11.06.2017
HATİLA MİLLİ PARK’INDA KAFKAS ARI YETİŞTİRİLİYOR UNESCO tarafından koruma altına alınmış bölgeler arasında yer alan Artvin’in Camili (Macahel) Bölgesi’nde TEMA Vakfı tarafından başlatılan Kafkas arı ırkından bal yetiştiriciliği, Hatila Milli Parkı’na yayıldı. Uysal yapıları ile bilinen ve genelde insanı sokmayan arılar ürettiği balların antioksidan özelliği ile en iyi ballar arasında gösteriliyor.
Artvin Merkez Taşlıca Köyü Hatila Milli Parkı’nda Tema Vakfı tarafından kurulan Macahel Arıcılık tarafından Kafkas arı ırkı yetiştirilmesine başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafında koruma altına alınan Kafkas arı ırkının yetiştirilmesi kapsamında bölge arıcılarına destek olma amaçlı TEMA Vakfı tarafından Hatila Vadisi Milli Parkında Macahel arıcılık ismiyle Kafkas ana arı yetiştiriliyor.
Sadece Kafkas bölgesine yaşayan ve uzun bal toplama dili sayesinde diğer arıların alamadığın nektarlara ulaşa bilen ve bu sayede bal üretimi daha fazla olan Kafkas Arı ırkı aynı zamanda en sakin arı unvanına sahip.
TEMA Vakfı Macahel Arıcılık İşletme sorumlusu Şerafettin Tiryaki, tesislerinde 50 kovanın bulunduğunu bin adette ana arı çiftleştirme kutusu olduğunu ifade etti.  
Tiryaki, Hatila vadisinde Kafkas arıcılığın geliştirilmesi, bal veriminin daha yüksek olması için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Saf Kafkas arıcılığın üretilmesi için izole çalışmalarını başlattıklarını belirten Tiryaki, “Bölgedeki bozuk arıları tespit ettik. Ana arılarını değiştirdik. Ana arı işletmesi olarak da bu bölgeyi belirledik. Burada ana arı üreterek bölgedeki arıcılara hem ana arı desteği, hem de daha yüksek miktarda bal almalarını sağlıyoruz.
Şu anda kovanımızdan bir adet oğul çıktı. Doğal oğul kovandan kendiliğinden çıkar ve en yakınındaki dala sarılır.  Bizde dala tam oturduktan sonra testereyle kesip normal bir kovana alacağız.
Beklentimiz bal veriminin fazla olduğunu bildiğimiz Kafkas arıcılığının Artvin’deki önemini artırmak. Bu bölgede bu arıcılığını çoğaltılmasının, bölge arıcılığının geliştirilmesini daha modern arıcılık yapılması konusunda destekler vererek bölge halkına hitap etmek olduğunu söyledi. 

Bu haber 877 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com