10.10.2017
TAKSİCİ ESNAFI KALENİN BİR AN ÖNCE TURİZME AÇILMASINI BEKLİYOR Artvin merkez taksi esnafı bir an önce Atatepe ve Artvin Kalesi’nin turizme açılmasını istiyor. Her gelen valiye bu isteklerini aktaran taksici esnafı, Artvin’e gelen yerli ve yabancı turistin merkezde en çok Atatepe ve Kale’ye gitmek istediğini belirtiyor.

 Önceki valiler; Kemal Cirit ve Muhterem İnce zamanında ciddi çalışmaların yapıldığı Artvin Kalesi’nin turizme açılması projeleri şimdilik yerinde sayıyor. Ömer Doğanay’ın Artvin Kalesi ile ilgili düşüncelerini henüz bilmediklerini belirten taksici esnaflarından Muhsin Arslan; “Artvin’de kale mutlaka turizme kazandırılmalı. Ben 60 yaşını geçtim.

Hayatımda 2 kez o da şansa kaleye çıkabildim. Türkiye’nin hiç bir yerinde kale gibi tarihi yerler insanlara yasaklanmamıştır. Bu Artvin’de kaleler bile insanlara yasaklanmış. Kale ve Atatepe turizme kazandırılsa bundan hem Artvin, hem turizm hem de bizim gibi Artvin esnafı kazançlı çıkar ifadelerine yer verdi. Atatepe ile ilgili gelişmeler ise Artvin Belediyesi’nin burada bulunan tesisi iki kez ihale etmesine rağmen sorunların çıkması nedeniyle belediyenin işleteceği netleşti.
Artvin taksici esnafı bugün olduğu gibi geçmişte de konuyla ilgili dikkat çekici etkinlik ve söylemlerde bulunuyordu.  2015 yılında Kahvecioğlu Vakfı kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Sıtkı Kahvecioğlu’na plaket vererek bu tarihi ve turizm değeri yüksek tesislerin açılması için dikkat çekmişlerdi.
ARTVİN KALESİ TARİHİ
 Artvin Kalesi, İlimiz Çayağzı Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Erzurum–Samsun karayolunun Artvin şehir merkezine çıkış sağlayan noktasında, Çoruh Nehri üzerinde bulunan Artvin Köprüsü’nün karşı yanında, ırmak tabanından 70 m yükseklikte ana kayaya bağlanmış konumdadır. Kale içerisinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Çoruh Nehri kıyısında Artvin şehrinin girişindeki bu kale, Bagrat (Gürcü) Kralı Büyük Oşet tarafından 937’de yaptırılmıştır. Kalenin eski ismi Livana idi. Bu kalenin kalıntıları üzerine VI. yüzyılda Osmanlılar yeni bir kale yaptırmış ve çeşitli dönemlerde de onarılmıştır. Küçük bir kale olup, kente girişi kontrol altında tutmaktadır. 2004 yılında restorasyonu yapılmış ve 2012 yılı içerisinde de Kalenin Işıklandırma projesi tamamlanmıştır. Askeri Bölge içerisinde yer aldığından, nizamiyeye bilgi verip, bir asker refakatinde ziyaret edilebilmektedir.

Bu haber 578 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com