19.10.2017
YILIN SON KORRDİNASYON TOPLANTISINDACANKURTARAN DAMGASI Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017 yılı dördüncü dönem toplantısı yapıldı. Artvin İl Koordinasyon Kurulu, Vali Ömer Doğanay başkanlığında toplandı. Yılın son koordinasyonuna Cankurtaran Tüneli damga vurdu. 2017 yılı sonuna kadar Cankurtaran araç geçişlerine açılacak. 2018 yılında cankurtaran geçidinden geçilmeyecek. Artvin halkı bunu müjde olarak alırken 7 yıldır bir türlü açılmayan tünelin yine açılıp açılmayacağını 2 aylık zaman dilimine bırakarak öğrenecek.

 Yılın son Koordinasyon Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Vali Doğanay, 2017 yılının dördüncü dönemi itibarıyla ilde 266 projenin uygulandığını söyledi. Bu projelerin toplam bedelinin 8,2 milyar lira olduğunu, tahsis edilen toplam yıl ödeneğinin 1,1 milyar, gerçekleşen harcamanın ise 551 milyon lira olduğunu belirtti. Doğanay, şunları kaydetti:

 "Dönem itibariyle ilimize tahsis edilmiş ve yaklaşık % 53’ü harcanmış olan 1,1 Milyar TL´lik ödeneğin sektörlere göre oransal dağılımına bakıldığında, %  37,9´u baraj ve HES, %  17,2’si il ve devlet karayolu, %  12,3´ü il özel idaresi, %  6,3’ü tarım ve hayvancılık, %  6,1’i milli eğitim, %  5,8’i enerji nakil hatları, %  2,7’si ormancılık ve milli parklar, %  2,5’i yükseköğretim, %  2,2’si gençlik hizmetleri ve spor, %  7´sinin de geri kalan diğer alanlarda uygulanan projeler için tahsis edildiğini görmekteyiz.”
 Uygulanan 266 adet projenin dönem itibariyle 47 adedinin tamamlandığı belirten Doğanay, “ 181’inin çalışmalarına devam edildiği, 33 adet projenin ihale aşamasında olduğu ve 5 adet projeye de henüz başlanmadığı görülmektedir.” dedi.
- KÖYDES ÖDENEĞİ İKİ KAT ARTTI
 Doğanay, Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında 2005-2017 döneminde Artvin´e 253 milyon 691 bin 549 lira ödenek tahsis edildiğini ve bu dönemde uygulamaya alınan 2 bin 619 projenin tamamlandığını bildirdi.
 KÖYDES kapsamında önceki yıllara göre ödeneğin iki kat artırılarak Artvin´e tahsis edildiğini belirten Doğanay, şunları söyledi:
 “KÖYDES Projesi’nin uygulamaya alındığı 2005 yılından toplantı dönemine kadar olan dönemde (2005-2017)  köylerimizin başta yol ve içme suyu olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 2 bin 619 adet proje uygulamaya alınarak tamamlanmıştır. Bu projelerin 2 bin 11’i köy yolları, 566’sı içme suyu, 35’i sulama, 4’ü altyapı ve 3’ü de atık su alanında uygulanmıştır.
Önceki yıla göre iki kat artırılmış olan 2017 yılı ödeneği ile köylerimizin ihtiyacı olan hizmetlerin ifasına yönelik çalışmalar kapsamında, dönem itibariyle, 183’ü köy yolu, 23’ü içme suyu ve 5’i de sulama suyu olmak üzere toplam 211 adet proje uygulamaktadır.  Bu projelerin; 144’ü tamamlanmış (129’u köy yolu, 14’ü içme suyu, 1’i sulama suyu), 40’ının yapım işine devam ediliyor, 25’ine başlanmamış, 2’si ise ihale aşamasında bulunmaktadır” diye konuştu. Toplantıda daha sonra yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri, yürütülen projeler hakkında bilgi verdi.
 CANKURTARAN YILIN SON KOORDİNASYON TOPLANTISININ KİLİT KONUSU OLDU
SORUYU GAZETECİLERDEN ÖNCE HOPA TİCARET ODASI BAŞKANI AKYÜREK SORDU
Yılın son Koordinasyon toplantısında en çok merak edilen konu yine Cankurtaran Tüneli’nin ne zaman hizmete gireceği idi.  Konuyla ilgili soruyu Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek sordu. Sorunun sorulmasıyla salonda bulunanların tebessüm etmesi üzerine Vali Doğanay,” Burada bulunan herkesin ortak sorusu Cankurtaran’dı.
Hopa Ticaret Odası Başkanı sorunca herkesin sesi olmuş oldu. Cankurtaran Tüneli’nden ne zaman geçilecek sorusunun en önemli soru olduğunu söyledi.
2017 YILI İÇİNDE CANKURTARAN ARAÇ TRAFİĞİNE AÇILACAK
Bunun üzerine Bayramçavuş;  Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, “2017 yılı içinde tünelden araçların işleyeceğini söyledi ancak kesin tarih vermedi. Verilen cevaptan anlaşılan, 2 ay içinde araçların tünelden geçeceği ve 50 yılı aşkındır çekilen çilenin 2018 yılına girmeden sona ereceğini söyledi.
 Gazeteci Aydın Tatar, bu yıl Hopa Kemalpaşa arasında meydana gelen kazalara dikkat çekerek; “Samsun Hopa arasında 3 aylık süreçte 23 kaza meydana gelmiş. Hopa Kemalpaşa Sarp arasında 74 kaza olmuş.  Limanköy Tüneli çıkışında 15 kaza meydana geldi. Orada su birikintisi oluyor. Bu konuda bir çalışma iyileştirmenin yapılıp yapılmayacağını, bunun yanında karayoluna yakın yerde taş ocağının işletilmesi nedeniyle yolun zarar gördüğü kirlendiğini, bunun için bir şey yapıp yapmayacaklarını sordu.  
Bir başka gazeteci Şavşat-Artvin yolunda aracın üstüne taş düşmesi sonucu aynı aileden 3 kişinin öldüğünü Varyant, Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli yollarının çok büyük tehlike saçtığını, bunun için bir çalışma yapılıp yapılmayacağını, trafiğe yeni açılacak olan Şavşat çevre yolunun giriş ve çıkışlarında kavşak bulunmadığını bununda yeni kazalara davetiye çıkaracağını, bu düzenlemelerin ne zaman yapılacağını sordu... 
Bölge Müdürü Bayramçavuş, “Artvin Şavşat yolunda çok üzücü bir kaza yaşandı. Aracın üzerine düşen taş 400 metre yukarıdan gelmiş. Ama biz taş düşen yerlere maliyeti ne olursa olsun çelik ağlar koyacağız. Yolları güvenli hale getireceğiz.” dedi.
DSİ’NİN TAŞKIN KORUMALARI HATALI, SELLERE NEDEN OLUYOR!
Artvin’de ne zaman yağmur yağsa herkesin yüreğinin ağzına geldiğini, sürekli derelerin taştığını, bunda hatalı dere taşkın korumalarının önemli rol aldığını iddia eden gazeteci Sami Özçelik; “DSİ’nin en çok iş yaptığı para harcadığı projeleri taşkın koruma. Ancak hatalı yapılan taşkın korumalar bu taşkınlara neden olmakta.
Çünkü dere yatakları daraltılıyor ve 90 derece dik beton duvarların içine alınan dereler hızlanıyor. Kıvrımlar ortadan katlığı için dere akış rejimi bozuluyor. Bununla ilgili bir rapor tutuyor musunuz? Ben bunu Sayın Bakan’a da söylemiştim. Her yağmur yağdığında Arhavi, Hopa, Borçka sel altında kalıyor. Bunun çözümü ne olacak sorusunu sordu.
DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak,”Bu projeler uygulanırken özel tapulu şahıs arazilerine denk geliyoruz. Bu nedenle dere yatakları daralıyor veya kıvrımlarına girilemiyor.”dedi.
 
 Valilik Çoruh Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, kaymakam,  belediye başkanları, muhtarlar, basın mensupları ile DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu ve diğer yatırımcı kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bu haber 1070 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com