bize bıraktığı anılardır. Bizler çok iyi biliyoruz bu cumhuriyet bize altın tepsi içerisinde sunulmadı. Bizler de bu anıları biliyoruz. Kanımızın son damlasına kadar cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Saygı değer vatandaşlar nedir bu anılar altın tepsi içerisinde sunulmayan bu cumhuriyet kazanımında neler oldu? onlar bilmezler ancak bizler çok iyi biliyoruz.
Yunan ordusu İzmir’e ayak bastığında “Ne kadar Türk kanı içerseniz o kadar sevaba girerseniz” diyen Yunan komutanlarına karşı… Bir anda ortaya çıkan o yağız delikanlı elindeki tabancayla bastı tetiğe… Düşman askerinin sancağını taşıyan Yunan askeri atından düştü…  Sonra o delikanlıya paramparça edinceye kadar süngü sapladılar… onlar bilmezler o delikanlıyı bizler Hasan Tahsin’iz… 
Her türlü kötülüğün içerisinde bulunduğu ülkemizde haberleşme düşman askerlerinin kestiği telgraf kabloları yüzünden sağlanamıyordu. Ancak silah sevkiyatı için acil haberleşme yapılması gerektiğini bilen birileri vardı…  bu kişiler hat boyunca telgraf tellerini onardılar…  Ancak bir yerde kabloların birbirine yetişmediğini fark ettiler…  Bu durumda herkes haberleşmenin yapılamayacağını ve savaşta olan askerlerimize silah sevkiyatının ulaşamayacağını düşündü… Bir kahramanımız çıkıp ellerini ve ayaklarını ıslatarak yetişmeyen iki kablonun ucundan tuttu. İmkânsız dedikleri o haberleşmeyi sağladı… Onlar bilmezler ancak bizler Fatsalı Halim Efendiyiz…Daha isimsiz binlerce kahramanımızı unutmadık.Onlar bilmezler bu cumhuriyeti bize altın tepsi içerisinde sunmadılar. Bizler de bu nedenle cumhuriyetimizden asla vazgeçmeyiz… İçerisinde bulunduğumuz milli mücadele ruhunu sonuna kadar yaşayacağız ve yaşatacağız sizleri bu duygu ve saygılarımla selamlıyorum.”
Ardından günün ve anlamını belirten konuşmayı ise ADD Başkan Vekili Saniye Meriç yaptı. Meriç konuşmasında; “Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş, uygarlık yolunda engellerle karşılaştığımız bu günlerde Türkiye Cumhuriyetinin 94. Kuruluş yılını kutluyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeyen Atatürk’ün mirasını olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayan bizlerin çabasıyla gelişerek büyümeye devam edecek. Yeter ki bizler büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü anlayalım ve onun bıraktığı yerden devrimleri devam ettirelim.
Duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin 94. Kuruluş yıl dönümünü kutlar büyük önder Atatürk ve canlarını bu uğruda feda eden şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnetle anıyoruz dedi.
Son olarak ise günün CHP il Başkanı Ali Yücel Kurt günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Kurt konuşmasında şunları ifade etti, “Ulu Önder ATATÜRK gençlik yıllarından itibaren Osmanlı imparatorluğunun çökmek üzere olduğunu görmüş imparatorluk yerine ulusal egemenliğe dayalı yeni bir devlet kurmayı öğrencilik yıllarında hedeflemiş, bu yeni devletin adı da CUMHURİYET olması gerektiğini düşüncelerinde şekillendirmiştir.
         Koca imparatorluk Birinci Dünya Savaşı’nda yenik çıkmış, orduları dağılmış, savaş yorgunu bir halk, yoksul TÜRK ulusu ATATÜRK’ün önderliğinde olağanüstü zor koşullarda tam bağımsızlık hedefiyle ULUSAL KURTULUŞ savaşını vermiştir.
         Ulusal Kurtuluş savaşımız sadece yurdumuzu işgal eden emperyalist güçleri yenmekle sınırlı kalmamış, aynı zamanda emperyalistlerin yerli iş birlikçileri ile de mücadele etmiştir.
         Sayın katılımcılar; Mustafa Kemal böylesi zor mücadelelerin içerisinde bile Erzurum Kongresi’nde Mazhar Müfit Kansu’ya el defterine yazdırdığı ilk madde de yaz çocuk “ZAFERDEN SONRA DEVLETİN ŞEKLİ CUMHURİYET OLACAKTIR.” diye not tutturmuştur.
         Yine Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıkarken kararlaştırdığı hedeflerinin, Misak-ı Milli ulusal sınırları tamamlamak, haneden egemenliğine son vermek ulusal Egemenliği gerçekleştirmek ve başta kapitülasyonlar olmak üzere ulusumuzu sömüren tüm antlaşmalardan kurtulup tam bağımsızlığı sağlamaktır.
 
         İşte Sayın Basın Değerli, Katılımcılar
CUMHURİYET NEDİR, NASIL BİR ANLAYIŞ ve YÖNETİMDİR.
Cumhuriyet; Cehaleti ve fakirliği yenmektir.
Cumhuriyet; Köylüyü milletin efendisi yapmak için
                          mücadele etmektir.
Cumhuriyet; Ağalığı yıkıp toprak reformu yapmaktır.
Cumhuriyet; Ülkeyi demir ağlarla örmektir.
                        Yurttaşlarımızın seyahat
                           özgürlüğünü güvenli şekilde yapabilmesidir.
Cumhuriyet; Çevre bilincidir. Yaşanabilir bir dünyayı
                          gelecek kuşaklara bırakabilmektir.
Cumhuriyet; Kadın erkek eşitliğini her alanda korumak,
                          yaşatmak demektir. KADIN demektir.
Cumhuriyet; Akıl ve bilim eşliğinde çağdaşlaşmaktır.
Cumhuriyet; Yazardır, çizerdir. Sanattır, sanatçıdır.
Cumhuriyet; Milliyetçiliktir her türlü ırkçılığı reddeder.
                          Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına
                           TÜRK milleti denir. Diyebilmektir.
 
 
 
 
Cumhuriyet; Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler,
                          meczuplar Memleketi olmaz diyebilmektir.
Cumhuriyet; Devletçiliktir, milli varlıklara sahip çıkmaktır.
Cumhuriyet; “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.” Diyebilmektir.
Cumhuriyet; SERV’ i yırtıp atmak LOZAN’I yapmaktır.
Cumhuriyet; Komşularıyla barış içerisinde yaşamak,
                    “Yurtta barış dünyada barış” diyebilmektir.
Cumhuriyet; Türkçe okumak, yazmak demektir.
Cumhuriyet; Devrimciliktir, çağdaşlaşmaktır, bilimdeki değişim ve
                         gelişimi takip etmek sürekli yenilik yapmak demektir.
Cumhuriyet; Önce milli irade önce millet demektir
Cumhuriyet; Ya İSTİKLAL ya da ÖLÜM diyebilmektir.
Cumhuriyet; Laiklik, dindara saygı, başka İnançlara ve
                     inançsızlığa tahammül etmek demektir.
Cumhuriyet; Monarşik, Otoriter, tek adam yönetim mantığını reddetmek
                        Demokratik parlamenter yönetimi kabul etmek demektir. 
Cumhuriyet; 1936 yılında ATATÜRK’ün ifadesiyle aya gidecek ayaklar
                       arasında TÜRK ayaklarını görebilme hayalidir.
        
        
 
Değerli Katılımcılar;
        
         Cumhuriyet 94 yıldır bizlere sayısız olanaklar sundu ancak; bugün geldiğimiz bu günlerde eğitimden, adalette, dış politikadan, ekonomiye 140 yıllık parlamenter sistemden üniter yapımıza kadar her türlü kazanımımız tehdit altındadır.
        
Bu tehdide karşı cumhuriyetle ve demokrasiyle sosyal adaletle ve hukuk devleti ile buluşturan irade bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden CHP’li kadrolarında mevcuttur.
Bugün ise bizler; Bu nedenlerden dolayıdır ki Atatürk cumhuriyetinin vatandaşları olarak aynı yurdu paylaşmamız erdemini, darbelere, teröre, ayrışmaya ve bölmeye dair her türlü senaryonun üzerine karanlıkla gidiyor. 
Ulus devler bilinciyle yaşatmaya ve yaşamaya çalışıp dil, din, ırk farklılıklarını ulusal toplum zenginliğimiz olarak görürüz.
 Ayrıca;
Emperyalistlerin ve işbirlikçilerin karşısında CHP olarak dik durup inadına barış, inadına demokrasi, inadına özgürlük diyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle ulusal varlığımızın ve beraberliğimizin en anlayışlı dayanağı demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin darbelere her türlü sivil vesayete ve tek adam yönetimine karşı katılımcı parlamenter, özgürlükçü demokrasinin temeli, Türk milletinin yeniden doğuşu olan cumhuriyet’imizin 94. kuruluş yıldönümünü kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşıyoruz. Bayramımız kutlu olsun!  Gelecek bizimdir bizim olacaktır.
 
 
 Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacak Türk yurttaşının hak ettiği, mutlu, huzurlu, yarınından endişesiz, güvenli, onurlu milletler seviyesini yakalayıp, Atamızın da söylediği gibi TÜRKİYE “Münasır devletler seviyesine çıkacaktır.”
         ATAM NE SENDEN VAZGEÇECEĞİZ NEDE ESERLERİNDEN
Dünya döndükçe Anadolu var oldukça Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti var olacak Cumhuriyet Bayramımızı da sonsuza dek kutlayacağız.
         Sözlerime son verirken Cumhuriyet Bayramımızı yürekten kutluyor, ülkemizin kuruluşunun mimarı başta Ulu Önderimiz Baş Komutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda şehit ve gaziler olan yurttaşlarımızın ve Cumhuriyet’in çalışkan millet iradesini temel alan yürekli ve onurlu kadrolarını saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyoruz hepinizi saygıyla selamlıyoruz.” Dedi.
Konuşmaların ardından program sona erdi.
 

Bu haber 807 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com