21.10.2017
ARTVİN’DE BİR İLK GAZETECİLİK BÖLÜMÜ 2017-2018’DE EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLADI Artvin’de ilk kez lise düzeyinde Gazetecilik Bölümü Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açıldı. Yerel gazetecilikte kalite ve niteliğin artırılması, gazetecilik mesleğinin alaylı çoğunluktan, okullu, bilinçli, doğru yapılması için başlatılan çalışma ve girişimler nihayet bu yıl hayata geçmiş oldu.

  Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin 2012 yılında kurulduğundan beri valilik makamı ziyaretlerinde dönemin tüm valilerinden ilk isteği Artvin’de lise düzeyinde gazetecilik bölümünün açılması oldu. Tüm valiler bu düşünceye olumlu yaklaşarak çalışma yaptı.

GAZETECİLİK MESLEĞİNE HOŞ GELDİNİZ GENÇLER!
Son olarak 2016 yılı ekim ayında, bir yıl önce göreve başlayan Vali Ömer Doğanay’ı ziyaret eden Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) bu projeyi kendilerine iletti. Vali Doğanay, bu düşüncenin çok yerinde ve faydalı olduğunu belirterek, bölümün açılması için elinden geleni yapacağını söyledi. Kısa sürede Artvin’de ilk kez “Gazetecilik Bölümü”  Vali Doğan ay’ın büyük desteği ile açılmış oldu.
Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılan Gazetecilik Bölümü” 13 öğrenci ile 2017-2018 Yılı Eğitim ve Öğretim yılında ders başı yapmış oldu. Bölümün açılması nedeniyle Artvin Faal Gazeteciler  Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Yönetim kurulu Üyesi Hatice Nur Ersöz,  08 Haber  gazetesi ve Radyo 08 FM’in sahibi Sedat Varan, Okul Müdürü Orhan Sevim’i ziyaret ederek, hayırlı olsun dedi.
SAYIN VALİMİZE BİR KERE DAHA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Bu bölümün açılması için çok yoğun çalışma yaptıklarını anlatan AFGAD Yönetim kurulu Üyesi gazeteci Hatice Nur Ersöz,”Artvin’de yerel gazeteciliğin daha kaliteli, nitelikli ve daha güzel yapılması için gazetecilik bölümünün açılmasını talep ettik. Bu talebimiz 5 yıl boyunca yetkililere sürekli olarak iletildi.  Dönemin valilerine, İl Milli Eğitim Müdürlüklüğüne konuyu sürekli ilettik.  Bütün valilerimiz bu düşünceye destek verdi. Son olarak Valimiz Sayın Ömer Doğanay’ın Artvin’e atanması nedeniyle dernek olarak ziyaretine gittiğimizde yönetim olarak konuyu kendilerine ilettik. Sağ olsunlar hemen gerekenin yapılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne talimat verdi. Ankara ile görüştü, kısa sürede bu bölümün açılmasını sağladı. Buradan kendilerine bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.
GAZETECİLİĞİN FELSEFESİ “MESLEĞİNİ SEVMEK”
 Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, “ Gazetecilik zor ve sorumluluk isteyen,  felsefesi  “mesleği sevmek” olan, dürüstlük, doğruluktan taraf, halkın, haklının yanında olunması gereken zor olduğu kadar çok keyifli güzel bir meslektir. Bu mesleğin bilinçli, doğru yapılması çok büyük önem arz etmektedir.  Bu nedenle böyle bir bölümün açılması bizleri çok memnun etmiştir.
BU OKULUN TEMELİNİ YEREL MEDYA ATMIŞTI!
Ayhan Şahenk Anadolu Teknik Lisesi’nin yapılmasında 08 Haber gazetesin yani yerel medyanın çok büyük etkisi olmuştur.   O tarihte okulların açılmasına rağmen eski okulda tadilat bitmemiş, çok büyük sorunlar yaşanmıştı. Manşetten verdiğimiz haber bu okulun temelini atmıştır. 
Şimdi de gazetecilik bölümünün açılmasında dernek olarak küçükte olsa katkımız olmuşsa bu bizi çok mutlu eder.   Yeni eğitim- öğretim yılında Bölümün açılmasını hızlandıran ve açılmasında büyük desteği olan Sayın Ömer Doğanay’a,  bu düşünceyi ortaya atan ve emeği geçen Hatice Nur Ersöz’e,  Kurucu başkanımız Yaşar Kars’a, şimdiki başkanımız İsmet Başar’a, tüm yönetim kurulu üyelerimize, dernek üyelerimize çok teşekkür ediyorum.   Metin Yazarlığı ve Foto Muhabirliği bölümü bu yıl 13 kişi ile eğitime başladı. 4 yıl sonra 2021 yılında ilk mezunlarımızı vermiş olacağız. 
Bugün gazetecilik sektörü kalifiye personel bulamıyor. Çalışacak personel alınıyor, zaman içinde hem yaparak hem çalışarak iş öğretilmeye çalışılıyor. Bu da büyük sıkıntılara neden oluyor. Bu bölüm yukarıda bahsettiğim sorunu kökten çözecek. Gazeteciliği tercih eden 13 öğrencimizi kutluyor, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında başarılar diliyorum.”dedi.
Okul Müdürü Orhan Sevim, kendisini ziyaret eden konuklarına teşekkür ederek; “Bu bölümün açılması için sizin yoğun gayretlerinizi yakından biliyorum. Okulumuza güzel bir bölüm kazandırıldı. Bundan dolayı çok mutluyum. Hemen gazetecilik atölyesi oluşturmaya çalıştık. Ben de Sayın Valimize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, size ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.
Daha sonra yeni oluşturulan gazetecilik bölümü atölyesi, bölüm öğrencileri ile birlikte ziyaret edildi. Burada öğrencilerle sohbet edilerek, bu bölümü tercih ettikleri için teşekkür edildi. Atölyede günün anısına ilk fotoğraf çekinildi.  Son olarak bölüm öğrencileri ile sınıflarında bir araya gelindi.  Ziyaretin ardından AFGAD yöneticileri okul Müdürü Orhan Sevim ve öğrencilere teşekkür ederek okuldan ayrıldı.

Bu haber 891 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com