22.08.2017
SRC Belgesi Almak İsteyenlere Büyük Kolaylık Araçları ile ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşlar SRC belgelerini bundan sonra Artvin’den alabilecekler. Ticari faaliyette bulunan ticari araçların sürücülerinin yolcu ve yük taşımacılığı yapabilmeleri için bulundurmaları gereken “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ne SRC adı verilmektedir. Ticari yük ya da yolcu taşıyan araçların sürücüleri ehliyet, psikoteknik belgesi ve SRC belgesi bulundurmak zorundadırlar. SRC Belgelerinin verilmesi Ulaştırma Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına geçmesiyle birlikte artık il merkezlerinde de bu sınavlar yapılmaya başlanacak. SRC Belgesi için daha önce Trabzon’a sınava gitmek zorunda olan Artvinli hemşerilerimiz artık bu zahmete katlanmayacaklar. Sınavlar ve eğitimler artık Artvin Merkez’de, Artvin’in ilk ve tek SRC kursu olan ŞAHİN SRC Kursu’nda.

 Kuruculuğunu İlyas Şahin’in yapmış olduğu ÖZEL ŞAHİN SRC KURSU ARTVİN’de faaliyete geçti. Şahin: “Bizler bu kursu açarken Artvin’deki insanların sıkıntılarından yola çıkarak açtık. Çünkü insanlar SRC belgesi alabilmek adına eğitimler ve sınavlar için il dışına, Trabzon’a gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu durum onlar için dezavantaj oluşturuyor,  sınav günü erkenden yola çıkmak zorunda oluyorlar ve beraberinde sınava geç kalma, uykusuzluk, stres gibi durumlar meydana geliyordu. Artık sınavlar da Artvin’de olacağı için bu gibi kaygıları yaşamak zorunda kalmayacaklar.

SRC belgesi hakkında bilgi vermek gerekirse;                                                           
Bu Yönetmeliğin amacı, karayolu yolcu ve eşya-kargo taşımacılık faaliyetleri için öngörülen mesleki yeterlilik eğitimini veren özel mesleki yeterlilik kurslarının işleyişiyle ilgili usul ve esasları düzenlemektir. SRC kursu yönetmeliği 10/7/2003 tarihli ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 26/9/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye dayanılarak hazırlanmıştır. Kursun amacı özel mesleki yeterlilik öğretim programında yer alan konularda eğitim vermek ve eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanlara mesleki yeterlilik sertifikası düzenlemektir. SRC belgesi türlerinden bahsetmek gerekirse;
SRC 1 BELGESİ: Uluslararası yolcu taşımacılığı
SRC 2 BELGESİ: Yurtiçi yolcu taşımacılığı ( SRC 1 alanlar SRC 2’yi de almış sayılırlar ) SRC 3 BELGESİ: Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı SRC 4 BELGESİ: Yurtiçi eşya- kargo taşımacılığı ( SRC 3 alanlar SRC 4’ü de almış sayılırlar )
 
Kursa müracaatta bulunacak kursiyerlerden istenecek belgeler:
1-      T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı
2-      Adli sicil kaydı
3-      Öğrenim belgesi ( Diploma Fotokopisi )
4-      2 adet biyometrik fotoğraf
5-      Ehliyet Fotokopisi
 

Bu haber 960 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com