12.10.2017
SAĞLIKTA HASTALIKTA BİR ÖMÜR BOYU MUTLULUK BU OLSA GEREK Tarihte destansı aşklar vardır. İlk anda tanıştıklarında duydukları sevgi hep öylece kalır. İki insan gönül şahitliğinde birbirlerine söz verir. “Sağlıkta ve hastalıkta, acı günde tatlı günde, her daim bir olmaya, ömür boyu mutluluğa söz veriyoruz.” Bundan yaklaşık 50 yıl önce Sabri- Fehime Aymen çifti birbirlerine bu sözü vermişler. 50 yıl boyunca hep mutlu yaşamışlar. Çocukları olmamış. Çocuğumuz olmadı diye ayrılmamışlar veya bir gün olsun birbirlerini kırmamışlar, suçlamamışlar. Veren Allah, vermeyen Allah, amenna, başımızın üstüne demişler. Yeğenlerini büyütmüşler, çocuk sevgisini onlarla yaşamışlar.

 Fehime Teyze 81 yaşında, Sabri Amca 83 yaşında…  Yasan Yavuz Sokak’ta  eski mimari ile yapılmış evlerinde  ikisi de hasta olmasına rağmen, birbirlerine bakıyorlar. Sabri Amca yakın tarihte kısmı felç geçirmiş.  Fehime Teyze 6 yıldır volkır ve bastonlarla geziyor. Sabri Amca hastalanana kadar hep eşine bakmış. Şimdi eşi ona bakıyor.

BELEDİYEDEN KÜÇÜK BİR İSTEKLERİ VAR
Fehime Teyze’nin belediyeden bir isteği var. Hasan Yavuz Sokak’ta evlerinin yanından eski Kız Sanat Okuluna çıkan merdivenlerin  olduğu yerde duvarın üstünde duran ve dalları çok büyüdüğü için tehlike oluşturan ağacın budanmasını istiyor. Gövdesinde çürümeler oluştuğunu, aşırı rüzgarda dallarının elektrik tellerine değdiğini kırılması durumunda bahçelerine ve elektrik tellerine düşeceğini,  oradan geçenlere de büyük tehlike oluşturduğunu dile getirdiler.
Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Sami Özçelik, Derneğin etkinlikleri arasında yer alan  yaşayan çınarları ziyaret etkinlikleri kapsamında Fehime ve Sabri Aymen çiftini evlerinde ziyaret etti.  Bir akşam vakti çat kapı yapılan ziyarette ilk sözü Fehime Aymen aldı.  Dünü, günü, yarını kendi öz tarzı ile anlattı.
EŞİM 6 YILDIR BANA BAKIYORDU ŞİMDİ BEN ONA BAKIYORUM
“Ben Fehime  Aymen.  Bu akşam bizi ziyarete geldiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. İnanın ben 5-6 yıldır şu bahçenin dışına çıkmış insan değilim. 5-6 yıldır bu volkır ile gezebiliyorum. Eşim bana bakıyordu. O da yakın zamanda kısmı felç geçirdi. Şükür şimdi en azından ayağa kalkıp bastonuyla  evin içinde gezebiliyor. Şimdi ben ona bakıyorum. Yemeğimizi yapıyorum, sobamızı yakıyorum.  Kış geldi soğuk olmaya başladı.
SABRİ BEY BENİ BİR GÜN OLSUN KIRMADI, ÜZMEDİ.
Şimdi size en başından anlatayım. Sabri Bey ile nasıl evlendik. Bizim ev yukarıdaydı.  Hep peşime gezerdi. Bir gün ona dedim ki boşuna  peşimden gelme, ben sana gelmem. Ama sonra kaçtım. Büyük konuşmuştum. Ama aşk sevgi nedir bilmeden konuşursan öyle olur. Benim eşim çok yakışıklıydı. Yinede yakışıklıdır. Kalbi altın gibidir. Bir gün olsun beni üzmedi.  Evlendiğimiz yaklaşık 50 yıl oldu. Bir gün olsun birbirimizi kırmadık. O bana, ben ona gözümüz gibi baktık. Şimdi böyle sevgiler, böyle aşklar çok nadir bulunuyor. Hastalıkta ve sağlıkta bir ömür boyu diye verdiğimiz söz ile el ele gönül günüle yaşamaya devam ediyoruz. Allah ömür verdi, son güne kadar da böyle olacak. Hiç destek almadan her şeyini yapıyorum. 
ESKİDEN İNSANLAR DAHA CANDANDI DAHA YAKINDI
Bizim zamanımızda, gençlik yıllarımızda insanlar birbirlerine daha yakındı, daha candandı, daha samimiydi. Kültürümüzü, sanatımızı yaşatırlardı. Bayramlarda herkes coşku yaşardı.  O bayramlar bizi bir araya getirirdi. Horonlarımızı izlerdik, biz o coşkuya katılırdık. Ama şimdi insanlar birbirlerinden uzaklaştı. İnsanlık duyguları azaldı sanki. Eşim gazete okumayı çok seviyor. Bir çocuk bulamıyoruz ki gazete aldıralım.
Belediyeden 15 günde bir temizlik için geliyorlar.  Allah’a şükür ihtiyaçlı değiliz. Sadece insanlarımızı tanıdıklarımızı, dostlarımızı akrabalarımızı daha sık görmek istiyoruz. Bunun dışında ben ve eşim mutluyuz. Sizin gibi dostlar geldiğinde daha çok mutlu oluyoruz.”dedi.
6 YILDIR EŞİME BAKIYORDUM ŞİMDİ BANA EŞİM BAKIYOR
Sabri Aymen, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Eğitim Araçları Müdürlüğü bölümünde çalıştığını ve buradan emekli olduğunu belirterek;”Ben Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Araçları Müdürlüğünde çalıştım. Buradan emekli oldum.  6 yıl önce eşim hastalanınca ona bakıyordum.  8 ay önce ben hastalandım, eski sağlığım kalmadı. Şimdi bana eşim bakıyor. Hastalandıktan sonra çok fazla konuşamıyorum. Geldiğiniz için size teşekkür ediyorum.”dedi.
ARTVİN ENGELLİLER DERNEĞİ OLARAK ASIRLIK ÇINARLARIMIZA ZİYARETLERE DEVAM EDECEĞİZ
Ziyaret sonrası kısa bir açıklama yapan Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz,” Artvin Engelliler Derneği etkinlikler kapsamında yaşayan duayenlerimizi asırlık çınarlarımızı ziyaret ediyoruz. Artvin emekli kentidir. Yaşlı nüfusumuz çok fazla, gençlerimizi hep iş ve beyin göçüne kurban veriyoruz. Bu insanlar zaman zaman yalınız kalabiliyor.
Onları evlerinde ziyaret etmek, dertlerini,  isteklerini,  dinlemek, onlarla gönül sohbetleri etmek gerçekten bizi mutlu ediyor. Artvin Engelliler Derneği gerek engelli aileleriyle gerek asırlık çınarlarımızla sohbet etmeye, evlerine çat kapı ziyaret gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Onların bizden, bizim onlardan en küçük bir beklentimiz yok.  Ama bizim onlardan öğreneceğimiz çok şey var.
TEK İSTEKLERİ “BİZİ UNUTMAYIN ARADA GELİN YÜZÜZÜNÜ GÖRELİM
Tek istekleri gelin yüzünüzü görelim, konuşalım, biz varız, yaşıyoruz. En kötü şey unutulmaktır diyorlar. Hepimiz nasıl ki engelli adayıyız, aynı şekilde bizde yaşlanacağız. Bahçenize neyi ekerseniz onu biçersiniz.  Sonra ne varsa asırlık çınarlarımızda var. Sevginin, insanlığın dürüstlüğün, Artvin kültürünün otantiğidir onlar. Yaşamları, konuşmaları, özleri, sözleri birdir, bu güzel eli öpülesi insanların. Ziyaretlerimiz bundan sonra da devam edecek.”dedi.

Bu haber 1111 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com