17.10.2017
YUSUFELİ’NDE ÂŞIKLAR GECESİ DÜZENLENDİ Yusufeli Belediyesi, Türk halk edebiyatının en önemli öğelerinden biri olan âşıklık geleneğini Karakucak Güreşleri kapsamında düzenlediği Âşıklar Gecesi etkinliğiyle yaşatıyor.

 Yusufeli Belediyesi 2010 yılından beri bu coğrafyada yüzyıllardır var olan âşıklık geleneğini Karakucak Güreş etkinlikleri içerisinde yer vererek yeni nesillere aktarıyor. Gelenek haline getirilen Âşıklar Gecesi’ne halk aşıklarımızdan Âşık Gülhani, Âşık Kul Nuri, Erol Şahiner, Âşık Ahmet Poyrazoğlu ve Âşık Rahim Sağlam katıldı. Âşıkların arasında yapılan atışmalar ilgiyle izlendi. İzleyiciler arasında her yaştan insanın olması ve bu geleneğin yaşatılması, kültürel yozlaşmanın önüne geçilmesi adına umut verici olduğunu ifade eden Başkan Aytekin, “ Bizler bu hikayeye başlarken bu kadar uzun zaman sonra bu kültür Yusufeli’nde tekrar canlanabilir mi diye bir kaygıyla başlamıştık. 2010 yılından beri görüyoruz ki hemşerilerimiz bu kültüre ilgili, ozanlarımız Yusufeli’ne gelmek adına da gayet mutlular. Bizlere de buna el vermek, el tutmak düşer. Etkinliklerimiz yarın Karakucak Güreş sahasında gençler ve büyükler kategorisi güreşleri ve Yusufeli En İyi Bal Yarışması’yla devam edecek.  Festivalimize destek veren sponsorlarımıza, Yusufelili esnaf kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum.“ dedi.

Geceye Yusufeli Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, belediye meclis üyeleri, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Çay TV’den canlı olarak yayınlanan gecede âşıklara günün anısına Yusufeli Belediyesi tarafından plaket takdim edilerek ve belediye yayınlarından hediye edildi.
Gecenin sponsorluğunu Ak Şeker İnşaatın sahibi Yakup Şeker yaptı.
 

Bu haber 651 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com