14.08.2017
PAZARDA FİYATLAR EL YAKIYOR Ağustos sıcakları yerli ürünlerin satıldığı halk pazarını da vurdu. Son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar yerli üretici ve pazar esnafını da etkiledi. Yaz aylarında düşmesi beklenen sebze ve meyve fiyatları sıcakların etkisiyle çok fazla düşmedi. Havanın sıcak ve kurak gitmesi artan nem Artvin’de çiftçilik yapan kesimi etkiledi. Sıcaklar nedeniyle işgücü açısında kayıp yaşayan çiftçiler, yağışların olmaması nedeniyle sulama konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

 Artvinli kadınların ve lokantacı esnafın yoğun ilgi gösterdiği halk pazarında yerli ürün fiyatları bir türlü düşmüyor. Yaz aylarında beklenen düşüş tam gerçekleşmedi. Sıcaklar nedeniyle tarlada birçok ürünün yandığını söyleyen çiftçiler, çalışma şartları ve sulama suyu konusunda ciddi sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler. Yerli ürün almak için pazara gelen müşteriler ise fiyatların yüksekliğinden dert yandılar.

Yerli ürünlerin satıldığı Halk Pazarı’nın gözde ürünü bu hafta incir oldu. Artvin’de yerli incirin pazara bu hafta çıktığını ifade eden satıcılar, kilosunun 10 TL’den satıldığını söylediler.
Yaz meyvesi karpuz 1.00 TL, kavun 2,5 TL’den alıcı buluyor.
Ürün Fiyatları Şöyle:
Yerli domates, salatalık ve biber 4 liradan alıcı bulurken fasulye 5 TL’den satışı sunuluyor. Çeçil peyniri 11 lira, kaşar 18-23 TL, süzme 10, pekmez 25, Tereyağı 30-35TL, yayla sarı yağı 35 liradan satılıyor. Köy yumurtası 1 TL; üzüm ve şeftali 4 TL, muz 8, armut 4, erik 3 TL, üzüm 4 lira.
Ayrıca gorcolo peyniri 25, ceviziçi 40, kabuklu ceviz 25, kızılcık 10 TL’den satılıyor.  
Kuru soğan 2 lira, maydanoz 1,5 TL/bağ, kıvırcık 2,5 TL/bağ, kinzi 1,5 TL/bağ, mısır unun kilogramı 3 liradan satılıyor.
Yerli Üretici Reçeteli Satılan Gübreden Müzdarip
Reçeteyle Satılan Gübre Çiftçiyi Hayvan Gübresine Yönlendiriyor
Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda tarımda kullanılan gübrenin el yapımı bomba yapımında kullanması sonucu, devletin terör saldırılarını engellemek için getirdiği kısıtlama sonucu gübre satışları reçeteye bağlandı.
Tarım il müdürlüklerinden belge alma zorunluluğu getirilmesi sonucu bürokratik işlemlerin artması yerli üreticiyi hayvan gübresi kullanmaya itiyor. Çiftçiler, bürokratik işlemlerin uzunluğunu, zaman kaybını gerekçe göstererek hayvan gübresini kullanmaya başladıklarını söylediler.
Artvin Halk Pazarı’nda 14 Ağustos Gününe Yansımalar Şöyle;
Özetle sıcaklar birçok ürünü yaktığı ve ürünün tarladan kaldırılamadığı, sulama suyundaki azlık nedeniyle yeterince tarlaların sulanamaması, sıcak altında çalışma zorlukları nedeniyle tarlada çalışacak tarım işçisinin bulunamaması öne çıkan sorunlar olarak tespit edildi.     

Bu haber 892 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SEDAT VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )

Zehirli gübreleri kullanmaktansa hayvan gübresini kullanmak sebzeyi meyveyi daha doğal yapmaz mı neden yakınıyorlar ki, hem para da vermiyorlar çiftçilikle uğraşan herkesin az yada çok hayvanı vardır gübresini karşılıyordur. Yakınmaları insanlara zehir yediremiyoruz diye mi dir, tek dertleri zehirli gübreleri alamadıklarımıymış pes diyorum.
 Aynur TAŞ -- 15.08.2017 09:09
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com