04.10.2017
HAYVANLARINA HUZUR VERMEYEN TOPLUMUN HUZUR BULMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR Hayvan Severlerden Dünya Hayvan Hakları Günü Açıklaması. Artvin’de sokak hayvanlarına verdiği destek ve mücadelesiyle büyük beğeni toplayan Emel Meriç, 4 Ekim Dünya Hayvanları Korumu Günü münasebetiyle bir açıklama yayınladı.

 Meriç açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Doğanın sadece yeşilden ve ormandan ibaret olmadığının bilincinde olan insanlar için ekosisteme dâhil olan her canlı önemlidir.

Tüketim alışkanlıklarımız, lüks bağımlılığımız ve değiştirdiğimiz iklimler yüzünden her yıl birçok hayvan türünün neslinin tükenmesine sebep oluyoruz. Hayvanların hakkını savunmadan, doğanın hakkını savunmak yeterli değildir.
Bu anlamda hayvan haklarını korumak isteyen kişiler ilk önce 1822 yılında İngiltere´de bir araya gelirler. Daha sonra
Hollanda´da Hayvan Koruma Federasyonu kurulur ve 4 Ekimi hayvanları koruma günü ilan ederler.
Gelişmiş ülkelerde hayvanlarla ilgili kanunlar ve yaptırımlar oldukça etkindir ancak ülkemizde hayvan haklarının bilincinde olmayan bir toplum için kutlama yapılacak pek bir şey olmadığı görülmektedir. Hayvanların acı çekmelerine, ölümlerine sebep olan tüm kişi ve kurumlar bilmelidir ki: Ülkenin birçok yerinde hayvan hakları için mücadele veren hayvanseverler için; 5199 sayılı yasa 4 taksitle ödenebilen kabahatler kanunundan çıkıp ceza kanununa girinceye kadar benzin istasyonlarında bile bulunan yaban hayvan koleksiyonculuğu bitinceye kadar, sınırlarımızda tutsak yunuslar özgürlüğüne kavuşuncaya kadar
*Hayvanlı sirkler, dövüşler yasaklanıncaya kadar sokak hayvanlarına yönelik şiddet bitinceye kadar mücadele etmeye devam edeceklerdir. 365 gün boyunca hayvanların işkencelerine el birliğiyle son vermedikçe, bunca eziyeti göstermelik bir güne sığdırmaya çalışılması kabul edilecek bir şey değildir.
Hayvanlarına huzur vermeyen toplumun huzur bulması mümkün değildir. Ne olursa olsun her türlü şiddete karşı durmadıkça gazetelerde televizyonlarda kadın ve çocuk cinayetlerini, katliamları görmeye devam edeceğiz. Hayvanlara karşı davranışınız sizin ne kadar insan olduğunuzun en önemli göstergesidir. Beslediğiniz veya sokakta rastladığınız canlara iyi davranın. Kış aylarında hayvanların beslenmeleri hayatta kalmaları açısından çok önemli bu nedenle evlerinizin, iş yerlerinizin önüne mama ve su koymanız vicdanınızın göstergesi olacaktır.”dedi.

Bu haber 545 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com