12.08.2017
Kilosu 200 EURO Değerindeki Mantarı Özel Eğitimli Köpekle Aradılar Artvin’de ‘Trüf Mantarı Eylem Planı’ çerçevesinde envanter ve planlama çalışması yapılıyor. Artvin’de, Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünler Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışma kapsamında Türkiye’nin biyolojik zenginliklerinden olan ve dünyada “Kara Elmas” olarak adlandırılan kilogramı, türüne ve kalitesine göre 200 ile 2 bin Euro arasında değişen Trüf mantar türlerinin doğal olarak yetiştiği ve yetiştirilebilmesi için en verimli toprak özelliklerine sahip alanların tespiti için arazi taraması gerçekleştiriliyor.

  Arhavi, Hopa, Borçka ve Murgul ilçelerinde ki arazi çalışmasının ardından Ardanuç ilçesinde Lagotto Romagnolo cinsi eğimli ‘Artur’ köpekle arazi araması yapıldı.

Arama çalışmalarına İstanbul’dan gelen Trüf Uzmanı Ziyafet Arslan, Artvin Orman Bölge Müdürü Odun Dışı Ürünler Şube Müdürü Dr. Aşkın Kıraç, Ardanuç Orman İşletme Merkez Şefi Serbay Çiçek  ve orman işletme personelinin katıldı.
 Sabah saatlerinde başlayıp gün boyu süren çalışmalar esnasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Trüf Uzmanı Ziyafet Arslan Artvin ve İlçelerinde Trüf Mantarı envanter çalışması yaptıklarını söyledi.
 Arsalan Artvin il genelinde arazinin dik olmasının çalışmalarını zorlaştırdığını belirterek “Ardanuç ilçesinin arazisi diğer ilçelere göre daha düz ve toprağın kireçli olması nedeniyle ciddi bir trüf mantarı potansiyel yakaladık. Aynı ilde bir ilçede trüf mantarına çokça rastlanırken bir başka ilçede hiç olmayabiliyor. Arazi yapısı, bitki örtüsü ve toprak özelliği trüf mantarının varlığını belirliyor. Burada ki potansiyelin oldukça yüksek olduğunu tespit ettik. Yerel halkında bu mantarı tanıması için gerekli bilgi ve donanımımızı onlarla paylaşmaya gayret ediyoruz” dedi.
Mantar aramasını eğitimli köpekle yaptıklarını kaydeden Arslan “Köpeğimiz mantarın kokusundan yerini bulduğu zaman kazarak, mantarı çıkararak bize mantarın yerini göstermiş oluyor. Trüflerin ekonomik değer taşıyan sekiz türü vardır. Bizim bulduğumuz tür Yazlık Trüf dediğimiz türdür. Türler arasında en düşük ekonomik değeri olan trüf türüdür ama doğada en çok rastlanan tür olması nedeniyle önemli.
Yazlık Trüfte bir noktada birkaç kilo civarında bulunabiliyor. Dünya pazarında bunun fiyatını trüf borsası belirliyor. Yazlık Trüf Mantarının bu seneki kilogram fiyatı 200 Euro civarında. Mevsimden mevsime de fiyatlar değişiyor. Sadece fiyat değil kokusu ve tat yapısı da değişmekte. Yazlık Trüfler bazen 100 Euro’ya kadar kalıcı bulurken kışlık trüflerde bu miktar 2 bin Eurolara kadar çıkabiliyor. En yüksek değeri olan Trüf çeşidimiz beyaz trüftür. O da kış aylarında çıkar.  Türkiye’de bu türle ilgili herhangi bir ciddi çalışma yapamadık ama bundan sonraki çalışmalarımızda farklı türlere yoğunlaşacağız. Yazlık Trüfte gerekli çalışmaları yaptık. Bundan sonra diğer türlere yöneleceğiz” dedi.
Trüf Mantarı üzerindeki çalışmaları Orman Genel Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi bünyesinde yaptıklarını belirten Arsalan “Bulduğumuz mantarların testlerini üniversitedeki laboratuvarlarda yapıyoruz. Çünkü mantarlarda benzerlikler oluyor. Bunun için herhangi bir yanlışlığa neden olmamak için bunu tespitini laboratuvar ortamlarında yapıyoruz” dedi.
 Artvin’de 4 günlük bir çalışma yapacaklarını kaydeden Arslan “ Havanın çok sıcak olmasından dolayı öğlen sıcaklarında çalışma yapamıyoruz. Bu yüzden erken saatler araziye çıkarak ve akşam serinliğinde gün kararana kadar çalışmalarımızı sürdürüyor. Mantarları bulduğumuz noktaların koordinatlarını hem orman işletme müdürlüklerine hem de üniversitedeki veri tabanına kaydediyoruz.
 Trüf Mantarının gıda sektöründe dünya mutfağında yaygın olarak kullanıldığını kaydeden Arsalan “Trüf kokusu ve tadından dolayı daha çok baharat tarzında kullanılan bir manatlardır. Bunun yanı sıra değişik gıda sektörlerinde de kullanılıyor. Geniş bazlı olarak gıda sektöründe yer alıyor. Türkiye’de yeni bilindiği için daha önce var mı yok mu diye endişelerimiz vardı. yaptığımız çalışmalarda gördük ki potansiyeli Türkiye genelinde oldukça fazla. Her bölgede olmasa bile belirli bölgelerde belirli yoğunlukta bulunuyor. Trüfle ağaç ortak bir yaşam sürmektedir. Meşe, çam, fındık gibi ağaçların ortak yaşam sürdüğü alanda ağaçların köklerinde bulunur” diye konuştu.
Artvin Orman Bölge Müdürü Odun Dışı Ürünler Şube Müdürü Dr. Aşkın Kıraç’ta yaptığı konuşmada  “Bölgemiz Trüf Mantarı’nın eylem planının olduğu bölgelerden bir tanesi. 2013 yılından beri belli envanter ve planlama yapıyoruz trüf ile ilgili.
Bu yıl yapılan çalışma yapılan en kapsamlı çalışma. Daha önce de yapılmış fakat pek randımanlı çalışmalar yapılmamış bölgede. Tabi ki bu türün tespitinin uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor.  Uzman kişilerin gölgemize gelmesini ancak bu yıl sağlayabildik. Artvin bölgesinin bu anlamda ciddi potansiyeli var fakat coğrafi yapı itibari ile arazinin çok fazla eğimli olması bizi çok fazla verimli bir çalışmaya getirmeyecek. Bizim ileriki zamanlardaki pazarlamaya yönelik belirleme çalışmalarımız öncelikli hedefimiz olacak. Çalışmalarımızı da  bundan sonra sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.
Ardanuç Orman İşletme Merkez Şefi Serbay Çiçek ise  “Sabah saat 6’da araziye çıktık, potansiyelin fazla olduğunu gördük. Kireçli toprakları seven bu mantar Ardanuç ilçesinde oldukça fazla çünkü Ardanuç ilçesindeki toprakların çoğunluğu kireçli topraklar diye konuştu.
 

Bu haber 882 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com