12.10.2017
GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEK PROJESİNDE SKANDAL! Artvin merkezde "Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi" kapsamında 14 genç çiftçiye 84 damızlık düve hibe edildi.

 

Ancak hibe edilen düveler söz verilen ve daha önce dağıtımı yapılan cins düveler olmayınca hak sahipleri bunu kabul etmedi. Elde ve arabada kalan hayvanlar asıl hak sahiplerinin yerine yedeklerine verilerek arabadan indirildi. Asıl hak sahipleri ise tüm bu yaşananları skandal olarak niteledi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2017 yılı “Genç Çiftçi Hibe Destek” projeleri kapsamında Artvin’de damızlık düvelerin dağıtımı başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlükleri aracılığıyla Artvin merkez ve ilçelerinde “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında hak kazanan çiftçilere hibe düvelerini teslim etmeye başlandı.
DÜVELERİ GÖREN HAK SAHİPLERİ ŞOK OLDU!
Ülkemizin farklı bölgelerinden TIR’larla getirilen düvelerin ilçelere dağılımı yapıldı. Artvin Merkez ve bazı ilçelerinde gelen hayvanların kalitesine yönelik eleştirilerde beraberine geldi. Bazı ilçeler hayvanların sözleşmede yazan yaşlarından cinslerinden farklı olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Artvin merkezde ise hayvan pazarında dağıtımı yapılmak istendi. TIR’ın kasaları açılmasıyla hayvanları gören genç çiftçiler adeta şok yaşadılar.
ASIL HAK SAHİPLERİ ALMAYINCA…
Hibe kapsamında montofon, simental ya da bunların melezleri olması gerekirken yerli hayvanın geldiği iddia ettiler. Hatta çoğu çiftçi hayvanları kalitesi düşük ya da yaşları küçük olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. İki gün dağıtım yapamayan yetkililer en sonunda çareyi yedeklere şans vererek buldu.
BU SKANDALIN İZAHINI KİM YAPACAK?
Yaşanan bu kiriz halen daha devam ederken “Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi” kapsamında uzun süre düvelerini bekleyen genç çiftçiler bekledikleri düvelere kavuşamamanın üzüntüsünü yaşadılar.   Çiftçiler, “ Daha önce dağıtılan hayvanlar simental, montof cinsi düvelerdi.
Bize de aynısı verileceği söylendi. Ancak gördük ki gelen hayvanlar bize vaat edilen, söylenen, daha önce dağıtılan hayvanlar değil. Bu bizi çok üzdü. Devlet baba birine yaz birine kış yapmaz. Nasıl ki bundan önce cins hayvanlar dağıtıldı, bize de aynısı vermeleri gerekir. Bundan dolayı şartlara uymadığı için hayvanları almıyoruz.” diyerek sitemde bulundular.
 
BURADA SORULMASI GEREKEN SORULAR
1- Şartnamede belirtilen cins ve yaşlarda düveler neden verilmedi?
2-Şayet şartname ve verilen sözlerde belirtilen düveler elinizde bulunmuyordu ise dağıtım öncesi bu konuya açıklık getiren bir açıklamayı neden yapmadan dağıtıma çıktınız?
3 -Getirdiğiniz hayvanları yedeklere vererek nasıl bir çözüm bulmuş oldunuz?
4- Asıl hak sahiplerinin gasp edilen haklarını nasıl ve ne zaman iade edeceksiniz?
5- Alırsanız da bu almasanız  bu, almasanız yedeklerinize veririz. Siz de hakkınızı kaybetmiş olursunuz iddiası doğru mudur?  Devletin vatandaşına verdiği söz senettir. Bu sözü ne zaman yerine getireceksiniz?
6- Projede belirtilen smental ve montof düvelerin fiyatlarının 6 bin TL’den sayıldığı, son olarak asıl hak sahiplerinin kabul etmediği, yedeklere dağıttığınız bu ırk olmayan sıradan ve küçük olan düvelerin fiyatları kaç TL’den hibe olarak sayıldı? Burada devlet zarara uğratılmış mıdır? Vatandaş kandırılmış mıdır?

 

7- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün konu ile ilgili Artvin kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bir basın açıklaması olacak mı? Açıkça örülen bu yaşanan mağduriyetin giderilmesi için bir çalışma yapılacak mı?

 

Bu haber 1876 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami Özçelik

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
bagdatli
Hayvanlar degerine göre alınıp verilmeli yapa 30000 TL versinler biz alırız 6 değil 7 olabilir hak yeni mesin
 bulent bagdatli -- 22.10.2017 14:16
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com