30.09.2017
VE BEN VE ŞAVŞAT Artvin’in yetiştirdiği önemli şairlerden ve değerlerimizden biri olan ve türküsü de yapılmış olan “Dilfez” şiirinin şairi emekli Öğretmen Yalçın Temiz, Şavşat Devlet Hastanesi penceresinden görünen köyüne bakarak çocukluğu, gençliğine doğru yolculuğa çıktı. Bunları kaleme alarak çok güzel bir anı özetini çıkardı. İşte o yazısı; “Şu an içinde bulunduğum Şavşat Devlet Hastanesi penceresinden bizim köye doğru bakarken anımsadım. Bilmem anlatmış miydim?

 1967 yılı olmalı. Şavşat Ortaokulu öğrencisiyim. Köyümüz ilçeye 10 kilometre. Okul açılımından kar yağımı olan Aralık ayına kadar her gün köyden günlük gelip gitmemiz gerekiyor. Sabahın altısında yatağımda annemin elleriyle sarsılıyorum. " Kalk oğlum saat altı. Okula geç kalacaksın" Apar topar yatağımdan fırlıyorum. Gözlerimi ovuşturarak sabahı test ediyorum. Anamın kaynattığı(varsa) bir kase süte birazcık ekmek doğrayıp mideye indiriyorum. Alelacele elbiselerimi takıştırıp sarı şeritli ay yıldızlı öğrenci kasketini de örtündüğüm gibi kendimi evden dışarı atıyorum. Sonra geri dönüp unuttuğum kitaplarımı koltuğuma sokuşturuyorum. Komşu çocuklar benden önce davranmışlar. Adımlarımı sıklaştırarak yetişiyorum onlara.

Yaklaşık iki saat sonra okulumuza varıyoruz. Az sonra çalan zille sıra olup sınıfımıza uyurgezer durumda giriyoruz. Sırama oturduğumda bir rahatlıyorum ki sormayın gitsin. Öğretmenlerimiz ilk saatlerde ninni mi söylüyorlar, ders mi anlatıyorlar belli değil. Öğlen olduğunda cebimi yokluyorum. Babam harçlığımı vermeyi akıl etmişse ekmek fırınları önünde genellikle köyden gelenlerin oturup çeyrek ekmek içine azıcık helva koyup yedikleri bölüme geçip az buçuk karnımı kandırıyorum. Öğlenden sonraki dersleri de tamamladıktan sonra yine yollara düşüyorum. İki saat sonra köydeyim. Karanlık bastırmak üzere.
Daha içeri girmeden anam kapıda karşılıyor. Elinde bir dilim ekmek ve azıcık peynir elime tutuşturuyor. "Ah oğlum inekler, keçiler gelmediler. Bir bak, ara, bul" diyor. Ben garip düşüyorum orman yoluna. Karanlıktan da korkuyorum. Köpeğimiz Yumak´a bir lokma ekmek vererek yol arkadaşlığına razı ediyorum. Kırmızıkaya yakınlarında bulduğumuz inekleri Yumrudüzde rastladığımız keçilerimizle birleştirip gece yarısı eve geliyoruz. Sekiye uzandığımı hatırlıyorum.
Sabahleyin yine annem, yine sarsıntı, yine annemin yakarışları ve yol ve okul ve yıllar ve ben 62 yaşındayım ve ben Şavşat Devlet Hastanesi penceresindeyim…”

Bu haber 807 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com