24.07.2017
“CURİSPİL FESTİVALİ SONA ERDİ” Artvin´de hava sıcaklığından bunalan vatandaşlar kendilerini Ardanuç’ta Curispil Yaylası´nda buldu. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Efkari Aşıklar Şenliği ve Karakucak Güreş festivalinin 29´uncusu İlçe’nin Curispil Yaylası’nda gerçekleştirildi. Havanın sıcak olmasından bunalan vatandaşlar festivali bahane ederek Çuruspil Yaylası´na akın etti.
 
Bin 600 rakımdaki Çurispil Yaylası'nda çadır kuran vatandaşlar hafta sonunun ve festivalin tadını çıkarttı. 2 gün süren Festival boyunca döner tezgâhları bir an olsun boş durmadı. Güreş meydanında ise 85 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Karakucak Güreşleri nefes kesti. Artvin ve Erzurum'un yanı sıra yurt dışından gelen sporcular mücadeleleri ile beğeni topladı. Güreşlerin sonunda baş kategorinin şampiyonuna bin 200 TL para ödülü verildi.
Festivalin maskotu ise Ceylan isimli keçi yavrusu oldu. Sahibinin bir an bile peşinden ayrılmayan Ceylan isimli keçi yavrusu herkesin ilgisini üzerine çekti. Festivale gelen vatandaşlar Ceylan ile fotoğraf çektirmek için mücadele verdi. Çadırların kurulduğu, mangalların yakıldığı Curispil Yaylası’nda 2 gün boyunca çeşitli gösteriler ve yöresel sanatçıların sahne aldığı konserler gerçekleştirildi.
FESTİVAL BAHANE MANGAL ŞAHANE
Şehir merkezinde ki hava sıcaklığı nedeni ile, ailesi ile birlikte festival için Curispil Yaylası’na gelerek çadır kuran Emrah Özkan “Dedim ki sende bir defa oluyor bu festival, bölgede çok festival var ama bana göre en güzeli bu. Havalar çok sıcak, buraya geldik çünkü ağacın gölgesi bile yetiyor bize. Burası varken beni sen en güzel tatil köyüne getir ben orada durmam. Buralarda yükseğe çıktıkça insan bütün her şeyi aşağıda bırakıyor. Festival bahane aslında mangal şahane” ifadelerini kullandı.
Festival sayesinde il dışından gelen ve Ardanuç’ta yaşayan Ardanuçlular’ın Curispil Yaylası’nda bir araya geldiğini dile getiren Yıldırım Demir “Az önce araçların plakalarına baktım, inanın 08 plakalar daha az. İlçemizin dışında yaşayan birçok değerli hemşerimizle buluşma fırsatını bulduk. Hava da güzel ortam da güzel çok güzel bir festival oluyor” ifadelerini kullandı.
EĞER HALK VARSA HER ŞEY VAR
Belediyeciliğin para ile değil halk ile yapıldığını dile getiren Demir “Belediyecilik bazılarının anlayışına göre para ile yapılır. Sakın o belediyeciliği tercih etmesinler, yapamazlar. 3’üncü dönem belediye başkanıyım. Benim babam da belediye başkanıydı. Belediyecilik halk ile yapılır. Halkı yanınıza alırsanız paranızda olur, suyunuzda olur, havanızda olur. Eğer halkı yanınıza alamazsanız ne yazık ki para size hiçbir şeyi kazandırmaz” şeklinde konuştu.
 AŞIKLAR ATIŞTI
Çurispil Festivali’nin yurt dışından gelen folklor ekibi misafirleri de vardı. Gürcistan Çocuk  halk oyunları ekibinin yaptığı gösteri festivalde bulunanlar tarafından alkışlandı. Gece programında aşıklar sahne aldı. Aşık Kevseri, Aşık Gülhani ve Aşık Coşari’nin atışmaları büyük beğeni aldı. Festivalde son sahne Zeynep Başkan’ın oldu. Sanatçının söylediği türkülere vatandaşlar eşlik etti. Festival program içeriği ile ilgili eleştiri ve öneri sunanlar da oldu.
Festivallerin kültür, dayanışma  birlik ve beraberliğin  sağlanmasında önemli katkı sunduğu belirtilerek; “Ardanuç Çurispil Aşık Efkari Festivali’nin 29. Su çok güzel havada gerçekleşti.  Hava güzeldi, atmosfer güzeldi. İnsanlar güzledi. Kısaca her şey güzeldi. Burada bazı eksiklikler var.
Önümüzdeki yıl bunlar yapılırsa daha güzel olur. Kültürümüze yönelik etkinlikler artırılmalı. Efkari’nin adı sadece yazıda kalmamalı. Şiirlerinden, anılarından, kişiliğinden bahsedilmeli, yakınları davet edilip konuşturulmalı. Ardanuç, Artvin üzerine edebiyat alanında yarışmalar düzenlenebilir. Şiir, makale gibi. Burada derece alanlar okutulabilir. 
Yerel sanatçılara daha çok yer verilebilir. Rize’den Trabzon’dan başka illerden gelen sanatçılar kültürümüze bir katkı sunmaz. Eğer yerel sanatçılarımıza sahip çıkmaz, onları ötelersek sanatımızın geleceği tehlikeye girer.  Başkanın bunu da dikkate almasını istiyoruz. Ardanuç, Artvin ile ilgili resim ve fotoğraf sergileri açılabilir. Sosyal medya ve diğer iletişim kanallarından faydalanılarak daha çok kişinin buraya gelmesi sağlanabilir.  Ardanuç’un kültür, doğa, tarih ve inanç turizmine yönelik önemli adımlar bu sayede atılabilir. Düşüncesindeyiz” şeklinde önerilerini sıraladılar.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

 

 

Bu haber 905 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com