31.07.2017
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ NİKÂH DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi’nin dini nikah düzenlemesiyle ilgili basın açıklaması 81 ilde bulunan tüm şubeler tarafından kamu oyu ile paylaşıldı. ADD Artvin Şube Başkanlığı, Arhavi ADD Şube Başkanlığı söz konusu açıklamayı Artvin kamuoyu ile paylaştı. ADD Artvin Şube Başkanı Avukat Ayla Varan ve Arhavi ADD Şube Başkanı Emine Hekimoğlu’nun paylaştığı basın açıklamasında ise şu ifadeler yer alıyor;

 “Bugün, yine ATATÜRK Cumhuriyetinin kazanımlarını, ilke ve devrimlerini yok etmeye kararlı zihniyetin yeni bir saldırısıyla karşı karşıyayız.

Daha  dün  "birinci derece tarihi sit alanı" olarak ilan edilip ulusumuza emanet edilmiş olan ATA´mızın kabrine hayasızca el atmaya kalkışıp  alanı gizlice imara açmak isteyenler, bugün il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi veren bir yasa hükmünü  yine gizlice Meclis´e gönderebilmişlerdir. Cumhuriyetin değerlerini yok etmeye çalışanlara karşı mücadelemiz sürecektir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ile  il ve ilçe müftülerinin evlendirme memurları arasına eklenmesi ve kendilerine evlendirme yetkisi verilmesi söz konusudur. Amaç, müftülükler tarafından kıyılacak nikâhın da resmileştirilmesi ve  giderek belediye nikâhının yerini alacak olmasıyla ilgilidir.
Bu düzenleme, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin laik yapısına aykırıdır. Anayasa’nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, "demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti" olarak tanımlanmıştır. Söz konusu düzenlemenin yasalaşması halinde, Anayasa’nın değişmez, değişmesi teklif  dahi edilemez maddesi açıkça ihlal edilmiş olmaktadır.
Dini nikâhı resmileştiren bu düzenleme, Anayasamızın 174/4. maddesiyle koruma altına alınmış olan İnkılap Kanunlarına dolayısı ile Anayasanın özüne de aykırıdır.
Laik bir hukuk devletinde  herhangi bir dinin kuralları, hiçbir zaman sosyal yaşam biçimine yön veremez. 
Laik  bir toplumda, toplum yaşamını belirleyecek kurallar din kaynaklı olamaz. Diğer bir anlatımla, .beşeri kurallar,  beşeri kaynaklı olmak zorundadır, dinsel kaynaklı olamazlar.
Hükümet tasarıya gerekçe olarak; "Vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak, daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verilmektedir” denilmesi de fiilen ve hukuken kabul edilemeyecek bir hukuki durumdur. 
Zira, bütün il ve ilçelerde belediyelerin evlendirme işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili memurlarının mevcut olduğu, köylerde de bu yetkinin muhtarlara ait olduğu bir gerçektir. Ayrıca da bu güne kadar evlenme işlemleri ile ilgili olarak toplumda bir sıkıntı olduğuna ilişkin bir tablo da bulunmamaktadır. Ülkenin böyle bir sorunu bulunmamaktadır.
Müftülerin görev ve yetkileri yasa ile düzenlenmiştir. Müftüler, İslam dinine ilişkin olarak din işlerine bakan, fetvaları insanlara bildirmekle görevli memurlarıdır. İslam dini görevlisi olan müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi, laiklik ilkesi ile asla bağdaşmaz.
Müftülük nikâhını resmileştirmek laik düzeni doğrudan tehdit etmektir.
Yineleyelim;  bu tasarı ile amaç,  devlet idaresine din kurallarını dahil etme çabası ve din ile devlet işlerini iç içe sokma niyetidir.
Yani hedef Cumhuriyetin temel ilkesi olan laiklik ilkesidir. Yapılmak istenen; belediye memurları ve muhtarlara ait olan resmi nikâh kıyma yetkisinin müftülere de verilmesi suretiyle dini nikaha resmi nitelik kazandırmaktır.
Ayrıca önemle vurgulanması gereken bir nokta da, evlenmenin yapıldığına dair bildirme yükümlülüğü de ortadan kalkacağı için kutsal aile kavramı da yok edilmektedir;  
Bu durum ise, hukuki ve idari sorunların doğmasına yol açacak ve toplumun temeli olan aile ve evlilik müessesesi Türk Medeni Kanunu’nun sağladığı güvencelerden uzaklaşacak, şer’i hukuka teslim olacaktır
Ayrıca bu tasarı,  Kadınlarımızın Cumhuriyet Yasaları ile edinmiş olduğu erkeklerle eşit hakların da, bir dizi uygulama ile ellerinden alınacağının göstergesidir.
Günümüz Türkiye’sinde kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi  gibi, TCK’da suç sayılan bir büyük toplumsal problem ile karşı karşıya olduğumuz halde, bu problemin dayanağı olan yasaların suç saydığı bir eylem,  "din kurallarına dayalı evlilik birliği" resmileştirilerek,  bu ve bunun gibi sorunlara yasal kılıf uydurulması esef vericidir.
Resmi nikâh ile dini nikâhın yarıştırılacağı bir ortam yaratılacağı da açıktır.
Laik  devlet  ve toplum  düzenini tahrip etmeye yönelik, Anayasaya açık aykırı  bu taslak Meclis´te yasalaşmadan derhal geri çekilmelidir.
Meclis´teki muhalefet partilerini, taslağın genel kurula gelmemesi için birlikte mücadeleye ve tüm cumhuriyete inanmış yurtsever kişi ve kuruluşları  birlikte kamuoyunu bilgilendirmeye  ve mücadeleye davet ediyoruz,
2019, laik, demokratik türkiye cumhuriyeti’nin tüm devrimci yapısıyla yeniden kazanacağı yıl olmalıdır.”

Bu haber 631 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com