13.09.2017
ALINAN HER COĞRAFİ İŞARET BÖLGE KALKINMASINA KATKI SAĞLAR. Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu Trabzon’da yapıldı. Sempozyum Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu(WIPO), Türk Patent ve Marka Kurumu, Gürcistan Patent Ofisi İşbirliği ve Trabzon Valiliği´nin katkılarıyla düzenlendi.

 Açılışa Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Patent  ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile diğer ilgililer katıldı. Sempozyuma Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Başkan Kurtul Özel iştirak etti.

 
Yapılan çalışmaylacoğrafi işaretli ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında bilinirliğinin artırılmasıyla, şehirlerin iktisadi açıdan büyümelerine katkı sağlanması amaçlanıyor. Sempozyuma, Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu (wıpo) temsilcileri ve Gürcü temsilcilerinin yanı sıra Azerbaycan, Moldova, Bulgaristan, Makedonya ile Romanya temsilcileri sunumlarıyla katılım sağladılar.
 
Programla ilgili açıklama yapan Başkan Kurtul Özel; “Yöresel ürünlerimizin iyi değerlendirilmesi, yerel anlamda istihdamın artırılması ve hayat standartlarımızın gelişmesi için yapılan bu çalışmalar,  bölgenin marka kimliğinin desteklenmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Bu anlamda biz de Oda olarak yaptığımız faaliyetler kapsamında Artvin’e ait 5 ürünün tescili için çalışma yürütüyoruz. Bölgede alınacak her bir coğrafi işaret, istihdam artışına ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlanacaktır.”dedi.
 
İki gün süren etkinlikte,  Türk ve Gürcü coğrafi işaretleri ile Trabzon ve çevre illerinin coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı.
 
 

Bu haber 852 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com