09.06.2017
GİRİŞİMCİLER, SERTİFİKALARINI ALDI Artvin Çalışma ve İş Kurumu ile KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende girişimcilere sertifikaları verildi.

 Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni girişimlerin teşvik edilmesinde önemli rol oynayan, girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ve bütün paydaşlar ile desteklenmesi kapsamında Artvin Sanayi ve Ticaret Odası, KOSGEB Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ortaklaşa düzenlediği girişimcilik eğitimi programı sertifika töreni tamamladı.

KOSKEB İl Müdürlüğünde düzenlenen törene Artvin İş Kur Müdürü Cevdet Ertürk, KOSGEB Müdürü Cemil Bahçe, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kahraman Derece, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel ve kursiyerler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan, İŞ-KUR il Müdürü Cevdet Ertürk yaptığı konuşmada, İş-Kur olarak istihdamı arttırmak, işsizliği azaltmayı hedeflediklerini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile başlayan ve Sayın Bakanımızın talimatları ile devam eden ve Ocak ayında başlayan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” uygulamamız var. Bu uygulamalarımız neticesinde istihdamın artırılmasına yönelik hızlı bir çalışma içerisine girdik” dedi.
ARTVİN’DE İSTİHDAMI 20 BİN 500’E ÇIKARDIK
Türkiye’de bütün illerin taahhüt verdiğinin altını çizen Ertürk, Artvin İŞ-KUR’un da bu kapsamda bir taahhüt verdiğini söyleyerek şu açıklamada bulundu:
“2016 Aralı ayı sonu itibariyle bizim özel sektör sigortalı sayımız 18 Bin 500 idi. Bunun üzerine biz Bin 250 kişilik artı istihdam taahhüdü verdik.
Bu taahhüdü verirken, ilçelerimizi gezmek ve ilçelerdeki vatandaşlarımızı bilgilendirmek suretiyle bugün itibariyle Mayıs ayı sonu itibariyle elde ettiğimiz rakam artı istihdam olarak Bin 835 oldu.  İnşallah turizm sektörünün de tam devreye girmesi ile birlikte inşallah bu sayı daha da artacak.
İstihdama giden yollar noktasında bizim iki tane sıkıntımız var; bunlardan biri mesleksizlik yani nitelikli eleman eksikliği bir diğeri de iş beğenmeme. Biz bu mesleksizliğin önüne geçmek için mesleki eğitim kursları düzenliyoruz. İş başı eğitim programları düzenliyoruz.
600 KİŞİ İŞBAŞI EĞİTİMİNDEN FAYDALANDI
Şuana kadar iş başı eğitim programında yaklaşık  2017 ocak – haziran itibari ile 600 kişi iş başı eğitiminden faydalandırdık. Bunu yanında mesleki eğitim kursları açtık. Bıçakçılık kurslarından tutunda, seracılıkta, arıcılıktan, ahşap hediyelik eşya kurslarına kadar kurslar açtık. Buradaki amacımız ise insanlarımıza meslek edindirmek ve onların bu meslek sayesinde yarın bir gün kendi mesleklerini icra etmelerini ve geçimlerini sağlamak.
Şuana kadar hedefimiz 400 idi. Ama şuanda 300’e yakın kursiyerimizi buradan mezun ettik. Onlar böylelikle çalışma hayatına katılmış olacaklar.”
HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEYEMEYİZ
Ertürk açıklamasının sonunda, “İstihdama giden yollardan biride girişimcilik eğitimleridir.  Türkiye’de her şeyi devletten bekleme gibi bir anlayışımız var. Bu anlayıştan yavaş yavaş sıyrılmamız lazım. Özel sektöründe kendini göstermesi lazım” ifadelerine yer verdi.
Ertürk’ün konuşmasının ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel bir konuşma gerçekleştirdi.
ODA OLARAK GİRİŞİMCİLİĞİ ÖNEMSİYORUZ
Özel yaptığı konuşmada, “Bugün yine bir girişimcilik kursunun sonuna geldik. Ben şahsım ve odam olarak girişimciliği çok önemsiyorum. Bu kursların sonunda girişimcinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Çünkü girişimcinin sayısını arttırırsak ülkemizin gelişmesine kalkınmasına katkı sağlamış olacağız” dedi.
Özel konuşmasının sonunda, kursiyerlere, “Avrupa Birliği İş Geliştirme kurumuzda istediğiniz zaman bilgi alışverişinde de bulunabilirsiniz” dedi.
İŞKURLA KARDEŞ KURULUŞ GİBİ İSTAHDAMA YÖNELİK ÇALIŞIYORUZ
KOSGEB İl Müdürü Cemil Bahçe ise, Biz KOSGEB olarak İŞKUR’la kardeş kuruluş gibi istihdama yönelik çalışmaları artırmak amacıyla birlikte çalışıyoruz dedi. Bizim sizlerden tek talebimiz kursu bitiren arkadaşların kendi işlerini kurmaları diyen Bahçe, “Bu iş kurma aralığında bizlerde iş planı hazırlama veya iş seçimi konusunda talepleri olursa aynı bu şekilde uzman arkadaşlar iş planı hazırlamayla ilgili yardımcı oluruz.” dedi.
Programın sonunda girişimcilik eğitimi tamamlayan kursiyerlere sertifikaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi.    

Bu haber 1028 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com