02.10.2017
ARTVİN’DE İPTAL EDİLEN 50 EDİLMESİ DÜŞÜNÜLEN 20 HES’İN ADILARI NEDİR VE YERLERİ NEREDEDİR? Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Şavşat’ta düzenlenen Cittaslov şehirleri koordinasyon toplantısında söz alarak, özellikle çevre konusundaki hassasiyetinden söz ederek, Artvin’de daha önce 50 HES projesinin iptal edildiğini, şimdi de 20 HES’in daha iptal edilmesinin gündemde olduğunu söyledi. Bu sözlerinden dolayı da Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı aynı zamanda Cittaslow Türkiye Koordinatörü olan Tunç Soyer, Milletvekili Kışla’ya teşekkür etti.

 Milletvekili Kışla’nın iptal edilen ve edilecek HES’lerin toplamı 70 olduğunu, resmi rakamlara göre geriye 50 HES’in daha olduğunu anımsatan çevreciler, hangi HES’lerin iptal edildiğini ve hangilerinin iptal edileceğinin bilgisini açıkça vermesini istedi. Çevreciler;

BU DOĞA SADECE ÇEVRECİLERİN DEĞİL!
“Bu doğada sadece çevreci diye adlandırdıkları biz yaşamıyoruz. Bu doğada gözle göremediğimiz trilyonlarca mikro canlı yaşıyor ve gözle görebildiğimiz milyarlarca canlı, yaban yaşamı, insan, bitki, kısaca ekosistemin kendisi de canlıdır. Şimdi Sayın Kışla’dan daha önce iptal edilen 50 HES’in hangileri olduğu isim ve yerlerini, bunun yanında iptal edilecek olan 20’sinin isim ve yerlerini istiyoruz.
ARDANUÇ’A HES GİRMESİN HES’SİZ TEK İLÇE OLARAK DOĞA MÜZESİ AMAÇLI KALSIN!
Ayrıca, Artvin’in tüm ilçelerinde Ardanuç hariç, bir şekilde HES’ler gündemi meşgul etmekte ve doğayı tahrip etmektedir. Ardanuç ilçemizde henüz hiç HES yapılmadı veya başlanmadı. Doğa müzesi amaçlı HES’siz bir yerimiz kalsın. Böyle bir şansımız henüz varken, Ardanuç’a HES sokmayalım. Sayın vekilimizden bu konuda çalışma başlatmasını, halkın yanında yer alarak, onlarla konuşmasını istiyoruz.
Artvin’de resmi rakamlarla 121, gayri resmi olarak 170’in üstünde HES projesi olduğu söyleniyor. Bu projelerin yarısı bile uygulandığında Artvin’in doğası kökten bozulacak ve iklimin bile değişmesine neden olacak. Derelerin HES’lerle korkunç şekilde tahrip edildiğini anlatan çevre dostları, “ Nerede HES varsa orası her açıdan yok oluyor, ölüyor.
HES İNŞAATI BALABALIK DERESİNİ MAHFETMEYE YETTİ DE ARTTI BİLE
Son örneği, belki de dünyanın en güzel, en kaliteli suyuna ve alabalığına sahip olan ve adını burada yaşayan alabalıktan alan Alabalık Köyü’nün deresi mahvedildi, adeta yok edildi, dere yataklarına ise kayalar, molozlar boca edildiği için dere artık yok gibi bir şey. İnsan olan, azıcık yüreğinde merhameti olan buraya yapılanları gördüğünde kahrolur. Keşke Sayın Vekil oralara bir gitse de görse ki doğaya neler yaptılar. Yüzlerce yıldır akan pınar suyunu kaybettiler. Burada bulunan alabalık çiftliğinin yavru balık üreten suyunu altından geçirdikleri tünellerdeki patlatmalarla kaçırdılar ve bu su sonsuza kadar yok oldu.
Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili Sayın İsrafil kışla’nın bu konuda cevaplarını bekliyoruz. Unutmayalım k, nasıl ki başka dünya yok, başka Artvin’de yok.” ifadelerine yer verdiler.

Bu haber 1006 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 2 )
hes
DSİ yetkililerine bir sorum var hes projesi verirken ne gibi araştırma yapıyorsunuz dere güzergahında bir balık üretim tesisi varsa onun akibeti hakkında .araştırma yapmazsınızki ankaradan masa başından projeyi firmaya verirsiniz hayırlı olsun dersiniz zaten.mağdur olan kurumunuza başvursa bu hukuki meseledir cevabı verirsiniz.Arhavide 3 yıldır inşaatı devam eden firmalar var çıkarmış olduğu harfiyatı anlaşmanızda başka alana taşıması gerekmekteydi ama on binlerce ton harfiyat dereye dökülmüştür çünkü bu firmaları yerel kurumlar korkudan denetliyemez koltuğundan olmamak için.arhavi gibi coğrafi yapısı son derece tehlikeli olan bölgeye 12 tane projeyi onay verdiniz dsi olarak dağdaki çoban bile bu tehlikeyi görüyor ama sizden çoban bile olmaz
nadir papila -- 05.10.2017 22:40

Ardanuç'ta başlanmadığına göre HES kesin iyi birşey :)
 erdem -- 03.10.2017 11:42
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com