27.08.2017
BU FESTİVALİN KAHRAMANI SAF KAFKAS ARISIDIR! Borçka- Macahel (Camil) Havzasında bu yıl 16.´incisi düzenlenen "Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali" sona erdi. Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Borçka Kaymakamlığının organizasyonunda Gürcistan sınırında bulunan ve 6 köyü kapsayan Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv Alanı olan Camili (Macahel) havzasındaki Düzenli Köyünde gerçekleştirilen festivalde Saf Kafkas Arısı ve havzada üretilen balların tanıtımı yapıldı.

 Arı dölleme ve en güzel bal yarışması gibi etkinliklerin yapıldığı festivalde yöre halkı ürettiği balın stantlarda tanıtımını yaparak satışını yaptı.

Saf Kafkas Arısı ve bal tanıtımının yanı sıra kültürel etkinliklerin ve eğlencenin de yer aldığı festivalde vatandaşlar yöresel sanatçıların söyledikleri Türkçe ve Gürcüce şarkı ve türkülerle horon oynayarak festivalin tadını çıkardı.
 Açılış konuşmasını festivalin organizasyonu nu üstlenen Macahel Vakfı Başkanı Süleyman Köse yaptı. Köse konuşmasında Macahel’in özel konumunu, Türkiye’de ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olduğunu bir kere daha hatırlatarak ezelden geldiği gibi aynı şekilde ebediyete kadar bu şekilde korunması gerektiğine vurgu yaptı.
UNESCO TARAFINDAN BİYOSFER REZERV ALANI İLAN EDİLEN TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ALAN
Burada konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay Camili´nin UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı ilan edilen Türkiye’nin ilk ve tek alan olduğuna dikkat çekti..
Vali Doğanay, dünyanın en önemli üç arı ırkından biri olan Kafkas arı ırkının gen merkezi ve üretiminin bitki çeşitliliği ve endemik tür açısından Türkiye´nin en zengin yerlerinden biri olan Camili’de yapıldığını ifade ederek vadinin tanıtılması kadar buradaki doğal yapısının korunması ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasının da çok önemli olduğunu söyledi.
“İSTİRHAMIM, BU ÖZEL COĞRAFYANIN KORUNMASI VE BOZULMASINA İZİN VERİLMEMESİDİR”
Doğanay“ Camili bölgesi Allah’ın yeryüzünde yarattığı en güzel yerden biri. Allah’ın özel şifreleri var. Bunlardan birisi parmak izidir. 7 milyar insanın parmak izi farklıdır ve hiç birisi birbirine benzemez. Allah dünyayı çok güzel yaratmıştır.  Farklı güzellikler bahşetmiştir. Camili de böyle bir güzelliktir.  Benim yetkililerden istirhamım bu özel coğrafyanın korunması ve bozulmasına izin verilmemesi” diye konuştu.
Doğanay konuşmasını saf Kafkas arısını tanıtılmasına güçlü bir ekonomik değer haline gelmesine Kafkas Ana Arı üretimi ve pazarlanmasına yıllarca büyük destek Nihat Gökyiğit Vakfı’nın Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’e teşekkür ederek sonlandırdı.
Saf Kafkas arı ırkının korunması için Kafkas Arı Gen Merkezi´ni kuran Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’nın Başkanı Ali Nihat Gökyiğit de yaptığı konuşmada Türkiye’nin hiçbir yerinde Saf Kafkas arısının olmadığını dile getirerek şunları söyledi.
GÖKYİĞİT: “HERKESİ BURADAKİ DOĞAL ZENGİNLİĞİ YAŞATMAYA DAVET EDİYORUM”
 “Saf Kafkas Arısı çalışkanlığı, hava şartlarına uyumu, uysallığı, uzun diliyle her çiçekten nektar alabilme kabiliyeti ve hastalıklara mukavemeti ve yüksek verimi dolayısıyla arıcıların çok aradığı bir ırktır. Bu arı ırkını yaşatmaya gayret edelim. Onu gözümüz gibi koruyalım. Herkesi buradaki doğal zenginliği yaşatmaya davet ediyorum”
 
Borçka Kaymakamın Ertuğrul Örnek ise konuşmasında Macahel’in doğasının güzelliğinin insanının çalışkanlığının yanı sıra burada sınır bekleyen bir beylik gibi durduğunu ve sınırdaki sancağı koruduğunu söyledi.
Örnek, “Macahel insanının vatan perverliğinden dolayı sınırımızın güvenliği konusunda içimiz rahat” dedi.
“ HES ÇED RAPORLARININ YENİDEN İNCELENMESİNİ İSTİYORUZ”
Macahel Havzası muhtarları adına kısa bir konuşma yapan Düzenli Köyü Muhtarı   Altan Gülbin,  Türkiye’nin  en önemli  havzalarından birisi olan ve UNESCO tarafından Türkiye’de  biyosfer rezerv alanı ilan edilen tek  yer olan Macahel’den festivalimize katılan  herkese çok teşekkür ediyorum.  Maalesef HES’ler bu bölgede yeniden gündeme geliyor. Biz Macahel halkı olarak bu ÇED raporlarının yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz.  Ben sayın yetkililerden bunu istiyorum.”diyerek çevre korunmasıyla ilgili verilen mesajlara atıf yaptı.
Konuşmaların ardından festival kapsamında düzenlenen en İyi Bal Yarışması’nda dereceye giren üreticilere ödülleri verilirken program Macahel sakinlerinin kendi aralarında oluşturduğu ve üzerinde Macahel yazan tişörtlerle yöresel halkoyunlarını oynamasının ardından Gürcistan’dan gelen toplulukların gösteriyle devam etti.
Festival sanatçıları yeni grup oluşturan sanatçı Bayar Şahin’in kızları “Samida”  konseri,   Bayar Şahin ve Hülya Polat konserleriyle geç saatlere kadar sürdü. Festivalde yılın altın arı ödülü ise Saf Kafkas arısının korunmasına verdiği destekler nedeniyle Nihat Gökyiğit’e verildi.
Festivale Artvin Valisi Ömer Doğanay, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Nihat Gökyiğit Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu haber 972 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com